Antwort Jak zhutnit zeminu? Weitere Antworten – Čím zhutnit zeminu

Jak zhutnit zeminu?
Tahačové válce na zeminu

Jedná se o tahahačové zeminové válce v různých verzích a výkonových kategoriích. Verzí označujeme provedení s hladkým běhounem nebo tzv. běhoun s ježkovým s trny. Hladký běhoun lze uplatnit při hutnění nesoudržných a směsných materiálů a pro hutnění stabilizací.Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.Hlínu/substrát si koupíme a necháme dovézt před dům. Tam je asi 80 m2 terénu, teď tráva, který je potřeba zvednout hlínou asi o 15 cm a udusat. Druhá polovina hlíny se musí uličkou širokou 130 cm navozit za dům (max 20 m daleko) a tam taky navrstvit a udusat – 100 m2.

Jak zhutnit podklad : Po zhutnění musí mít vrstva štěrkodrtě tloušťku nejméně 150 mm. Pokud dojde před rozprostřením štěrkodrtě k rozbřednutí pláně nebo k poškození pojezdem vozidly apod., musí se pláň opětovně upravit a zhutnit. Na zhutněnou vrstvu štěrkodrtě se uloží ložná vrstva jemného štěrku frakce 2 – 5 mm nebo 4 – 8 mm.

Jakou vibrační desku na štěrk

Vibrační desky 65 – 100 kg / 20 kN slouží pro střední hutnící práce s profesionálním využitím. Uplatnění najdou při hutnění zeminy, štěrku a kameniva přibližně do hloubky 30 cm. Tyto desky lze také využít při pokládání živičných povrchů (například asfaltování).

Kolik štěrku pod základovou desku : Betonová deska

V terénu vytvořte jámu o hloubce 250 mm, kterou vyplňte štěrkem (výška 100 – 200 mm), frakce 16 – 32 mm. Štěrk zhutněte vibračním válcem nebo deskou, aby podloží bylo stabilní.

Na základový beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek – 35 až 40 kg, štěrk 70 až 80 kg a 9 až 12 litrů vody. Na nosný beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek 30 až 35 kg, štěrk 65 až 75 kg a 9 až 12 litrů vody.

Ideální je použít štěrkové materiály, frakce 8-16, 16-32 atd. Jsou to materiály, které jdou hodně zhutnit a nemají tendenci tolik sedat. V místě výstavby je podkladním terénem písek kombinovaný se štěrkem, takže relativně vhodný podklad.

Jakou trávu na zahradu

Nejlepší bude směs obsahující: 40% lipnice, 40% jílku a zbytek rovnoměrné rozdělení úrodné půdy a kostřavy. Dobře poslouží i univerzální tráva – druhy trávy, které jsou v nich obsaženy, jsou odolné vůči pošlapání a zároveň poměrně vizuálně atraktivní.Plánujete-li pokládat dlažbu na podlahu či lepit obklady na stěnu, musí být podklad před zahájením těchto prací vždy suchý, čistý, rovný, bez mastnoty a trhlin. 2. Důkladně zatmelte veškeré nerovnosti podkladu. Naneste na plochu nivelační hmotu a ošetřete ji penetračním nátěrem.Vibrování je nutné provádět vždy za sucha a v suchém stavu. Následně se celá dlážděná plo- cha ještě jednou důkladně zasype spárovacím materiálem. Plochu srovnanou vibrováním se spárami vyplněnými zá- sypovým pískem je možno ihned používat. Plošnou dlažbu není možné v žádném případě stabilizo- vat pomocí hutnící desky.

Tloušťka základové desky se dle statického návrhu pohybuje ve stejných hodnotách jako pasy tedy 500 až 1200 mm. Mezi zásadní nevýhody patří především velká spotřeba materiálu a to nejen betonu ale i armatur pro zajištění alespoň minimálního vyztužení.

Proč se dává štěrk pod beton : Praktický tip pro pevnější beton: Chcete-li dosáhnout pevnějšího a odolnějšího betonu, můžete k písku s nižší frakcí přidat štěrk/kamenivo s frakcí 4 až 16 mm. Obecně je použití kameniva velmi doporučováno, pokud chcete, aby vám beton dlouho vydržel.

Jak si udělat betonovou štěrku : Betonovou stěrku vyhlaďte nerezovým nerezovým hladítkem (naleznete na našem eshopu) . Omítku nechte zaschnout a vytvrdnout 3 až 6 hodin. Po 3 – 6 hodinách lze aplikovat druhou vrstvu s tloušťkou 1 – 2 mm. Druhou vrstvu betonové stěrky nechte zaschnout po dobu 1 – 3 hodiny – omítka by neměla po doteku "lepit".

Kolik štěrku na 1 m3 betonu

Na základový beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek – 35 až 40 kg, štěrk 70 až 80 kg a 9 až 12 litrů vody. Na nosný beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek 30 až 35 kg, štěrk 65 až 75 kg a 9 až 12 litrů vody.

Po vylití základové desky je potřeba nechat beton zrát 28 dní.Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Co s trávníkem na jaře : V jarním období doporučují používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který je impulsem pro rychlý jarní růst. Ideální jsou pak směsi, které zaručují výživu trávníku po dobu více měsíců. Během roku bychom měli trávník pohnojit přibližně třikrát, ovšem na trhu jsou i směsi určené pro jednorázové hnojení jednou ročně.