Antwort Jak začít učit vyjmenovaná slova? Weitere Antworten – Jak se rychle naučit vyjmenovaná slova
Zkuste si s dětmi o vyjmenovaných slovech povídat v souvislostech. Na první pohled to působí mnohem náročněji a zdlouhavěji, ale ve výsledku jde učení mnohem rychleji. Sice vám zabere určitý čas projet s dětmi každé vyjmenované i příbuzné slovo, ale zato si každé z těchto slov dítě lépe zapamatuje.Vyjmenovaná slova se učí od třetí třídy. Způsob výuky se za posledních sto let téměř nezměnil. Je stále založená zejména na memorování. Děti se učí řady vyjmenovaných slov po B, L, M, P, S, V a Z jako básničku.Vyjmenovaná slova – proč je máme
Vyjmenovaná slova nám pomáhají správně napsat y/ý po obojetných souhláskách v kořenech slov (uprostřed slov). Tvrdé y/ý píšeme také ve slovech, která jsou k vyjmenovaným slovům PŘÍBUZNÁ. Obojetné souhlásky jsou B, F, L, M, P, S, V, Z.
Jaké jsou vyjmenovaná slova po B : Vyjmenovaná slova představují seznamy slov, ve kterých se píše y. Základní seznamy vyjmenovaných slov jsou: B: být, bydlit, obyvatel, byt, příbytek, nábytek, dobytek, obyčej, bystrý, bylina, kobyla, býk, babyka. L: slyšet, mlýn, blýskat se, polykat, plynout, plýtvat, vzlykat, lysý, lýko, lýtko, lyže, pelyněk, plyš
Jak vysvětlit předpony vy vý
Pokud odtrhneme od slova skupinu vy a vznikne nám slovo, které dává smysl, jedná se o předponu vy-, vý- a ve slově píšeme tvrdé Y. Kromě toho je také dobré zkusit nahradit skupinu vy nějakou jinou předponou. Pokud to jde a vzniknou nám slova, která existují, jedná se opět o předponu a do slova napíšeme tvrdé Y.
Jak se učí vyjmenovaná slova : Většinou se všichni vyjmenovaná slova učí jako básničku – takže staré známé biflování. No, jde to… ale toho času, kolik s tím děti tráví! Ve školách mají občas různé pomůcky, jednotlivá slova jsou například doplněna o obrázky – to už je o něco lepší, obrázky jsou pro naši paměť o něco uchopitelnější.
Kolem 1. roku už začíná tvořit první slova, spojuje slabiky a maminka a všichni kolem to po něm opakují a ukazují, co dítě řeklo. Časem začne dítě pojmenovávat činnosti: "Ham, ham!" "Není!" Zajímají ho obrázky, knížky, zvířátka, zvuky, které vydávají, všechny předměty z jeho blízkosti.
Většinou děti řeknou svoje první slovo mezi 11. a 14. měsícem, kdy jsou již rty i jazyk obratnější a mozek je schopen přiřadit věcem jejich jména. Pochopitelně, že každé děťátko má i v tomto ohledu svůj čas, nicméně jeho mluvení můžete podpořit jednoduchými návyky.
Jak si zapamatovat vyjmenovaná slova
Postup naučení vyjmenovaných slov:
- Nechte je děti vyjmenovat. (slyšet, mlýn, blýskat se, polykat…)
- Vysvětlete si každé vyjmenované slovo.
- Objasněte, co znamená slovo příbuzné.
- Vymýšlejte příbuzná slova, aby si děti uvědomily, jak se tvoří.
- Vysvětlujte si protiklady slov.
- Procvičujte VS tak dlouho dokud nejdou.
Vyjmenovaná slova jsou slova, ve kterých se píše po obojetných souhláskách (b, f, l, m, p, s, v, z) tvrdé Y. Většina vyjmenovaných slov má různý počet příbuzných slov, ve kterých se píše také tvrdé Y. Tato příbuzná slova mají s vyjmenovaným slovem společný kořen a tematicky s ním souvisejí.Vyjmenovaná slova po M
VYJMENOVANÁ SLOVA | SLOVA PŘÍBUZNÁ |
---|---|
HMYZ | hmyzí, hmyzožravec, … |
MYŠ | myší, myška, myšina, … |
HLEMÝŽĎ | hlemýždí,… |
MÝTO | mýtné, Mýto, … |
S: syn, sytý, sýr, syrový, sychravý, usychat, sýkora, sýček, sysel, syčet, sypat. V: vy, vykat, vysoký, výt, výskat, zvykat, žvýkat, vydra, výr, vyžle, povyk, výheň a slova s předponou vy- a vý-
Jaké i se píše na konci slova : Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!
Co znamenají předpony : Předpona (též prefix) v lingvistice označuje jednotlivý morfém, který se vkládá před kořen základového slova. Předpony patří mezi základní prostředky slovotvorby, při níž se přidáním předpony odvozuje nové slovo od původního výrazu (prefixální derivace).
Jak poznat vyjmenovaná slova
Vyjmenovaná slova jsou slova domácí, v jejichž kořenech se píše po obojetných souhláskách B, F, L, M, P, S, V a Z správně samohláska trvdé y/ý (a stejný pravopis platí i pro slova od nich odvozená).
Dítě s nižší slovní zásobou umí asi 200 až 300 slov, používá jednoduchou gramatiku, jednoduchá souvětí.Mluvte a komentujte
Aby dítě mohlo začít mluvit, potřebuje nejdřív vybudovat slovní zásobu a hlavně postupně odkoukat, jak se to vlastně dělá. Proto dopřejte dítěti už od mala co nejčastější kontakt s mluveným slovem. Vše, co společně během dne děláte, nahlas komentujte a vysvětlujte.
Jak učit prvni slova : Pokud na první slova ještě čekáte, nejlépe uděláte, když budete na děťátko pravidelně mluvit, zpívat si s ním, číst mu a hrát společně jednoduché hry s říkadly. Povídat si můžete třeba i při koupání – užijte si cákání a šplouchání a během očisty popisujte předměty okolo nebo hrajte „uplavala“.