Antwort Jak ziskat Vyhradni péčí? Weitere Antworten – Jak dostat dítě do Vyhradni péče

Jak ziskat Vyhradni péčí?
Občanský zákoník dává soudům možnost svěřit dítě do péče jednoho z rodičů, do střídavé péče, nebo do společné péče, v tomto případě se vyžaduje souhlas rodičů. Samozřejmě se preferuje dohoda rodičů, kterou soud schválí. Může se však stát, že ochota rodičů domluvit se je velice malá, nebo není možná.Střídavá péče

Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.Výlučná neboli výhradní péče znamená, že dítě je v péči jednoho z rodičů. Druhý rodič platí výživné, zůstávají mu všechna rodičovská práva, s dítětem se může stýkat buď podle toho, jak stanoví soud, nebo podle domluvy s rodičem, u kterého dítě žije.

Kdy může dostat dítě do péče otec : Není ničím neobvyklým, že soud svěří dítě do výlučné péče otce, avšak pouze tehdy, pokud s tím matka souhlasí, anebo se nedokáže postarat o dítě a prokáže se u ní například zanedbání péče. Většinou soud vychází z toho, že dítě má právo na oba rodiče a oba rodiče mají právo na své dítě.

Co rozhoduje kdo dostane dítě do péče

V návrhu je třeba vymezit, o čem má soud za rodiče rozhodnout – o péči, styku (kontaktu s rodičem, u kterého nemá dítě stálý pobyt), o výživném, nebo bydlišti dítěte, či o jiné významné záležitosti týkající se dítěte.

Kdy si dítě může říct s kým chce žít : „Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.

I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.

Proces získání střídavé péče je zpravidla jednodušší u rozvodu řešeného dohodou. Pokud se rodiče na střídavé péči dohodnou a předloží tuto dohodu soudu, obvykle ji schválí.

Jak je to s alimenty při střídavé péči

Jak je to s alimenty, pokud máte dítě ve střídavé péči V takovém režimu se většinou stanovuje platba výživného oběma rodičům. Pokud mají rodiče podobné příjmy a péče o dítě je rovnoměrně rozložena, soud nejčastěji uloží stejnou výši výživného, nebo povinnost vzájemného hrazení výživného neurčí.Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.Doporučujeme tento postup: 1) Zaslání dopisu otci dítěte s návrhem na třeba i nerovnoměrnou střídavou péči stanovenou dohodou, případně s pomocí mediátora. 2) Pokud nepomůže, pak žádost na OSPOD, aby vedli otce k plnění povinností spojených s rodičovstvím.

Nejčastější formou péče, s níž se setkáváme ve více než 90 % případů, je výlučná péče jednoho z rodičů. Jedná se o systém, kdy je dítě svěřeno jednomu z rodičů, zatímco tomu druhému je určena vyživovací povinnost a rozsah styku s dítětem.

Co je nad rámec výživného : U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.

Z jakého příjmu se počítá výživné : Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).

Kdy si dítě muže říct s kým chce žít

„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.

Lze najít výši výživného v tabulkách

Věk dítěte Výše výživného v % z čisté mzdy
0-5 let 11-15 %
6-9 let 13-17 %
10-14 let 15-19 %
15-17 let 16-22 %

Soud může rozhodnout, že dítě svěří do péče oběma rodičům (střídavá péče o dítě), nebo jen jednomu z nich (výlučná péče o dítě). V případě výlučné péče o dítě může soud rozhodnout o právu druhého rodiče na styk s dítětem. V případě mezinárodního páru stanoví předpisy EU, který soud je pro rozhodování ve věci příslušný.

Kolik dostanete výživné : Lze najít výši výživného v tabulkách

Věk dítěte Výše výživného v % z čisté mzdy
6-9 let 13-17 %
10-14 let 15-19 %
15-17 let 16-22 %
18 a více let 19-25 %