Antwort Jak zazimovat kompost? Weitere Antworten – Co s kompostem na podzim

Jak zazimovat kompost?
Na podzim, rok po založení, je kompost vyzrálý a díky jeho struktuře ho můžeme proházet přes prohazovačku. Vzniklou hromadu proházeného kompostu ponecháváme na místě a používáme jej až v dalším roce na jaře v množství zhruba 6-8 kg na metr čvereční a následně mělce zapravujeme do půdy například hráběmi.Pořiďte si kompostovací koš s větracími otvory, který bude vaším pomocníkem v kuchyni. Až ho naplníte, jeho obsah jednoduše vysypete do kompostéru. Pokud máte doma krb, přidejte do kompostu i popel ze dřeva. Čerstvý bioodpad míchejte jen s horní vrstvou kompostu, aby mikroorganismům neuniklo teplo z hlubších vrstev."Kvasící materiál zakryjte papírem nebo zasypejte pilinami," radí Tomáš Hodek. Piliny totiž v kompostu působí jako dezinfekce.

Jak vrstvit kompost : Správné vrstvení kompostu

Kompostovou hromadu odděluje od země, takže se k organismům, které v kompostu pracují, dostane kyslík. Nyní je možné střídavě nanášet zhruba 10 cm vysoké vrstvy zelených (dusíkatých) a hnědých (uhlíkatých), resp. vlhkých a suchých materiálů.

Co se starým kompostem

Ve starém kompostu se mohou množit škůdci

Existují názory zahradních expertů, že „starý“, respektive více než rok zrající kompost, je líhništěm škůdců a chorob. Proto je vhodné vybírat, co na kompost vyhodit a co nikoli. Chytrý zahradník škůdci nebo chorobami napadené organické zbytky vždy a co nejdříve spálí.

Kdy se má přehazovat kompost : Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.

Prvním, podkladním materiálem pro kompost může být drcená kůra, sláma nebo větvičky stromů. Následně můžeme začít přidávat jednotlivé kompostovatelné materiály – sláma, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zbytky zeleniny. Kompost se snažte udržet dostatečně vlhký v celém jeho průřezu.

Nejrychlejší cesta, jak se zbavit mušek rojících se okolo kompostéru, je vysát je vysavačem, a to jak z kompostéru, tak ze všech míst, kde se aktuálně nacházejí a shromažďují mimo kompostér. Dále je nutné prostor kompostéru vyčistit od vajíček, larev i kukel, aby nedocházelo k dalšímu množení.

Kde má být umístěn kompostér

Kam umístit nádobu

  1. Kontakt s půdou: Pro biomasu je zcela nevyhnutelné, aby se dotýkala půdy.
  2. Vyvýšené místo v polostínu: Zabrání stoupání vody z mokré půdy do biomasy.
  3. Pozor na slunce, vítr a déšť: Rozkládající se směs organického odpadu by měla být chráněna před přímým slunečním světlem, větrem i deštěm.

Kdy je kompost zralý

Kompostu vonícího po lesní půdě se dočkáme zhruba za šest měsíců, může být však hotov již za 8 až 10 týdnů. Zralý kompost má tmavě hnědou barvu, je jemný a nepáchne. Má schopnost zadržovat vodu, provzdušňovat půdu a obohacovat ji o živiny.Zlatým pravidlem kompostování je „tři díly hnědého na jeden zeleného“. Zelený vlhký materiál je bohatý na dusík a hnědý suchý na uhlík. Suchý materiál vyrovnává obsah vlhkosti například kuchyňských odpadů a zlepšuje strukturu kompostu.

A jak poznat, že kompost uvnitř kompostéru je vyzrálý Jestliže materiál v kompostu je tmavý, jemný a voní jako země, je kompost pravděpodobně hotový. Pokud tomu tak není a vidíte, že hmota v kompostéru není dostatečně vyzrálá, dejte kompostu čas. Doba 2 až 3 měsíců, někdy i déle pomůže dokončit proces rozkladu.

Jak má vypadat správný kompost : Jak vypadá správná skladba kompostu Na kompost patří všechny organické zbytky rostlinného původu, tedy veškeré slupky od ovoce a zeleniny, čajový sáček, kávová sedlina, ruličky od toaletního papíru či plato od vajíček. Na kompost nepatří materiály živočišného původu, to znamená maso, kosti a mléčné výrobky.

Co nesmí přijít do kompostu : Do kompostu nepatří:

  • zbytky masa a ryb.
  • chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodů
  • mléčné výrobky.
  • noviny a časopisy.
  • plast, sklo, kov, textil.
  • rostliny napadené chorobami.
  • plevel s kořínky.

Jak se zbavit mušek ve Vermikompostéru

Mušek se můžete zbavit precizním zavíráním nádoby, do které krmíte. Pokud se mušky vylíhnou a nedostanou se zpět, může to být výhra. Bohužel si mušky můžete do kompostéru opět zavést prostřednictvím slupek z ovoce či zeleniny, na kterých vajíčka octomilek budou nakladena.

Pro vzdálenost kompostu od hranice pozemku žádné pravidlo stanoveno není. Obecně by se sousedé měli zdržet všeho, co nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžuje jiné. Toto obecné pravidlo znamená, že míru obtěžování je třeba zkoumat vždy v konkrétním případě – zápach, umístění, riziko pro sousední pozemek, apod.Kompost založte vrstvou zahradního odpadu ve výšce zhruba 25 cm. Na dno umístěte větvičky, abyste zajistili přísun vzduchu do spodních vrstev, a na ně může přijít například vlhké spadané listí nebo čerstvě posečená tráva. Jak si později povíme, vzduch i vlhkost jsou pro kompostování klíčové.

Jak poznat vyzrálý kompost : Jak poznat, že je zralý – Ve vyzrálém kompostu už nejsou vidět části rostlin, tvoří ho stejnorodá drobtovitá hnědá hmota. Výjimkou jsou velké části dřeva, které se nestačily rozložit – ty odstraníte při proházení. Přičichněte si: zralý kompost voní po půdě.