Antwort Jak zjistit zda nemám nemovitost? Weitere Antworten – Jak zjistit zda mi nepatří pozemek
Katastr nemovitostí
Do katastru nemovitostí se můžete podívat z pohodlí domova skrze stránku https://nahlizenidokn.cuzk.cz popřípadě použijte https://ikatastr.cz pokud neznáte číslo pozemku, ale víte, kde se na mapě daný pozemek nachází. Katastr nemovitostí vám pomůže zjistit, kdo je skutečný vlastník nemovitosti.Vlastníka (pronajímatele) nemovitosti – bytu s jeho adresou zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí, který vám na počkání vydají na jakémkoliv katastru nemovitostí, a to na základě sdělení adresy bytu.Stejně tak, pokud má některý z potenciálních dědiců pochybnost, zda byl ostatními uveden, může napsat notáři osobně a uvést své identifikační údaje. Notáře, kterému byl případ přidělen, najde v rozvrhu řízení o pozůstalostech na webových stránkách Notářské komory.
Jak prověřit nemovitost : Není nic jednoduššího, než si prověřit záznamy o nemovitosti v katastru nemovitostí. Zaměřit byste se měli především na list vlastnictví, kde zjistíte, zda se jedná o bytový prostor či jestli se k nemovitosti nevážou exekuce. Zároveň se dozvíte vše o tom, jak nynější majitel nabyl nemovitost.
Co delat kdyz nesedi hranice pozemků
Údaje o hranicích pozemků je možné zpřesnit dvěma způsoby.
Pokud vlastníci polohu hranic neznají, je nutné nejprve provést jejich vytyčení. Teprve pak mohou být nově zaměřeny, může být vyhotoven geometrický plán a sepsáno souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků.
Jak zjistit majetek podle jména : Lze zjistit i majitele daného pozemku, ovšem samostatné vyhledávání majitele podle jména není umožněno. Ale nezoufejte, když si zažádáte o rozšířené možnosti dálkového přístupu je potřeba se zaregistrovat, a to jen na dotyčném katastrální úřadě.
Lze zjistit i majitele daného pozemku, ovšem samostatné vyhledávání majitele podle jména není umožněno. Ale nezoufejte, když si zažádáte o rozšířené možnosti dálkového přístupu je potřeba se zaregistrovat, a to jen na dotyčném katastrální úřadě.
V katastru tak můžete najít i:
- nabývací tituly – smlouvy dědické, kupní nebo darovací,
- geometrické plány,
- zástavní smlouvy,
- kolaudační rozhodnutí,
- prohlášení vlastníků,
- dokumenty týkajících se věcných břemen.
- a samozřejmě katastrální mapy.
Kdy se ozve notář po smrti
Není nastavena žádná lhůta, do kdy vás musí notář kontaktovat, obvykle to trvá 6 – 9 měsíců. Dědici jsou příbuzní (zejm. manžel, manželka, děti, rodiče, sourozenci) nebo ti, kteří jsou napsáni v závěti, pokud ji zesnulý před smrtí sepsal.Přidělený notář (tzv. soudní komisař) kontaktuje jednoho z dědiců (většinou toho, kdo zařizoval pohřeb), aby zjistil jmění zemřelého a okruh dalších dědiců. Pokud zemřelý sepsal závěť, vyzve notář na jejím základě tzv. vykonavatele závěti nebo správce pozůstalosti, aby se ujali své funkce.Vedle stavu samotného bytu je vhodné se dobře seznámit i s celkovým stavem domu, tedy výtahu, stoupaček, rozvodů, sklepů a dalších společných prostor. Potřeba je také zjistit, co všechno s bytem kupujeme a v jakém je to stavu. Často jde třeba o garáž, která ale může být samostatnou nemovitostí.
6 věcí, které musím udělat po koupi nemovitosti.
- Přepis energií a služeb.
- Smlouva s SVJ (při koupi bytu)
- Doložení listu vlastnictví (při koupi nemovitosti s hypotékou)
- Daň z nabytí nemovitosti.
- Přihlášení k dani z nemovitosti.
- Pojištění nemovitosti a domácnosti.
Kolik stojí zaměření pozemku : Při stanovení ceny samozřejmě záleží na rozsahu měření. Obvyklá cena zaměření pozemku se pohybuje v rozmezí cca 3–5 tis. Kč, součástí ceny by mělo být i vypracování geometrického plánu a jeho ověření na katastrálním úřadě. Naopak v ceně není poplatek za vklad do katastru nemovitostí.
Jak daleko od hranice pozemku lze stavět : 5 vyhl. 501/2006, kde se píše, že “Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.” Znamená to tedy, že stavba zahradního domku blíže než 2 metry od plotu sousedů není povolena.
Jak zjistit co všechno vlastním
Výpis z registru nemovitostí můžete získat i online prostřednictvím žádosti o dálkový přístup do katastru. V tomto případě je nutná registrace a zaplacení poplatku. O výpis z katastru můžete požádat i anonymně na jakoukoliv fyzickou či právnickou osobu, která je vlastníkem nemovitosti.
První a nejlehčí variantou je půdorys najít v Kupní smlouvě či ve staré tištěné Projektové dokumentaci. Druhá varianta je vzít papír, tužku, metr a půdorys vytvořit. Doporučuji začít zakreslením tvaru nemovitosti a to tak, že stojíte zády ke vstupním dveřím. Dále změřte rozměry stěn místností, a to délku i šířku.Náhled do katastru nemovitostí je realizováno přes webové stránky www.cuzk.cz a je přístupné všem uživatelům, kteří mají přístup na internet. Potřebné informace z katastru získáte zcela zdarma a bez zbytečné registrace.
Jak zjistit kdo je vlastníkem nemovitostí : V klasickém nahlížení do katastru nemovitostí se podle jména vlastníka vyhledávat nedá. Důvodem je ochrana soukromí majitelů. Můžete však využít aplikaci Dálkový přístup do KN (funkce Evidence práv pro osobu) nebo obrátit se přímo na územní pracoviště daného katastrálního území. Služba je zpoplatněna.