Antwort Jak zastavit dlouhodoby průjem? Weitere Antworten – Co na dlouhotrvající průjem
Co na průjem
- udržujte správné zavodnění organismu, pijte čaj nebo minerálky,
- upravte jídelníček – na střevo má zklidňující účinek uvařená mrkev s rýží, banány, jemně nastrouhané jablko,
- vyhněte se smaženým, mastným a sladkým potravinám.
Podle délky trvání lze průjem rozdělit na akutní a chronický. Akutní průjem trvá do 14 dnů, obvykle však ustává do jednoho týdne. Chronický průjem trvá déle než 14 dní. Dlouhotrvající průjem je důvodem k návštěvě lékaře, není vhodné řešit jej samoléčbou.Dlouhodobý průjem provází například zánětlivá onemocnění střev, poruchy funkce jater, žlučníku, slinivky břišní ale třeba i štítné žlázy. Důsledkem chronického průjmu může být závažný nedostatek některých vitamínů, minerálů a dalších živin.
Jak zpevnit stolici : Co jíst: Banány, rýže, opečený toust a jablka (tzv. BRAT dieta) jsou často doporučovány při průjmu, protože jsou snadno stravitelné a mohou pomoci zpevnit stolici.
Proč mám pořád průjem
Chronický (dlouhodobý) průjem může mít různé příčiny. Například onemocnění tenkého či tlustého střeva, ale také nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku. Dalšími faktory mohou být nemoci orgánů mimo trávicí trakt (průjem při zvýšené funkci štítné žlázy, při onemocnění ledvin).
Kdy je průjem nebezpečný : Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení
Akutní průjem trvá zhruba 3–5 dní. Bývá zvládnutelný vhodnou dietou, dostatečným zavodněním organismu a volně prodejnými přípravky z lékárny.
Pro bakteriální průjmy je typický náhlý nástup onemocnění. Provázet je může horečka, slabost, zvracení, bolesti břicha. Někdy se může ve stolici vyskytnout i krev. Právě bakteriální průjem často potkává turisty v zahraničí a exotických zemích.
Jak poznat infekční průjem
Jaké jiné příznaky se mohou objevit Dalšími příznaky infekčního průjmu mohou být žaludeční nevolnost, zvracení, bolest hlavy a slabá horečka. Příznaky obvykle odezní za několik málo dní.Červená řepa, rajčatový džus, vyšší konzumace brusinek či červená želatina. Ano, i tyto červené potraviny dokáží stolici občasně zabarvit dočervena. V opačném případě červená barva může signalizovat krev ve stolici, a tedy způsobovat různé poruchy nebo onemocnění.Průjem můžeme rozdělit na žákladě jeho trvání na:
Akutní: trvá zhruba 1–2 dny a není nutné lékařské ošetření Přetrvávající: průjem, který přetrvává 2–4 týdny. Chronický: kontinuální nebo přerušovaný průjem trvající déle než 4 týdny.
Jaké jiné příznaky se mohou objevit Dalšími příznaky infekčního průjmu mohou být žaludeční nevolnost, zvracení, bolest hlavy a slabá horečka. Příznaky obvykle odezní za několik málo dní.