Antwort Jak vznikly čedičové varhany? Weitere Antworten – Jak vznikly varhany

Jak vznikly čedičové varhany?
Varhany byly původně nástrojem světským. Za jejich vynálezce je považován alexandrijský Řek Ktesibios, který je sestrojil kolem roku 240 před Kristem. Svoji ženu Thais na ně naučil hrát, a tak vlastně vyškolil první varhanici na světě. Jednalo se tehdy o daleko jednodušší nástroj, než jaký známe dnes.Čedič se už po tisíciletí používá jako stavební kámen, na štěrk a kamenivo, součást betonů i směsí při stavbě silnic. Novodobé využití našel ve 20. století s rozvojem petrurgie. Taví se při teplotách kolem 1300 °C.Rejstřík označený 4' zní o oktávu výš, 2' o dvě oktávy výš, 16' a 32' rejstřík znějí o oktávu, respektivě o dvě oktávy níž než osmistopý rejstřík. Tónový rozsah pak může dosahovat 6 – 9 oktáv. Proto se říká, že varhany jsou hudebním nástrojem, který má největší tónový rozsah (nepočítáme-li elektronické zdroje zvuku).

Kde jsou největší varhany v ČR : V kostele sv. Mořice v Olomouci se nacházejí největší varhany v České republice. V roce 1745 je dokončil varhanář Michael Engler. V letech 1959 – 1970 byly zrekonstruovány a zvětšeny a dnes mají 135 rejstříků a 10 400 píšťal, přičemž největší má průměr 56 cm a nejmenší 3 mm.

Jak vzniká čedič

Výrobní technologie se zakládá na tavném zvlákňování při teplotě 1500-1700 °C. Při dostatečně rychlém zchlazení vzniká sklovitá hmota, při pomalejším chlazení se tvoří krystaly ze směsi minerálů. Pro některé účely se vláknina dlouží při teplotě cca 1300 °C.

Co je čedič hornina nebo nerost : Čedič neboli bazalt je velice četná tmavá výlevná vyvřelá hornina s charakteristickou porfyrickou nebo sklovitou strukturou. Vyskytuje se však i ve formě škváry, bez viditelných krystalů. Obvykle má šedou či černou barvu, zvětralý čedič má barvu spíše šedou.

Varhany mají pět manuálů, 95 rejstříků a 7884 píšťal.

Největší varhany

na světě: Atlantic City Boardwalk Hall (dříve Convention Hall), New Jersey: 7 manuálů, 1 pedál, 1255 rejstříků, 33 112 píšťal.

Jak vzniká Granit

V hloubce několika kilometrů pod variským horstvem vznikala velká tělesa žhavého magmatu, která velice pomalu chladla. Při chladnutí v magmatu vyrůstaly krystaly. minerály, které začaly krystalizovat jako první, vytvořily pěkně tvarované krystaly. Jako poslední krystalizoval křemen, který vyplnil zbývající místo.Čedič neboli bazalt

Bazalty jsou tmavě šedé až černé horniny, místy s hnědým nebo červeným odstínem. Jedná se o horninu bez křemene, případně s obsahem křemene do 5 %. Pro čedič je charakteristická jemnozrnná stavba vzniklá rychlým utuhnutím lávy na povrchu planety. Obsahuje sodno-vápenaté živce.Vyvřelé horniny byly vytvořeny ochlazováním roztaveného magmatu. Metamorfované horniny vznikly přeměnou (tepelnou a tlakovou) starších hornin. Nové krystaly v hornině se vytvářely za působení tlaku a podle něho jsou také orientovány.

Snad nejznámější je firma Rieger-Kloss Varhany v Krnově, v severovýchodní části země, v podhůří Nízkého Jeseníku, která má svá zastoupení v mnoha zemích a její výrobky najdete v chrámech a koncertních síních po celém světě.

Jak vznikají kameny : Většina minerálních kamenů vzniká v době, kdy magma vystoupá z hlubin na povrch. Díky následnému ochlazování tuhne a vznikají konkrétní minerální kameny. Další druhy se pak tvoří v průběhu času, kdy se struktura těch původních mění vlivem vysokého tlaku nebo vysokých teplot.

Kdy vznikla žula : „Žula je svědkem procesů, které se odehrály před více jak 300 miliony let, kdy došlo k výstupu magmatu a jeho tuhnutí pod povrchem Země,“ vysvětluje geolog Jan Doucek. „Bylo to v době, kdy Železné hory ještě putovaly, a to od Antarktidy směrem k rovníku.

Jak vznikl bazalt

26 – čedič (bazalt)

Oslabeným místem zemské kůry se žhavé magma prodralo až na povrch. Z řady sopek střídavě vytékala láva a vyletovala oblaka popela a kamenů. Z lávy, která utuhla v přívodním kanálu sopky – sopouchu, vznikla pevná hornina – bazanit. Při chladnutí bazanit rozpukal na nepravidelné sloupce.

Podle původu a způsobu vzniku se rozlišují tři základní kategorie hornin: horniny magmatické (vyvřelé) horniny sedimentární (usazené) horniny metamorfované (přeměněné)Horniny dělíme podle vzniku na tři skupiny:

  • Horniny z magmatu, tedy magmatické
  • Horniny ze sedimentujícího kalu a prachu, tedy sedimentární
  • Horniny, které podlehly přeměně tlakem a horkem, tedy přeměněné čili metamorfované

Co rozpouští močový kámen : Kameny obsahující kyselinu močovou je možné roz- pustit. Tato metoda spočívá ve zvyšování pH moči z kyselého na zásadité. Obvykle se užívají perorální preparáty jako citrát draselný nebo bikarbonát sodný. Po dosažení pH 7,0-7,2 se začne kámen zmenšovat, nebo se může úplně rozpustit.