Antwort Jak zapnout mlhová světla Fabia? Weitere Antworten – Jak zapnout mlhová světla
Mlhovky se zapínají například samostatným tlačítkem, které se nachází vlevo od volantu, nebo se vytáhne kolečko, kterým se zapínají světla. Auta, která mají přední i zadní mlhovky, je většinou umožňují zapínat a vypínat jednotlivě.Pro přední je zelená kontrolka, běžně označující osvětlení vozu, ale pro zadní je kontrolka oranžové barvy, většinou signalizující nějaký problém, něco, co by nemělo uniknout řidičově pozornosti.Zákon č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích, hovoří jasně: §32 (4) Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.
Jak fungují mlhovky : Funkce a použití Mlha se skládá z malých vodních kapiček, které odráží dopadající světlo zpět. Čím je větší úhel mezi kuželem světla vrhaného mlhovým světlem a okem řidiče, tím je méně světla odraženo zpět do oka řidiče a tím řidič lépe vidí. Mlhové světlo se používá obvykle společně s potkávacím světlem.
Kde jsou mlhová světla
Přední mlhovky jsou umístěny typicky pod „hlavními“ světlomety. Obvykle až na úrovni či pod úrovní pozice přední SPZ – tedy co nejblíže u vozovky. Díky tomu dokážou mlhu takříkajíc podsvítit. Světlo má bílou nebo světle žlutou barvu.
Kde jsou obrysová světla : Obrysová světla se nachází vepředu v hlavních světlometech (stejná světla jako denní, ale jejich intenzita svícení se sníží), dále pak v zadních koncových svítilnách a zároveň i osvětlení zadní registrační značky. Světla sloužící k tomu, aby za snížené viditelnosti viděl i samotný řidič.
Obvykle se vlevo od volantu nachází buď tlačítko, které stačí stisknout, nebo kulatý přepínač, který slouží k aktivaci mlhových světel. Upozorňujeme na to, že u některých vozů nelze světla zapínat jednotlivě. To znamená, že nejprve je nezbytné aktivovat zadní mlhovky a teprve poté je možné spustit i ty přední.
2) Obrysová světla
Obrysová světla slouží k tomu, aby vozidlo bylo vidět ostatními účastníky silničního provozu za snížené viditelnosti. Přepínač světel se přepne do polohy obrysových světel (obr. 7). Za nízké viditelnosti se po zapnutí světel rozsvítí podsvícení přístrojové desky a ovládacích tlačítek vozidla.
Kdy zapnout a vypnout mlhovky
Kdy musí řidič vypnout mlhovky Mlhová světla se nepoužívají, pokud se viditelnost zlepší, před železničním přejezdem, na křižovatce nebo v koloně. Zadní mlhovky se smí dle zákona použít jen při mlze, sněžení nebo hustém dešti.3. Nastavení funkce Coming home a Welcome Zapalování vypnuté, přepněte na parkovací světla počkejte déle než 4 sekundy, pak otočte spínačem 6krát rychle během 4 sekund (hlavní světla – parkovací světla – hlavní světla – parkovací světla – hlavní světla – parkovací světla). Tuto funkci lze zapnout nebo vypnout v cyklu.Označení potkávacích světel: Potkávací světla mají na přístrojové desce symbol zeleného světla. Potkávací světla a obrysová světla musíte zapnout, nebo přepnout na ně z denního svícení, pokud už je tma a šero, za mlhy, sněžení, deště, v tunelu a po vjezdu do úseku označeném značkou „Rozsviť světla“.
Co jsou mlhovky
Mlhová světla zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek, který pomáhá prosvítit mlhu vodní tříšť. Oslnění mlhovkami má podobnou intenzitu jako oslnění dálkovými světly, proto jejich nevhodné použití může být pro protijedoucího řidiče velmi nepříjemné.
Jak vypadají obrysová světla : Pokud nemáte ve voze výstražná světla, můžete místo nich použít obrysová světla. Odrazky (přední bílé, zadní červené, boční žluté) – tento typ světel je určen k tomu, aby bylo vozidlo viditelné, když je v noci osvětleno jiným vozidlem. Jsou umístěny vpředu, vzadu a po bocích vozidla.
Jak používat zadní mlhovky : Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. “ Zatímco je tedy použití předních mlhovek na uvážení řidiče (samozřejmě dle aktuálního počasí), u zadních je použití jasné – jakmile je mlha, hustě sněží či naopak prší, zadní mlhovky musíme zapnout.
Kde je Obrysove světlo
Obrysová světla se nachází vepředu v hlavních světlometech (stejná světla jako denní, ale jejich intenzita svícení se sníží), dále pak v zadních koncových svítilnách a zároveň i osvětlení zadní registrační značky. Světla sloužící k tomu, aby za snížené viditelnosti viděl i samotný řidič.
Mlhová světla se nepoužívají, pokud se viditelnost zlepší, před železničním přejezdem, na křižovatce nebo v koloně. Zadní mlhovky se smí dle zákona použít jen při mlze, sněžení nebo hustém dešti. Při zhoršené viditelnosti jezděte bezpečně, podívejte se, která místa jsou více riziková z pohledu dopravních nehodovosti.Po zapnutí světel dle vyhlášky lze zapnout mlhovky nebo zadní mlhovka. Ta se zapne tak, že se vypínač vytáhne-zatáhne se za něj. Pokud je světlo vypnuté nebo rozsvíceno jen obrysové, zadní mlhovku nezapnete-tedy neměl by jít vypínač vytáhnout.
Kde jsou na autě mlhovky : Své mlhovky většinu zapnete pomocí zvláštního vypínače poblíž hlavního ovladače pro světlomety. Na některých autech najdete dvě tlačítka, jedno pro přední mlhová světla a jedno pro zadní mlhovku. Nebo mohou být ovládány „kloboučkem“ na ovladači světel na volantu, pohybem vpřed a vzad je rozsvěcujete či zhasínáte.