Antwort Jak vznika hrom a blesk? Weitere Antworten – Jak se tvoří blesk

Jak vznika hrom a blesk?
Elektrony se při své pouti k povrchu srážejí s molekulami vzduchu a ionizují je. Tím se uvolňují další elektrony. Obvykle se tento proud elektronů cestou rozdělí na dva. Po určité chvíli se i tyto dva proudy rozdělí, až vznikne typická blesková "vidlice".Hrom je akustický třesk doprovázející výboj blesku. Vysoká hustota proudu ve výbojovém kanálu blesku zahřeje vzduch na vysoké teploty. Dochází k ionizaci vzduchu a vzniku plazmatu. Zahřáté plazma se prudce rozpíná, tlačí na okolní vzduch a vyvolává rázovou vlnu, kterou pak slyšíme jako hrom.Pokud je na zemi vyvýšená vodivá oblast, například strom, komín nebo jen železná tyč, vytvoří se směrem vzhůru obdobné, ale kratší kanálky s převládajícím kladným nábojem. Dojde-li k propojení, vznikne vodivý kanál vedoucího výboje a část záporného náboje ze spodní části mraku rychle proteče směrem k zemi.

Proč nejdříve vidíme blesk a poté slyšíme hrom : Blesk i hromobití probíhají ve stejnou dobu, nejdříve však vidíme blesk, protože světlo se vzduchem šíří rychleji než zvuk. Jak se bouřka přibližuje k místu, kde jsme schovaní, časový úsek mezi bleskem a hromem se zkracuje.

Co se stane když blesk udeří do písku

Pokud blesk zasáhne písek, půdu či tvrdou horninu, dokáže je někdy prudkým nárazem extrémního tepla roztavit až k varu a vytvořit působivou křehkou a dutou sklovitou trubici. Tyto geologické útvary se nazývají fulgurity nebo česky bleskovce a jsou velmi populární.

Co se stane když člověkA zasáhne blesk : „Zasažení bleskem je podobné jako zranění elektrickým proudem. Stejnosměrné napětí, které může přesahovat i 10 milionů voltů a projde v desetinách až tisícinách vteřiny tělem zasaženého, kde způsobuje postižení nervů, bezvědomí,“ popisuje lékař. Blesk způsobuje popáleniny kůže i dalších orgánů.

S takovou rychlostí zvuk za tři sekundy urazí přibližně jeden kilometr a právě toho se u bouřek využívá – stačí počítat sekundy mezi bleskem a hromem, vydělit je třemi a tím získáme přibližně vzdálenost bouřky. Pokud tedy napočítáme třeba 21 sekund, je od nás bouřka přibližně 7 kilometrů.

Blesk je silný, viditelný elektrostatický výboj o vysoké teplotě (až 30 000 stupňů C°). Elektrické napětí uvolněné při jeho úderu je obrovské a dosahuje i 100 MV (megavoltů), což je 454 545 krát více, než má elektrický proud ve vaší zásuvce. Výboj prochází vzduchem a rozechvívá jej, což se projevuje jako hřmění.

Jak vzniká hřmění

Hrom (hřmění)

Elektrický výboj prudce ohřívá okolní vzduch, který se rychle rozpíná, což vyvolává slyšitelnou rázovou vlnu (aerodynamický třesk). Vzhledem k tomu, že zvuk se šíří výrazně pomaleji než světlo, v závislosti na vzdálenosti od výboje vnímá pozorovatel hřmění s určitým časovým odstupem po vlastním záblesku.Stromy přitahují blesky různě

Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.Především pak, když hromosvod není v pořádku. I on stárne a je potřeba ho udržovat. Následky jsou většinou více než nemilé. „Svody mohou korodovat, přeruší se a pak může úder blesku stavbu poškodit – zapálí například střechu," vysvětluje rychnovský hasič Roman Šritr.

„Zasažení bleskem je podobné jako zranění elektrickým proudem. Stejnosměrné napětí, které může přesahovat i 10 milionů voltů a projde v desetinách až tisícinách vteřiny tělem zasaženého, kde způsobuje postižení nervů, bezvědomí,“ popisuje lékař. Blesk způsobuje popáleniny kůže i dalších orgánů.

Co se stane když udeří blesk do domu bez hromosvodu : Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.

Co dělat když někoho zasáhne blesk : Jelikož následky poranění od blesku se mohou projevit až hodiny poté, měly by být osoby zasažené bleskem zásadně vždy dopraveny do nemocnice na pozorování.

Kolik proudu zabije člověka

6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.

Výboje blesku mohou poranit nebo zabít člověka také uvnitř domu, a to dokonce i tam, kde je hromosvod. Blesk může sjet po klasické televizní anténě, pokud je na střeše výš než hromosvod. Odborníci radí vypojit před bouří televizor ze sítě a odpojit kabel od antény.Vzniká, když elektrický náboj mezi dvěma mraky není dostatečný k tomu, aby vznikl klasický čárový blesk. Vznikne proto pouze doutnavý výboj bez zvukového efektu, hromu. Na obloze je vidět plošný blesk jako rozptýlený světelný záblesk a výsledek vypadá, jako by mrak vzplanul, nebo se ostře vyrýsuje jeho obrys.

Proč je hrom : Blesk ohřívá vzduch kolem sebe tak rychle, že se velmi rychle šíří. Když něco zahříváte, zvětšuje se to – rozpíná se to. Vzduch kolem blesku se rozpíná tak rychle, že ve vzduchu vzniká rázová vlna. Tato rázová vlna je hrom, který slyšíte.