Antwort Jak zaúčtovat zálohu na daň z příjmů? Weitere Antworten – Jak účtovat zálohu na daň z příjmů
U účtu 341 – Daň z příjmů je vhodné analyticky odlišit zálohu na daň, účet 221 – Peněžní prostředky na účtech rozlišit podle jednotlivých bankovních účtů. Na vrub účtu 591 – Daň z příjmů – splatná se účtují částky daně z příjmů odpovídající výsledku hospodaření (viz příklady).Výše zálohy se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru. Peníze posíláte dle pokynů příslušnému finančnímu úřadu. Finanční úřad vás k placení záloh sám nevyzve. Pokud se vás tato povinnost týká, musíte si ji pohlídat sami.Frekvence placení záloh je stanovena takto:
- pololetně – daň vyšší než 30 000 Kč a zároveň nižší než 150 000 Kč – záloha na daň se platí ve výši 40 % daňové povinnosti. Záloha se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru.
- čtvrtletně – daň vyšší než 150 000 Kč – platí se ve 4 splátkách ve výši 25 % poslední daňové povinnosti.
Kdy se odvádí záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti : čtvrtletní zálohy – první záloha je splatná do 15. dne třetího měsíce zdaňovacího období, druhá záloha je splatná do 15. dne šestého měsíce zdaňovacího období, třetí záloha je splatná do 15. dne devátého měsíce zdaňovacího období a čtvrtá záloha je splatná do 15.
Jak účtovat zálohy
Pokud je přijatá záloha zúčtovatelná do lhůty 12 měsíců včetně, účtujeme o krátkodobé přijaté záloze v účtové třídě 3 – Zúčtovací vztahy, v účtové skupině 32 – Závazky (krátkodobé), nejčastěji na účtu 324 – Krátkodobé přijaté provozní zálohy.
Jak zaúčtovat daňovou ztrátu : Zaúčtování záměru uplatnit daňovou ztrátu zpětně je možno provést dvěma způsoby. První variantou, jak je možno postupovat, je pomocí odložené daně. Tedy zaúčtovat úsporu na dani z celé vzniklé daňové ztráty pomocí účtu 481 – Odložená daňová pohledávka souvztažně s účtem 592 – Odložená daň.
Zálohy na daň z příjmů se platí v průběhu zálohového období, které definuje zákon v paragrafu 38a. V případě, že podáváte daňové přiznání tradičně k počátku května (letos platí termín 2.5. pro všechny OSVČ, protože podávají přiznání povinně elektronicky), pak je tímto obdobím míněno následujících dvanáct měsíců.
Pololetní zálohy se týkají poplatníků, kteří v předchozím roce zaplatili na dani z příjmu více než 30 000 Kč, ale méně než 150 000 Kč. V tomto případě zálohová povinnost činí 40 % z daňové povinnosti a platí se pololetně, tedy 2x ročně.
Jak vypočítat zálohu na daň z příjmů
Příklad: Pan Novák v loňském roce zaplatil na dani z příjmu 100 000 Kč. Jeho daňová povinnost odpovídá stanovenému rozmezí, tudíž se na něj vztahuje povinnost pololetní zálohy. Výše zálohy činí 40 % z původních 100 000 Kč, tedy 40 000 Kč. Tuto částku pan Novák zaplatí 2x v daný rok podle platných termínů.Lidé s nejvyššími příjmy, kteří zaplatili za uplynulý rok na dani z příjmu více než 30 tisíc korun, musejí i letos platit pololetní či čtvrtletní zálohy. Ti, kteří odvedli vyšší než stopadesátitisícovou daň, mají na zaplacení první kvartální zálohy čas do pátku 15. března.Platba zálohy se zaúčtuje na MD účtů 314 (343) a na stranu D účtu 221, eventuálně 211 v případě platby v hotovosti.
Vyúčtování zálohové faktury
Po dodání zboží nebo služby pak vystavíte vyúčtovací fakturu, na které uvedete: celkovou částku za produkt nebo službu, částku, kterou už klient zaplatil jako zálohu, a částku, kterou zbývá uhradit (tady může být i 0 Kč, pokud zálohami zaplatil celou částku).
Kam zaúčtovat ztrátu : V průběhu účetního období se výsledek hospodaření neúčtuje na žádný konkrétní účet. Je o něm účtováno až při uzavírání účetních knih, a to na účet 710 – Účet zisků a ztrát.
Kolik let lze uplatnit ztrátu : Daňovou ztrátu za rok 2023 může nechat pro uplatnění formou odčitatelné položky od úhrnu dílčích základů daně dle § 7 až § 10 ZDP v dalších pěti letech – jednoduše v rámci řádných daňových přiznání.
Jak se počítá záloha na daň z příjmů zaměstnance
Sazby zálohy na daň dle § 38h odst. 2 zákona o daních z příjmů činí pro rok 2023: 15 % pro část základu pro výpočet zálohy, která nepřesahuje 4násobek průměrné mzdy (4 x 40 324 Kč = 161 296 Kč), 23 % pro část základu pro výpočet zálohy, která přesahuje 4násobek průměrné mzdy.
Na jaké bankovní účty FÚ mají OSVČ platit zálohy na paušální daň a paušální veřejná pojistná
Název finančního úřadu | Bankovní účet pro paušální zálohy |
---|---|
Finanční úřad pro hlavní město Prahu | 2866-77628031/0710 |
Finanční úřad pro Středočeský kraj | 2866-77628111/0710 |
Finanční úřad pro Jihočeský kraj | 2866-77627231/0710 |
Základní sazba daně z příjmů fyzických osob, mezi které se počítají i OSVČ, dělá 15 % (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Musíte tedy vypočíst 15 % ze základu daně (případně pro nadprůměrné příjmy 23 %). Vyjde vám už samotná výše daně, od které ještě odečtete daňové slevy.
Kdy se platí zálohy na daň z příjmů : Zálohy jsou vždy splatné do 15. dne posledního měsíce příslušného období. Zálohy na daň z příjmu se zaokrouhlují podle poslední známé daňové povinnosti jednotně na celé stokoruny nahoru. Podklady pro daňové přiznání si snadno vytvoříte v našem účetním systému iÚčto.