Antwort Jak zjistit platnost domény? Weitere Antworten – Kdy končí doména

Jak zjistit platnost domény?
CZ domén je ochranná lhůta celých 60 dní a je rozdělena na dvě fáze. Prvních 30 dní je doména funkční (je v zóně CZ), Dalších 30 dní doména již nefunguje (CZ. NIC ji negeneruje do zóny).Kdo je majitel domény se dá zjistit v centrálním registru domén pomocí služby WHOIS (Who Is) nebo na stránkách registrátorů národních domén (CZ. NIC, SK. NIC apod.).Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény. Lze ho ještě rozkliknout a vidět podrobnější údaje.

Kdo je registrátor domény : Registrátor je společnost, která umožňuje klientům (osobám nebo firmám) registrovat domény. Registrátor může mít partnery (resellery), kteří pro své zákazníky registrují domény vlastním jménem. Před registrací domény zákazník zjišťuje u registrátora, zda je doména volná.

Jak často se platí doména

Prvních 30 dní je doména stále funkční, ale 31. den je vyřazena ze zóny DNS a přestává fungovat. Během celých 60 dnů je možné doménu obnovit uhrazením původní výzvy k platbě.

Jak koupit doménu po expiraci : Doménu lze uhrazením poplatku obnovit nejvýš 30 dní po expiraci. Doménu v ochranné lhůtě prodloužíte uhrazením poplatku, dokud je ve stavu DNS funkční, nebo DNS odpojeno (celkem 60 dní u domény CZ a 30 dní u domén gTLD a nTLD). Pokud došlo k odpojení DNS, doména bude opět plně funkční do 48 hodin.

Jak zaregistrovat doménu v 5 krocích

  1. vyberete si název domény.
  2. zvolíte si registrátora (ideálně toho, u koho máte nebo budete mít webhosting – viz dále)
  3. ověříte dostupnost domény přes centrální registr domén (WHOIS)
  4. zadáte všechny potřebné údaje (to je vlastní registrace domény)
  5. pronajmete si ji na 1, 2, 3, 5, 10 let.


COM (nebo jiné generické domény), využijeme opět vyhledávání v registru WHOIS na některém ze specializovaných webů např. www.whois.com nebo whois.domaintools.com. Ve výsledcích vyhledávání v registru nás zajímá údaj „Registrant“, který nám sdělí požadované informace o majiteli domény.

Jak zjistit informace o doméně

Pokud hledáme majitele domény . CZ, podíváme se do centrálního registru českých domén na adrese www.nic.cz. Zde do vyhledávacího pole vložíme název domény (bez www), u níž chceme zjistit majitele. Zobrazí se nám výsledky vyhledávání v registru (WHOIS) a informace o doméně.Pokud potřebujete připojit počítač do domény, je nutné znát přesný název domény a mít uživatelské oprávnění pro přidání počítače do domény. Pak jen stačí kliknout v panelu Systém klepnout na položku Změnit nastavení, která se nachází ve skupině Nastavení názvu počítače, domény a pracovní skupiny.NIC a žádná změna přes registrátora nebude možná. Až budete chtít něco změnit, bude napřed nutné takové jméno domény nebo kontakt zase u CZ. NIC odblokovat. Tyto blokace se potvrzují elektronickým či úředně ověřeným podpisem.

Držitele většiny domén lze jednoduše změnit v Zákaznickém centru. Jestli do něj nemáte přístup, můžete o změnu držitele domény požádat pomocí příslušného formuláře. UPOZORNĚNÍ: Změna držitele domény na centrálním registru neovlivňuje fakturační údaje zákaznického účtu, ani nemění správce DNS záznamů.

Kde si koupit doménu : Kupují se (neboli registrují se) přes internet na stránkách poskytovatelů domén. Například Forpsi.com nebo Wedos.cz kde nakupuji i já. Nebo Cesky-hosting.cz/domeny. Registrátorů existuje spousta a ceny domén mají dokonce různé.

Jak převést doménu na jiný hosting : Jak probíhá převod domény . CZ

  1. Objednejte si převod domény k Českému hostingu.
  2. Objednávku schválíme a pro Vaši doménu připravíme hostingový účet.
  3. K provedení převodu budeme potřebovat tzv.
  4. Po obdržení Auth-info kódu provedeme transfer domény a nezbytné změny technických parametrů.

Jak zjistit kdo je vlastníkem domény

Případně můžete zavítat i na oficiální web některého doménového registrátora:

  1. Pro domény s koncovkou.cz slouží WHOIS CZ. NIC.
  2. Chcete-li zjistit, kdo vlastní doménu na Slovensku (. sk), použijte SK. NIC.
  3. Hledáte-li doménu s kteroukoliv jinou příponou, navštivte přímo stránky WHOIS.


Vlastníka (pronajímatele) nemovitosti – bytu s jeho adresou zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí, který vám na počkání vydají na jakémkoliv katastru nemovitostí, a to na základě sdělení adresy bytu.Pokud hledáme majitele domény . CZ, podíváme se do centrálního registru českých domén na adrese www.nic.cz. Zde do vyhledávacího pole vložíme název domény (bez www), u níž chceme zjistit majitele. Zobrazí se nám výsledky vyhledávání v registru (WHOIS) a informace o doméně.

Jaké údaje můžete službou WHOIS zjistit : Databáze WHOIS uchovává informace o doménách, a to například:

  • kontaktní informace registrující osoby, správce a technického zástupce,
  • sponzorující registrátor,
  • datum vytvoření a vypršení platnosti,
  • názvové servery a stavy domén.