Antwort Jak zjistit podlahovou plochu bytu z katastru? Weitere Antworten – Jak zjistím užitnou plochu
Užitná plocha
Jak zjistit užitnou plochu Změřte budovu uvnitř, respektive prostor uvnitř vnějších obvodových stěn. Do užitné plochy nespadají např. vnitřní stěny, sloupky, vnitřní šachty a stoupačky, případně ani výtahy či průchozí schodiště.Odpověď na tuto otázku zjistíte ve chvíli, kdy se podíváte do prohlášení vlastníka nemovitosti. Zde jsou totiž jednotlivé bytové jednotky i nebytové prostory specifikovány i s oficiální výměrou uváděnou v m2. Nechybí ani informace o sklepních kójích a rozdělení společných prostor domu.První a nejlehčí variantou je půdorys najít v Kupní smlouvě či ve staré tištěné Projektové dokumentaci. Druhá varianta je vzít papír, tužku, metr a půdorys vytvořit. Doporučuji začít zakreslením tvaru nemovitosti a to tak, že stojíte zády ke vstupním dveřím. Dále změřte rozměry stěn místností, a to délku i šířku.
Jak se počítá podlahová plocha bytu : Zákon uvádí, že podlahová plocha je součtem celé plochy bytu (ustanovení § 1222 NOZ a nařízení vlády č. 366/2013). Započítávají se do ní tedy také obvodové zdi bytu, a to včetně vnitřních příček. Díky tomu zjistíme také údaj, kolik metrů čtverečních bude byt měřit v případě, že odstraníte vnitřní příčky.
Jak zjistit podlahovou plochu
Výpočet podlahové plochy bytu upravuje nařízení vlády č. 366/2013 Sb. §3, ze kterého se dozvíme, že podlahovou plochu bytu tvoří půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, příčky, komíny.
Jaký je rozdíl mezi užitnou a podlahovou plochou : Do užitné plochy se na rozdíl od podlahové plochy nezapočítávají vnitřní svislé konstrukce (příčky, stěny, sloupy, apod.), komíny, výtahy, šachty a dále plochy, kde je umístěna např. klimatizace, elektrické generátory či zařízení k vytápění.
Rozměry bytu z výpisu katastru nemovitostí
Na listu vlastnictví je uvedena část “Podíl na společných částech” ke kterému náleží dlouhé číslo s lomítkem. Číslo, které je před lomítkem stačí jen vydělit 100 a získáte rozměr bytu. Toto pravidlo ale dnes platí už pouze u starších bytových domů.
V klasickém nahlížení do katastru nemovitostí se podle jména vlastníka vyhledávat nedá. Důvodem je ochrana soukromí majitelů. Můžete však využít aplikaci Dálkový přístup do KN (funkce Evidence práv pro osobu) nebo obrátit se přímo na územní pracoviště daného katastrálního území. Služba je zpoplatněna.
Jak se počítá schodiště do podlahové plochy
Obytná plocha
Nepočítají se koupelny, záchody, sklepy, schodiště, chodby, balkony, terasy, komory nebo úklidové místnosti, protože nesplňují podmínky velikosti nebo nemají okno.Do podlahové plochy bytu nebo domu započítáváme všechny vnitřní plochy, které ohraničují vnější obvodové zdi. Do podlahové plochy je nutné započítat i zastavěné plochy, mezi které patří stěny, stavební příčky, vestavěné skříně, komíny, stupačky, sloupy aj.Zahrnuje plochu všech místností domu, tedy kuchyně, ložnice, obývací pokoje, koupelny, toalety a případné chodby.
Druhá možnost, jak mohu zjistit rozměr bytu, je z listu vlastnictví, který si můžete stáhnout online z katastru nemovitostí. Na listu vlastnictví je uvedena část “Podíl na společných částech” ke kterému náleží dlouhé číslo s lomítkem. Číslo, které je před lomítkem stačí jen vydělit 100 a získáte rozměr bytu.
Jak zjistit kdo je vlastníkem nemovitostí : Vlastníka (pronajímatele) nemovitosti – bytu s jeho adresou zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí, který vám na počkání vydají na jakémkoliv katastru nemovitostí, a to na základě sdělení adresy bytu.
Jak získat list vlastnictví z katastru online : Na listy lze nahlížet vzdáleně www.cuzk.cz – Nahlížení do katastru nemovitostí. Aplikace umožňuje získávat vybrané údaje o parcelách, stavbách, bytech a právech stavby evidovaných v katastru nemovitostí. Nahlížení do KN nevyžaduje žádnou registraci a je bezplatné.
Co vše se počítá do podlahové plochy
Podlahová plocha bytu
je půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce.
V klasickém nahlížení do katastru nemovitostí se podle jména vlastníka vyhledávat nedá. Důvodem je ochrana soukromí majitelů. Můžete však využít aplikaci Dálkový přístup do KN (funkce Evidence práv pro osobu) nebo obrátit se přímo na územní pracoviště daného katastrálního území.Na stránce katastru nemovitostí https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ klikněte na vyhledání stavby, nebo vyhledání parcely, podle toho, jaké údaje máte k dispozici. Ideálně svého vlastního domu, který řešíte. Objeví se údaje o nemovitosti.
Jak stáhnout list vlastnictvi z katastru : Na listy lze nahlížet vzdáleně www.cuzk.cz – Nahlížení do katastru nemovitostí. Aplikace umožňuje získávat vybrané údaje o parcelách, stavbách, bytech a právech stavby evidovaných v katastru nemovitostí. Nahlížení do KN nevyžaduje žádnou registraci a je bezplatné.