Antwort Jaký vzor je hajný? Weitere Antworten – Jaký vzor je průvodčí

Jaký vzor je hajný?
Průvodčí mužského životného rodu (tedy ten průvodčí) se skloňuje podle vzoru jarní pro mužský rod. Petr dělá průvodčího v mezinárodních vlacích.Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Podstatné jméno lidé se skloňuje v 1. a 5. pádě množného čísla podle vzoru sousedé (lidé), v ostatních pádech se pak skloňuje podle ženského vzoru kost (bez lidí jako kostí, k lidem jako ke kostem, vidím lidi jako kosti atd.).

Jak se skloňuje soudce : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ soudce soudce
vokativ soudce soudci / soudcové
lokál soudci / soudcovi soudcích
instrumentál soudcem soudci

Jaký je vzor Litomyšl

Jména skloňovaná podle vzoru „píseň“ (typ Paříž, Dobříš, Sibiř, Mokraď, Třeboň, Choceň, Mohuč, Třebíč, Florenc, Peruc, Náměšť, Číhošť, Litomyšl, Litovel, Neapol, Cerekev, Provence)

Jaký je vzor chvíle : slova skloňovaná podle vzoru ulice nemají v 2. pádě množného čísla žádnou koncovku (bez ulic) tímto způsobem skloňujeme domácí slova zakončená na -ice. a slova chvíle, míle, lžíce, plíce, košile.

V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Při skloňování podstatných jmen pomohou vzory: vzory pro rod mužský: pán, muž, hrad, stroj, předseda, soudce, vzory pro rod ženský: žena, růže, píseň, kost, vzory pro rod střední: město, moře, kuře, stavení.

Proč je soudce životný vzor

ŽIVOTNÁ podstatná jména:

pádě jednotného čísla odlišnou podobu od prvního pádu: pán – pána, muž – muže, předseda – předsedu  výjimku tvoří vzor soudce, ten má v 1. i 4. pádě jednotného čísla stejný tvar. odlišnou podobu mají životná podstatná jména také v 1.Vzor soudce: soudce bez soudcE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. výrobcE bez výrobcE).Podle vzoru „kost“ se skloňují především jména zakončená na ‑slav, ‑clav, ‑im, ‑am, ‑om (Čáslav, Břeclav, Vlašim, Příbram, Polom –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 2. p.

Ve spisovné češtině je Olomouc zásadně rodu ženského a skloňuje se podle vzoru píseň (stejně jako jiná místní jména zakončená na měkkou souhlásku – Bystrc, Třeboň, Třebíč, Dobříš), v místním úzu je ale často používán původní a v nářečích zachovaný rod mužský a skloňování podle vzoru stroj.

Jaký vzor je mrkev :

Vzor píseň je vzor měkký tvrdý smíšený nelze ho zařadit Tvar „větvemi“ je: 6. p. č. mn. 7. p. č. j. 7. p. č. mn. 2. p. č. mn.
Tvar slova mrkev v 6. p. č. mn. bude: mrkve mrkvemi mrkvích mrkvi Které slovo se neskloňuje podle vzoru píseň labutě škeble kaluže povodeň

Jak poznat rod podstatného jména : V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Co to je jmenný rod

Jmenný rod (lat. genus nominis či jen genus) je mluvnická kategorie jmen (lat. nomina), tedy podstatných jmen, přídavných jmen, zájmen, číslovek a případně dalších slovních druhů, která ovlivňuje jejich skloňování a také tvary sloves, zejména příčestí.

Poznáme je podle měkkého zakončení v 1. pádě jednotného čísla rodu mužského. Například zimní, sloní, jelení. Končí-li přídavné jméno obojetnou souhláskou a jeho tvary se na konci žádného rodu nemění – cizí muž – cizí žena – cizí dítě – skloňujeme jej podle vzoru jarní.Pokud se tvar změní, je životný (ten sněhulák, vidím sněhuláka – životné). Pokud se tvar nezmění, je neživotný (ten hrad, vidím hrad – neživotné).

Jaký vzor je sněhulák : TEN sněhulák, drak se skloňují podle životného vzoru PÁN! 2. pád – bez sněhuláka, draka – bez pána. Ten hmyz, dobytek, skot, národ se skloňují podle neživotného vzoru HRAD!