Antwort Jak zakořenit jehličnan? Weitere Antworten – Jak Zakorenit jehličnan

Jak zakořenit jehličnan?
Jehličnany lze množit řízky téměř celoročně, mimo března a dubna. Nejlépe zakoření řízky z mladých rostlin, používány jsou řízky s patkou. Některé druhy rostlin zakoření během týdnů (zimolez), byliny (rajské jablko, surfínie, scindapsus) i během dnů.U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.V průběhu října můžete na jehličnany navázat sázením okrasných stromů a keřů. Pokud není půda zmrzlá, je možné jejich sázení až do Vánoc. U jehličnanů byste s výsadbou neměli otálet, jelikož by do nástupu zimy měly alespoň trochu zakořenit. Proto si pamatujte, že se vysazují do konce října.

Jak se rozmnožují jehličnany : Mezi nahosemenné rostliny náleží cykasy, jehličnany a jinany. Rozmnožují se semeny, která jsou často uložena volně na šupinách šištic (nejsou ukryta v plodech).

Jak dlouho trvá zakořenění

Pro zakořenění je důležitá teplota, protože kalus a tím i kořeny se tvoří lépe při teplotách nad 20°C. Zhruba do týdne začnou rašit pupeny, kořínky se začínají tvořit později, zhruba po třech týdnech. Jakmile mají kořínky 0,5 až 1 cm, sázím je opatrně do kontejneru se substrátem.

Jak kombinovat jehličnany v zahradě : Pokud byste si chtěli vysadit jehličnany do skupin, ideální je, pokud převažuje jeden druh a ostatní jsou doplňkem jehličnanové kompozice. Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami.

Řízky jehličnanů lze odebírat v průběhu podzimu i zimy, ale nejpříhodnější doba pro zakořenění konec léta. Dřeviny jsou nyní plné sil a uložily si před zimou zásoby živin. Na jaře jsou naopak vyčerpané, proto jarní měsíce množení řízkováním tolik nepřejí.

Odborná rada však laika překvapí: právě se smrky je vhodné při obnově začínat. Jako s přípravnou dřevinou. A třeba buky a jedle sázet až poté, co smrčky poporostou. Ty jsou totiž stínomilné: vysazení přímo na holinu nepřežijí.

Jak hluboko zasadit smrk

Kořenový bal by měl být tak hluboko, aby byl nahoře zakryt několika cm zeminy. Pak ze zeminy okolo sázecí jamky vytvoříme zálivkovou mísu, aby se voda při zalévání a při dešti mohla zadržovat v oblasti kořenů.Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen. Tip redakce: Pokud vyséváte jen několik semen, dejte každé do samostatného květináčku, semenáčky pak budou mít více prostoru.Stromy lze množit vegetativně i pohlavně. Vegetativní množení je mnohem úspěšnější při roubování na podnože vlastní nebo smrku ztepilého, než při snaze zakořenit řízky. Jeho spodní větve však někdy při déletrvajícím styku s půdou samy zakoření. Při množení semeny se sbírají ještě neotevřené šišky počátkem prosince.

Jehličnany špatně obrůstají, jen pomalu zarůstají místa, kde chyběly větvičky. Po polovině září se můžeme pustit do přesazování. Na novém místě připravíme dostatečně hlubokou i širokou jámu. Před vyzvednutím z původního stanoviště rostlinu pořádně zalijeme, aby se kořenový bal nerozdrolil.

Jak urychlit zakořenění : Ranu zabalíme do vlhkého mechu/rašeliníku nebo jiného substrátu a toto obalíme průhlednou fólií. Tím vytvoříme malý skleníkový efekt, který udržuje vysokou vlhkost a podporuje zakořenění. Po několika týdnech by se měly objevit kořeny.

Jak dlouho nechat řízky ve vodě : Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.

Co zasadit pod jehličnany

Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.

Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami. Jehličnany se hodí i do skalek či vřesovišť. V tomto případě jsou ale vhodnější menší, zakrslé druhy.Semena smrku se např. stratifikují jeden měsíc. Stratifikaci naplánujeme tak, abychom semena poté mohli vysévat v optimálním termínu, u jehličnanů to je obvykle na jaře nebo na podzim.

Kdy se sází smrky : Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.