Antwort Jak zachránit borovici? Weitere Antworten – Co škodí borovici
Samotné odumírání borovic není způsobené jen suchem, ale i škůdci, kteří stromy oslabené suchem vyhledávají. Borovice však ohrožuje například i jmelí. "V posledních letech došlo ke zvýšení výskytu jmelí.Toto žloutnutí je zpravidla vyvolané nedostatkem důležitých živin. V první řadě se jedná o nedostatek hořčíku, u kterého je velmi typickým příznakem žloutnutí starších jehlic, přičemž letorosty zůstávají zelené. Dále se může jednat o nedostatek draslíku, vápníku nebo fosforu.Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.
Proč rezaví smrk : Napadení škůdci, houbová choroba, nedostatek živin, nedostatek vody, nesprávně zvolené stanoviště nebo nízká teplota. To mohou být důvody hnědnutí jehličnanů.
Kdy zkrátit borovici
Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května.
Proč rezaví borovice : Stromy může napadnout houba
Je-li příčinou choroba, poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní (Pinus silvestris), vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí.
V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.
Borovice jsou jedinou tvarovanou dřevinou, která má jen velmi krátké období vhodné k řezu. V závislosti na druhu se od začátku do konce května sestřihávají nebo zalamují výhony („svíce“), jakmile dosáhly požadované délky, ale předtím, než se plně rozvinou nové jehlice.
Jak se starat o borovicí
Nároky borovice lesní
Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.
Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května. Pokud ale chcete, aby se prořezáváním rozrostla starší borovice, musíme vás zklamat. Staré borovice už nemají schopnost dorůstání.
Co napadá borovice : Borovice mohou napadnout i jiné druhy sypavky, například červená sypavka, která napadá především borovici černou a borovici kleč. Strom potom prosychá odspodu. Pro chemické ošetření jsou ale určeny stejné prostředky, jako pro sypavku borovou.
Jak poznat borovici lesni : Popis: Poměrně statný, až 40 m vysoký strom s rozsáhlým kořenovým systémem a rovným, v horní třetině až čtvrtině větveným kmenem. Borka je rozpukaná, šedohnědá, v mládí a na větvích rezavě hnědá, odlupující se v tenkých plátcích. Letorosty jsou zelenohnědé.
Jak poznat borovici Vejmutovku
Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.
Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května.Mrazům jako horská dřevina velmi dobře odolává, snáší teploty až pod -40 °C. Přednost dává spíše písčité a štěrkové půdě. Přestože snáší přísušky a úpal, pro zakořeňování potřebuje půdu dostatečně vlhkou.
Jak často zalévat borovici : Borovice nesmí zůstat ve vodě, ale současně je důležité, aby substrát nikdy zcela nevyschl. Zalévejte až ve chvíli, kdy je povrch zeminy mírně suchý. V horkých letních dnech může být potřeba zalévat i jednou denně, zatímco v chladnějších obdobích postačí zalévat méně často.