Antwort Jak zjistím co mám za základní desku? Weitere Antworten – Jak zjistit co mám v počítači
Systém Windows obsahuje nástroj nazvaný Microsoft systémové informace (Msinfo32.exe). Tento nástroj shromažďuje informace o počítači a zobrazuje obsáhlý přehled hardwaru, systémových součástí a softwarového prostředí, které můžete použít k diagnostikovat potíže s počítačem.Zkontrolujte napájecí zdroj a všimněte si, zda po jeho připojení svítí dioda Power LED. Pokud ne, zaměřte se na napájecí konektory pro základní desku. Zda jsou správně zasunuty a mají dobrou polarizaci. Tím vyloučíte vadnou desku.Do základní desky se instaluje procesor, paměti a rozšiřující karty, připojují se k ní také disketové mechaniky, pevné disky a další zařízení. Základní desky se od sebe liší například svou velikostí nebo tím, jaké procesory a paměti se do nich mohou instalovat, jaké mají uspořádání, komponent a podobně.
Jak si vybrat základní desku : Při výběru základní desky byste se měli primárně orientovat podle procesoru, který chcete do jejího socketu osadit. Mějte na mysli také kompatibilitu s dalšími komponenty jako jsou operační paměť, grafická karta, pevný disk atd. S tím souvisí také plánované využití.
Co mám za procesor
Stisknutím kombinace kláves CTRL + SHIFT + ESC otevřete Správce úloh. Vyberte kartu výkon a podívejte se, kolik jader a logických procesorů váš počítač používá.
Co je v počítači : Mezi součásti vlastního PC patří:
- skříň se zdrojem.
- CPU – procesor.
- Motherboard – základní deska.
- RAM – operační paměť
- karty – grafická, síťová, příp. TV, zvuková
- HDD – pevný disk.
- další vybavení, jako např. disketová mechanika (FDD), CD/DVD mechanika (CD/DVD ROM), modem.
Příznaky vadného zdroje jdou poznat slyšitelným praskáním nebo syčením kondenzátorů, ale samozřejmě také samovolným vypínáním PC a pod. . 7-8 let už je dle mého názoru na PC zdroj celkem dost, pokud je PC aktivně využíván každý den.
Malý test na zjištění zda je Váš zdroj v PC v pořádku. Jednoduše překlenete na konektoru, který se zapojuje do základní desky – zelený a černý drát. Zapojíte zdroj do klasické sítě. Pokud se rozběhne ventilátor měl by být váš zdroj v pořádku.
Co obsahuje základní deska
Základní deska obsahuje:
- Procesor (mikroprocesor)
- Patici pro numerický koprocesor (popř. osazený koprocesor)
- Obvody čipové sady.
- Rozšiřující sběrnici (bus)
- Paměti.
- Vyrovnávací cache paměť
- Sloty umístěné na rozšiřující sběrnici pro připojení rozšiřujících karet. Zapojení rozšiřující karty.
- CMOS paměť
Zajímavost: Na trhu s motherboardy pro desktopová PC s procesory x86 jsou nejrozšířenější základní desky ATX (cca 270), hned v závěsu jsou Micro ATX a zhruba třikrát méně dostupných modelů má formát Mini ITX. Základních desek EATX je jen kolem 20 a zbývající formáty už můžeme počítat v jednotlivých kusech.Základní desky jsou většinou označeny logem výrobce a modelovým a sériovým číslem, které najdete vytištěné přímo na desce. Tato informace je praktická, když hledáte aktuální verzi ovladačů nebo užitečných nástrojů, a hodí se i v situaci, kdy potřebujete dokoupit nějaké hardwarové komponenty (paměť, rozšiřující karty).
Základní deska, která je také známá pod anglickým názvem motherboard/mainboard je základem každého počítače, do které se osazují všechny komponenty, jako jsou procesory, paměti nebo grafické karty. Každá základní deska je osazena čipsetem (z anglického chipset ), která udává vlastnosti základní desky.
Jak zjistit informace o CPU : Stisknutím kombinace kláves CTRL + SHIFT + ESC otevřete Správce úloh. Vyberte kartu výkon a podívejte se, kolik jader a logických procesorů váš počítač používá.
Jak zjistit generaci procesoru : Zadejte příkaz /proc/cpuinfo a stiskněte Enter. Vyhledejte hodnotu model name .
Jak zjistit název základní desky
Do příkazového řádku zadejte příkaz »wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber« a stiskněte klávesu [Enter]. Na dalším řádku se následně zobrazí název výrobce základní desky, její označení, sériové číslo a verze.
Operační systém Windows 10
Klikněte na ikonu [Start] na panelu úloh①, pak vyberte [Nastavení]②. Vyberte [Systém]③. Vyberte možnost [Informace o systému]④. V sekci Specifikace Windows zkontrolujte, jakou edici a verzi Windows váš počítač provozuje⑤.Počítačový zdroj má za úkol napájet veškeré komponenty počítače. Napájí jednak základní desku, procesor, paměti a přídavné karty, tak i všechny pevné disky a mechaniky v počítači nainstalované.
Jaký zdroj do herního PC : Jako naprosté minimum pro herní počítač s novou generací grafických karet doporučujeme zdroj s výkonem minimálně 600 W. Mnoho luxusnějších zdrojů má i modulární kabeláž.