Antwort Jak zalozit firmu krok za krokem? Weitere Antworten – Jak zalozit s.r.o. krok po kroku

Jak zalozit firmu krok za krokem?
Pro založení společnosti s ručením omezeným v roce 2024 se doporučujeme držet následujících kroků:

  1. Sepsání zakladatelské listiny.
  2. Souhlas s umístěním sídla.
  3. Splacení finančního vkladu při založení s.r.o.
  4. Ohlášení živnosti na živnostenském úřadě
  5. Podání návrhu na zápis v obchodním rejstříku.

Přehled nákladů na založení s.r.o.

Položka Náklady na jednoduché s.r.o. (bez DPH) Náklady v ostatních případech (bez DPH)
Odměna notáře za zápis do obchodního rejstříku 300 korun 300 korun
Soudní poplatek za zápis do obchodního rejstříku 2700 korun
Minimální náklady založení s.r.o. 5960 korun 10 660 korun

Pokud budete chtít založit firmu s.r.o. sami, budete muset sepsat zakladatelskou listinu nebo společenskou smlouvu, zajistit sídlo společnosti, vyřídit si na úřadě živnosti, složit základní kapitál, podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku, registrovat firmu na finančním úřadě a příp.

Kdo může založit firmu : Společníkem (tedy vlastníkem společnosti) může být při založení s.r.o. fyzická nebo právnická osoba. V případě, že společníkem bude fyzická osoba, potřebujeme znát: jméno, příjmení, rodné číslo (datum narození u cizinců), adresa trvalého pobytu.

Co je lepší S.r.o nebo OSVČ

Výhodou podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným je bezesporu možnost lepší daňové optimalizace. Živnostníci ovšem zase mohou těžit z využívání daňových paušálů a nemají ani zákonnou povinnost vedení podvojného účetnictví, na rozdíl od právnických osob.

Kdo může založit Aš : Akciovou společnost může založit i jediný zakladatel, může to být i stát. V případě jediného zakladatele se sepisuje zakladatelská listina ve formě notářského zápisu. V případě více zakladatelů se podepisuje zakladatelská smlouva ve formě notářského zápisu.

V čem podnikat: bez velkého vstupního kapitálu a investic

  • Vlastní řemeslná nebo výtvarná tvorba.
  • Hlídání a služby v domácnosti.
  • Ruční práce.
  • Konzultace a poradenství
  • Doučování online.
  • Dropshipping: přeprodávejte zboží
  • Sdílená ekonomika.
  • Tvorba obsahu.


Pokud jde o věk, ve skutečnosti pro samostatně výdělečnou činnost není zákonem stanoven žádný minimální věk. I středoškolský student tedy může požádat soud, aby prověřil jeho dostatečnou způsobilost a vydal souhlas k jeho provozování k podnikatelské činnosti.

Na co si dát pozor při podnikání

Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  • Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  • Mějte faktury v absolutním pořádku.
  • Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  • Nezapomeňte na sociální pojištění
  • Nenaleťte podvodníkům.

Na poslední valné hromadě se společníci dohodli, že bude mít dva jednatele a oba budou oprávněni za ni jednat pouze společně. Myslím si, že toto je omezení jednatelských oprávnění, které je v rozporu se zákonem. Statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů.Založení s. r. o. vám bude typicky trvat 2-3 týdny a bude vás stát kolem 10 000 Kč. Náročnější je také provozování s. r. o., kde musíte vést podvojné účetnictví, je přísnější nakládání s penězi firmy atd. Živnost můžete i s pomocí placené účetní provozovat za nižší jednotky tisíc ročně.

Založení s.r.o. je výhodné zpravidla tam, kde očekáváme vyšší obraty a určitá rizika a také tehdy, kdy Vám jde o růst a vybudování firmy, která má na trhu jméno a hodnotu. Nebo tehdy, když už předem plánujete její budoucí prodej (např. pokud jste stomatolog, praktický lékař či odborný lékař s vlastní ordinací).

Kolik stojí založení Aš : Jaká je cena

Odměna notáře za sepsání zakladatelského dokumentu je závislá na výši základního kapitálu. Při minimálním základním kapitálu 2.000 000,-Kč činí odměna 12.800,-Kč bez DPH. Odměna notáře za sepsání dalších listin činí podle náročnosti 1.000,-Kč až 2.000,-Kč bez DPH.

Kolik osob minimálně může založit Aš : Založení a vznik akciové společnosti

nejnižší počet zakladatelů 1 fyzická nebo 1 právnická osoba
nejnižší možný vklad takový, aby součet byl nejméně 2 000 000 Kč
nejvyšší možný vklad neomezen
rozsah splacení vkladu při vzniku 30 % jmenovité nebo účetní hodnoty upsaných akcií a případné emisní ážio

V čem podnikat bez peněz

V čem podnikat: bez velkého vstupního kapitálu a investic

  • Vlastní řemeslná nebo výtvarná tvorba.
  • Hlídání a služby v domácnosti.
  • Ruční práce.
  • Konzultace a poradenství
  • Doučování online.
  • Dropshipping: přeprodávejte zboží
  • Sdílená ekonomika.
  • Tvorba obsahu.


Správní poplatek činí při ohlášení živnosti i žádosti o koncesi 1000 Kč, přičemž lze ohlásit neomezený počet živností najednou. Další ohlášení živnosti (přidání nových živností ke stávajícím) stojí 500 Kč.Živnost si založíte i bez fyzické návštěvy úřadu. Stačí, když vyplníte jednotný registrační formulář a pak ho v téže aplikaci elektronicky odešlete na podatelnu živnostenského úřadu nebo do datové schránky úřadu. V případě elektronického podání platíte jen 800 Kč.

Kolik se platí za živnost : Vydat se můžete na kterýkoliv živnostenský úřad, bez ohledu na to, kde bydlíte. S sebou si nezapomeňte: doklad totožnosti (občanský průkaz), 1 000 Kč na poplatek za založení živnosti.