Antwort Jak zasadit strom ze šišky? Weitere Antworten – Na jakém stromě rostou šišky

Jak zasadit strom ze šišky?
Smrk je nejčastějším jehličnatým stromem v Česku. Má krátké jehličky a dlouhé šišky, které často nacházíme na zemi. Borovice je jedním z nejvyšších jehličnatých stromů v Česku.Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.Semena získáme ze zralých plodů sklizených z vybraných zdravých plodných stromů vhodných odrůd. Na záhony s hluboko zrytou a dobře urovnanou půdou vyséváme semena buď ihned po sklizni (např. třešňové pecky), nebo je stratifikujeme v bedničkách či hrnkách a vyséváme je až na jaře.

Jak Vyklicit šišku : Pokud budete chtít sbírat jehličnany, nasbírejte si jejich šišky, které dejte do extra sáčku/tašky a až přijdete domů, tak s ním několikrát bouchněte o zem, aby se vysypala ze šišek semínka. Semínka břízy jsou uložená v jehnědách, které stačí jen jemně prsty stáhnout.

Jak dlouho rostou šišky

Délka šišek se pohybuje od 10 do 20 cm. Borovice (pinus) Šišky se semeny složené z dřevnatých šupin zrají přibližně 2-3 roky a po dozrání se většinou rozevírají (výjimku tvoří např. borovice limba).

Kdy padají šišky ze stromů : Plody a šišky lesních dřevin se sbírají po celý rok. Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.

V březnu a dubnu sbíráme pupeny ještě před rozvitím, v květnu mladé výhonky a šištice, semena zralých šišek od listopadu do března a po celý rok lze sbírat pryskyřici, kůru i jehličí. Pupeny se suší v tenké vrstvě ve stínu a skladují v temnu, v dobře uzavřených nádobách.

Miska, sítko a talířek

Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.

Jak správně zasadit semínka

Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.Nejprve v místě, kde chcete strom zasadit, vyhloubíte rýčem jámu. Ta by měla být asi dvakrát tak velká jako kořenový bal stromu a dostatečně hluboká. Rycími vidlemi nebo něčím podobným nakypříte půdu v jámě a nasypete do ní trochu kompostu. Především u listnatých stromů doporučujeme před zasazením zastřihnutí.Ze šišky do šišky

Ty buď nechejte naklíčit v buničině nebo mech opatrně vtlačte do šupin otevřené šišky a do něj vtlačte semínka. Poté vezměte menší květináč nebo hlubší misku například na bonsaje, nasypejte do ní zeminu, mírně ji navlhčete a šišku do ní z půlky zahrabejte.

Rychleji roste od 15 let věku a výškový růst dosahuje maxima mezi 30 a 60 lety. V uzavřených lesních porostech plodí přibližně od 60 let věku.

Proč se šišky otevírají a zavírají : Buňky tvořící pletivo uvnitř šišek reagují na vlhkost. Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře.

Jak dlouho se rozkládá šiška : Během zrání, které v závislosti od druhu může trvat až několik let, šiška dřevnatí a opadává v celku (borovice, smrk, modřín) nebo se rozpadá (cedr, jedle). Při uzrávání šišky otevírají šupiny, čímž se dostávají ven semena (oříšky).

Proč se sbírají šišky

Šišky jedle se sbírají ještě zelené, aby z nich semínka nevypadla. Do vrcholků stromů, a to zejména jedlí, se vydávají stromolezci, kteří sbírají ještě uzavřené šišky jedlí. Ze semen dokážou lesníci připravit další sazenice pro obnovu kalamitních ploch.

Jak naklíčit semínka

Vrstva semen by neměla být vysoká, ideálně by semínka měla být v jedné, maximálně dvou vrstvách. Umístěte poblíž okna, ne na přímém slunci, v normální pokojové teplotě. Klíčící semena minimálně 2× denně proplachujte vlažnou vodou. Doba klíčení se liší podle druhu a velikosti semena.Jak jsme zmínili výše, nejlepší čas na klíčení bývá polovina dubna. Ale může se stát, že jednou je teplo už začátkem dubna, nebo taky až v půli května. Pokud je teplo později, tak se konec sezóny může přesunout až na přelom září a října.

Jak správně klíčit semínka :

  1. Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
  2. Proplachujte semínka 2x denně.
  3. Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.