Antwort Jak zapojit RGB diodu? Weitere Antworten – Jak zapojit RGB ledku

Jak zapojit RGB diodu?
RGB LED ovladač zapojíte mezi zdroj a RGB LED pásek. Při tomto zapojení je nutní dodržet polaritu (+-) od zdroje k LED ovladači a polaritu u 4 kontaktů (+,R,G,B) od ovladače k RGB LED pásku. Označení +,R,G,B naleznete jak na RGB LED pásku, tak i na ovladači a je nutné dodržet stejné zapojení.LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí.RGB LED dioda je složena ze všech 3 barev a je proto možné pomocí této jediné společné diodě dosáhnout širokého spektra různých barev. Stejný způsob se používá u monitorů a televizí. RGB diody tak mohou měnit barvu vydávaného světla.

Jak funguje RGB LED pásek : RGB pásky jsou charakteristické tím, že u nich lze vytvořit pomocí ovladačů široké spektrum barev. Každý čip na LED pásku obsahuje barvy R – červenou, G – zelenou, B – modrou. Řada z vás se ptá, zda tyto pásky umí vytvořit i bílé svícení. Ano, umí.

Jak spojit 2 LED pásky

Nejsnadnější je první způsob, kde využijeme konektoru. Druhým způsobem je propojení pásků za pomoci pájení. LED pásek vložíme do levé části konektoru, do druhé části vložíme druhý LED pásek, s kterým chceme pásek propojit. Konektor zajistíme proti vypadnutí pásků zatlačením na zámky, jež se na bocích konektoru nachází.

Co je RGB světlo : RGB trvalé světlo je vícebarevná LED světlo, které navíc obsahuje sadu RGB čipů a umí svítit i v širokém barevném spektru pomocí kombinace barev červená-zelená-modrá. Barvu světla lze nastavovat pomocí HSI nebo v Kelvinech na přesnou hodnotu.

Každá dioda má dva výstupy – anodu a katodu. Přivedeme-li na katodu napětí o kladné polaritě a na anodu napětí záporné, dioda se rozsvítí. Jak nám naznačuje i schematická značka (šipka směřující od + k – = výsledek – dvě šipečky – světlo), je třeba ledku zapojit určeným způsobem.

Nicméně pro běžné LED diody o průměru 3 mm lze použít proud v rozmezí 10 – 15 mA, pro běžné LED diody proud 15 – 25 mA.

Proč se používá RGB

Zkratka je složeninou tří anglických názvů pro barvy, na které je lidské oko nejcitlivější – red (červená), green (zelená), blue (modrá). Tyto barvy lze kombinovat v různých poměrech, díky čemuž může vzniknout jakákoliv barva. Model se řadí k aditivním modelům, který je založen na přidávání barev do sebe.Jednobarevné LED pásky mají dva kontakty, jsou to stejné plochy jako pro připojení konektorů + a -. Barevné RGB LED pásky mají kontakty 4. Každý je určen pro jednu barvu. R – červená, G – zelená, B – modrá a poslední je + pro černý kabel.Použijte přívodní kabel, který v balení dodal výrobce pásku. Jeden konec pásku jednoduše připojte konektorem a druhý nechte volný. Při zapojování dbejte na značky od výrobce, které vám pomohou určit, jak máte pásek do konektoru zapojit. Někdy vám výrobce nedá na výběr a správně vás navede pouhým tvarem konektoru.

Na druhé straně buď ke kabelům připojte napájecí zdroj, nebo použijte spojku – kabel s konektory na obou stranách – pro prodloužení nebo spojení více LED pásek. Tímto spojením můžete umístit dva pásky vedle sebe, tím zvýšit svítivost na dvojnásobek, nebo umístit pásky kolmo proti sobě například do rohu.

Jak nastavit RGB : Jak změnit osvětlení RGB LED pásky Přejděte na kartu základní desky v softwaru Mystic Light a najděte odpovídající volbu pin-header, pak stačí jednoduše nastavit osvětlení, jak chcete.

Jak poznat vadnou LED diodu : Typické závady diod jsou přerušení (v obou směrech se chová jako rozpojený vodič) a roztavení přechodu, kdy naopak v obou směrech vykazuje odpor (měřený ohmmetrem) v řádu jednotek až stovek ohmů. Při měření v režimu testování polovodičů roztavený přechod ukáže úbytek napětí (přibližně stejný) v jedné i druhé polaritě.

Jak připojit LED diodu na 230V

Tento LED pásek nemá ani na 100 metrech žádný úbytek svítivosti. K připojení na 230V je potřeba stejnosměrné napětí, proto je nutné použít tento originální napájecí kabel nebo usměrňovací můstek.

Problém ale nastává v momentě, když barevnou grafiku tvořenou na bázi RGB chcete vytisknout. Azurová – Cyan, Purpurová – Magenta, Žlutá – Yellow a doplňková čtvrtá barva černá – Key. CMYK nedosáhne takových odstínových variací jako RGB. Vytisknuté obrazy jsou tedy méně syté a kontrastní oproti zobrazení na monitoru.Velmi důležité: RGB a ARGB nejsou kompatibilní. Rozdíl je nejen v napětí, ale hlavně v řízení: u RGB připojení je barva podsvícení regulována pomocí tří kanálů ("R"-červená, "G"-zelená a "B"-modrá), zatímco u ARGB je to pouze jedním kanálem ("Data").

Jak zapnout RGB na PC : U většiny modelů notebooků je funkci podsvícení věnována klávesa F7 . Pokud je k dispozici, můžete podsvícení zapnout stiskem kláves FN a F7 (FN+F7) zároveň.