Antwort Jak vznikaji blesk? Weitere Antworten – Jak se tvoří blesky
Blesk obvykle vzniká, když je neviditelný negativně nabitý impuls z krokového kanálu vyslán z oblaku. Když se to stane, pozitivně nabitý krokový kanál je obvykle vyslán z pozitivně nabité země nebo oblaku. Když se 2 kanály střetnou, elektrický proud značně vzroste.Bouřková činnost vzniká při stavech silné vertikální lability atmosféry, ke které dochází při rychlém poklesu teploty vzduchu s výškou, je-li zároveň ve vzduchu obsažená dostatečná vlhkost. Bouřky tak vznikají hlavně koncem jara a v létě během dne, kdy je zemský povrch ohříván intenzivním slunečním zářením.Při zásahu bleskem se oxid křemičitý v půdním podloží začne řetězit a vytvářet z nanovláken strukturu podobnou chomáči vaty. Křemíkové částice postupně ztrácejí světelnou a tepelnou energii, jinými slovy hoří a svítí. Až se energie vyčerpá, kulový blesk zmizí.
Co muze zpusobit blesk : Srdeční zástava, poruchy vědomí a popáleniny
„Zasažení bleskem je podobné jako zranění elektrickým proudem. Stejnosměrné napětí, které může přesahovat i 10 milionů voltů a projde v desetinách až tisícinách vteřiny tělem zasaženého, kde způsobuje postižení nervů, bezvědomí,“ popisuje lékař.
Kde vzniká blesk
„Mezi ionosféru a zem se nasune bouřkový oblak jako taková velká baterie, která má na spodu záporný náboj a nahoře kladný. Země je proti bouřkovému oblaku kladná, takže tam vznikne rozdíl potenciálů (napětí) – a výboj může proběhnout směrem k zemi,“ doplnila odbornice na blesky.
Co se stane když blesk udeří do písku : Pokud blesk zasáhne písek, půdu či tvrdou horninu, dokáže je někdy prudkým nárazem extrémního tepla roztavit až k varu a vytvořit působivou křehkou a dutou sklovitou trubici. Tyto geologické útvary se nazývají fulgurity nebo česky bleskovce a jsou velmi populární.
Elektrický výboj prudce ohřívá okolní vzduch, který se rychle rozpíná, což vyvolává slyšitelnou rázovou vlnu (aerodynamický třesk). Vzhledem k tomu, že zvuk se šíří výrazně pomaleji než světlo, v závislosti na vzdálenosti od výboje vnímá pozorovatel hřmění s určitým časovým odstupem po vlastním záblesku.
Skutečnost, že se u nás vyskytují bouřky častěji v létě než v zimě, je způsobena tím, že v létě se u nás často vyskytuje instabilní zvrstvení v důsledku ohřívání zemského povrchu slunečním zářením, zatímco v zimě převažuje stabilní zvrstvení s častými inverzemi, způsobené zápornou radiační bilancí zemského povrchu.
Jak se chová Kulový blesk
Dokáže projít miniaturní skulinkou. Pohybuje se podél vodičů nebo jiných předmětů, někdy nehlučně, jindy s tichým bzukotem. Přívětivá tvář kulového blesku se může změnit. Dokáže rozbít nábytek, prorazit stěnu nebo vytrhnout dveřní zárubeň ze zdi.Výboje blesku mohou poranit nebo zabít člověka také uvnitř domu, a to dokonce i tam, kde je hromosvod. Blesk může sjet po klasické televizní anténě, pokud je na střeše výš než hromosvod. Odborníci radí vypojit před bouří televizor ze sítě a odpojit kabel od antény.Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.
Země Blesku (Kaminari no Kuni, 雷の国) nebo Blesková země leží na poloostrově severovýchodně od Ohňové, jejím vůdcem je feudální pán (daimyou), který ji řídí a rozhoduje o jejím osudu. Země patří do Velké pětky, to znamená pěti velkých zemí s uznávanými Skrytými ninja vesnicemi a vůdci; Kage.
Proč vidíme nejdříve blesk a pak slyšíme hrom : Blesk i hromobití probíhají ve stejnou dobu, nejdříve však vidíme blesk, protože světlo se vzduchem šíří rychleji než zvuk. Jak se bouřka přibližuje k místu, kde jsme schovaní, časový úsek mezi bleskem a hromem se zkracuje.
Proč při bouřce vidíme blesk okamžitě ale zvuk hromu slyšíme později : Rychlost světla je tak vysoká, že světlo od výboje k pozorovateli dorazí za nepostřehnutelnou dobu, prakticky okamžitě. Naproti tomu rychlost zvuku ve volné atmosféře činí přibližně 340 m/s, za dobu 3 sekund pak zvuk hromu urazí asi 1 020 metrů.
Co nedělat když je bouřka
během bouřky nezůstávejme na kopcích a holých pláních.
blesk je silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči. nezdržujme se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě.
Ve všech těchto případech dochází ke vzniku bouřkových buněk v mracích, protože vertikální pohyb vzduchu je dále zesilován dvěma jevy. Stoupající vzduch je ochlazován, až dosáhne teploty nasycení vodních par; dochází k vytvoření kapek a při kondenzaci se vzduch znovu ohřeje, takže znovu začíná stoupat.Bouřka bývá nebezpečná i tehdy, když je zdánlivě po všem a jen prší ze zadní části bouřkového systému. Ten mívá nejvíce blesků, elektrický náboj se částečně dostává i do zadní části oblaku.
Co přitahuje blesky : Stromy přitahují blesky různě
Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.