Antwort Jak vzniká polovodič typu P? Weitere Antworten – Jak vzniká nevlastní polovodič typu P

Jak vzniká polovodič typu P?
Při použití trojmocného prvku chybí jeden elektron k tomu, aby se mohla vytvořit kovalentní vazba vytvořená ze čtyř dvojic elektronů. Toto volné místo po chybějícím elektronu se chová jako díra (defektní elektron). Tyto díry cizího atomu způsobují děrovou vodivost polovodiče (nevlastní vodivost typu P).POLOVODIČE. Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).K příměsové vodivosti dochází u příměsových polovodičů, tedy tam, kde je k základnímu polovodivému materiálu (Si, Ge) přidána cíleně určitá příměs (viz dotování). Křemík a germanium mají čtyři valenční elektrony, příměs má vždy buď o jeden valenční elektron méně (3. skupina), nebo o jeden valenční elektron více (5.

Co vede proud v polovodiči typu P : Jestliže atomy příměsi mají menší počet valenčních elektronů než atomy hostitelského polovodiče, projeví se vodivost typu p, pro kterou je typické, že hustota děr v látce je větší než hustota volných elektronů (vodivost děrová, Obr. 3.5.

Jak vznikne z krystalů křemíku polovodič typu P

POLOVODIČE. Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

Jaké ionty se nachází v polovodiči typu P : Kolem přechodu tak vznikne vyprázdněná (hradlová) oblast, kde v polovodiči N zbyly pevné ionty s kladným potenciálem a v polovodiči P pevné ionty se záporným potenciálem.

PN přechod je vytvořen difuzí materiálu typu P do materiálu typu N. Materiál typu P potom pronikne rovnoměrně do materiálu typu N. PN přechod může být připojen v závěrném, nebo propustném směru, proto propouští proud jedním směrem, jako výše zmíněné hradlo.

Každý z atomů příměsi takto vytvoří jednu díru ⇒ po krystalu se pohybuje velké množství volných děr ⇒ krystal získal příměsovou pozitivní (děrovou) vodivost ⇒ polovodič typu P. Atomy příměsi odebírají okolním atomům elektrony, říká se jim akceptory.

Co je příčinou vlastní vodivosti polovodičů

Volné elektrony a kladné volné díry

Velikost excitační energie se u polovodičů pohybuje mezi hodnotami této energie u vodičů a izolantů. Volné elektrony způsobují tzv. elektronovou vodivost.Výroba. PN přechod je vytvořen difuzí materiálu typu P do materiálu typu N. Materiál typu P potom pronikne rovnoměrně do materiálu typu N. PN přechod může být připojen v závěrném, nebo propustném směru, proto propouští proud jedním směrem, jako výše zmíněné hradlo.Díky každému atomu india vznikne jedna volná díra, ale žádný elektron. V takovémto polovodiči je tedy více děr než elektronů. Je to polovodič s děrovou vodivostí neboli polovodič typu P. Díry se nazývají majoritní (většinové) nosiče náboje, elektrony minoritní (menšinové) nosiče.

Menopauza nastane v životě každé ženy. Nejde o nemoc, ale o zcela přirozený projev postupného stárnutí ženského těla. Utlumuje se funkce vaječníků, snižuje se hladina ženských hormonů – progesteronu a estrogenu. Zastavuje se menstruační cyklus, žena již nemůže otěhotnět a mít děti.

Kdy může nastat přechod : Přechod neboli menopauza je přirozenou součástí života ženy a je to stav, kdy žena přestane mít menstruaci. Obvykle se objevuje ve věku 45 až 55 let kvůli klesající hladině estrogenu, což může vést k různým fyziologickým a emočním proměnám.

Jak vznikne z krystalu křemíku polovodič typu P : POLOVODIČE. Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

Na čem závisí vodivost Příměsových polovodičů

Příměsové polovodiče mají větší vodivost než vlastní (mají více pohyblivých nosičů náboje, protože každý atom příměsi znamená jeden pohyblivý náboj). ⇒ Čím větší je množství příměsi, tím větší je vodivost materiálu. Rozdíl ve vodivosti mezi příměsovými a vlastními polovodiči se zmenšuje s rostoucí teplotou.

Jestliže se kladný pól zdroje připojí k polovodiči typu N a záporný pól k polovodiči typu P, dojde k rozšíření vyprázdněné oblasti a zesílení elektrického pole na PN přechodu, takže přechod nosičů nábojů přes rozhraní se ztíží. Přechod N-P nepropouští elektrický proud.Princip: Polovodičová dioda je součástka s jedním PN přechodem, tedy s částí typu P a s částí typu N. Protože v blízkosti přechodu je velký gradient (spád, změna) koncentrace děr i elektronů, pronikají elektrony do části P a díry do části N a vzájemně rekombinují.

Co pomáhá při přechodu : Při předcházení nepříjemných příznaků klimakteria/menopauzy je důležité udržení přiměřené váhy, dostatek odpočinku, pohyb a správná strava. Pravidelně cvičte, omezte množství alkoholu a nekuřte.