Antwort Jak změřit Uzdečku? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi uzdou a Uzdečkou
Ale mezi uzdečkou a uzdou je zásadní rozdíl. Klasická uzdečka se skládá z udidla, lícnice, otěže, nánosníku, nátylníku a čelenky. Uzda má dvě udidla (pákové a stihlové), tudíž i dvě otěže a dvě lícnice. Přidává se k ní ještě podbradní řemínek.Měla by být dostatečně velká, odpovídat šířce a mohutnosti čela, a měla by být s ohledem na anatomii hlavy volná, aby netáhla nátylník směrem dopředu a aby spojení nátylníku a čelenky na bocích hlavy koně netlačilo na citlivý TMJ – což je ve většině případů ta nejčastější příčina nepadnoucí uzdečky!Udidlo by mělo být na uzdečku umístěno tak, aby se v koutku huby vytvořila jedna vráska, ani příliš napevno, ani úplně dotažené. Pod lícnice do kroužků udidla patří připnout otežě, pod ně směrem k hubě podbradní řemínek, který v případě většího tahu otěží brání protažení udidla skrz hubu koně.
Jak se měří udidla : Stačí vám k tomu provázek s uzlíkem na jedné straně, který vložíte do huby koně tak, aby se uzlík dotýkal jednoho koutku a vycházel na straně druhé. Tam si pak poznačíte vzdálenost. Po vyndání provázku změříte vzdálenost od uzlíku k označení. A máte hotovo!
Co je to Uzdečka
Uzdečka je část koňského postroje určená k ovládání koně za pomoci udidla a otěží (nebo i bez udidla). Součástí uzdečky je: nátylník, čelenka, podhrdelník, lícnice a nánosník, zvlášť potom ještě udidlo a otěže.
Co to je uzda : Uzda je část koňského postroje určená k ovládání koně za pomoci udidla a otěží. Na rozdíl od jednoduché uzdečky má uzda dva páry lícnic a otěží a používá se v kombinaci s udidlem a pákovým udidlem. Uzda se používá zejména pro drezurní ježdění ve vyšších stupních obtížnosti.
Nátylníky volíme vypodložené, měkké a anatomicky tvarované, aby netlačily na uši. Důležitá je také spolupráce mezi nátylníkem a čelenkou. Čelenka má sice funkci pouze dekorativní, ovšem pokud je příliš úzká, přitahuje nátylník k uším koně, což může způsobovat značné nepříjemnosti.
Délka posedlí se měří vždy od přední rozsochy do zadní rozsochu sedla a je měřena v centimetrech.
Co je to uzdečka
Uzdečka je část koňského postroje určená k ovládání koně za pomoci udidla a otěží (nebo i bez udidla). Součástí uzdečky je: nátylník, čelenka, podhrdelník, lícnice a nánosník, zvlášť potom ještě udidlo a otěže.Udítko je někde uprostřed a vězí více nebo méně pevně v hubě koně. Takže každé zatahání za otěže pohne místem, kde je připevněná lícnice, vzhledem k protilehlému místu upevnění otěže, takže celé udidlo se otočí okolo své osy, kterou je huba koně. To je obecná funkce jakéhokoli pákového udidla.Udidlo je součástí uzdečky a uzdy. Tento nástroj slouží k ovládání koně. Udidel existuje mnoho typů – liší se použitým materiálem (nejčastěji kov, guma, plast, ale také provaz, kůže), lomením, tvarem, tloušťkou a šířkou – tyto faktory společně určují způsob působení na koňskou hubu.
Pod korektně zapnutým nánosníkem by mělo být místo na 2 prsty, a to nahoře na nose, nikoliv dole, ve žlábku ve spodní čelisti. Žádný přesný návod na správné zapnutí neexistuje, u různých typů nánosníků se zapnutí může trochu lišit.
Jak změřit komoru u sedla : U sedel s latexovými polštáři platí -2 cm u každého značení, tedy 1 – 10 cm, 2 – 12 cm, … Šířka komory je vždy měřená jako vnitřní rozměr v cm mezi konci polštářů sedla. Vždy je nutné brát na vědomí, že různá sedla mohou mít polštáře našité v různé výšce. Jedno sedlo s komorou 2 sedět může, druhé nemusí.
Jakou zvolit velikost posedlí : Při volbě posedlí záleží na déle stehenní kosti jezdce a velikosti hýždí. Nejčastější velikostí pro jezdce kolem 165-175 cm se střední postavou je velikost posedlí 17,5, dětká sedla pro poníky se pak pohybují ve velikostech 15-16. Velikost posedlí 18,5 je pro vyššího jezdce s mohutnější postavou.
Jak vybrat správnou velikost udidla
Nejdůležitější je určitě zvolit správnou velikost. Udidlo by mělo v tlamě sedět tak, aby při správně zapnutých lícnicích (tj. na dvě vrásky) vyčnívalo na každé straně asi půl centimetru. Co se týče šířky udidel platí že čím je udidlo tlustší, tím je jemnější.
Když se řekne "stihlo" Ať už jezdíte s udidlem nebo bez, název „stihlo“ je vám s největší pravděpodobností dobře známý. Jedná se o základní a nejrozšířenější typ udidla, kdy na kroužcích různé velikosti je volně se pohybující udítko (to je ta část, kterou má kůň v hubě).Vysvětlení je nasnadě: V hubě koně se nachází udítko udidla, které se vlastně neustále lehce pohybuje, ať už proto, že skrze něho působí jezdec svýma rukama, a/nebo proto, že ho samotný kůň převaluje na jazyku, neustále upravuje jeho polohu – „ochutnává".
Co je Nánosník : Nánosník má bombírovaný nosní díl. Ramínkový nánosník působí na podobném principu jako mexický. Je ideální pro koně, kteří kříží čelisti, tomu brání boční kovové části nánosníku. Nánosník lze přizpůsobit Vašemu přání a požadavkům.