Antwort Jak změkčit marcipán? Weitere Antworten – Jak urychlit schnutí marcipánu

Jak změkčit marcipán?
Před vlastním modelováním to chce marcipán trochu prohníst, aby změkl. Co vám zbude, hned zase zabalte do fólie, abyste ho mohli použít někdy příště, na vzduchu tvrdne.Fondán rozpracujte rukama a jemně posypte moučkovým cukrem (můžete použít i kukuřičný nebo bramborový škrob). Tím zabráníte, aby se fondán lepil na ruce a pracovní plochu. Pokud je fondán příliš suchý a začíná praskat, přidejte do něj malé množství vody. Fondán vyválejte od středu do stran a fondánem neustále otáčejte.Marcipán je třeba dobře propracovat, aby měl konzistenci modelíny. Tvrdnutí výrobků trvá cca dva dny, proto je třeba ozdoby připravovat několik dnů předem. Lze ho snadno barvit gelovými barvami.

Jak na ztvrdly fondant : V případě, že bude fondánový list tvrdý nebo vám bude, je potřeba aby opět natáhl vlhkost – ideální je rozkrojit jablíčko a umístit ho do sáčku na celofánový sáček (ne přímo na fondánový list) a nechat přes noc působit nebo případně přiložit fondánové listy k čerstvě upečným perníčkům viz výše.

Jak přilepit marcipán na dort

Pokud se Vám potahovací hmota lepí ke stolu, můžete jí lehce podsypat škrobovou moučkou, nebo využít speciální podsypový cukr. Nikdy nepoužívejte cukr moučkový, který hmotu vysušuje a ta pak praská. Takto rozválený plát potahové hmoty, můžete přenést na dort a to za pomocí válečku, nebo jen v ruce.

Co dát pod marcipán na dort : Potahovací hmota vám může snadno navlhnout, proto pod ni nepoužívejte šlehačkový krém. Nejlépe funguje máslový, ale to neznamená, že jím musíte plnit celý dort. Vnitřek dortu klidně naplňte šlehačkou či tvarohem, ale okraje potřete alespoň tenkou vrstvou máslového krému.

Marcipán nebo fondán je nejlepší rozvalovat na silikonovém válu, kde není třeba hmotu podsypávat. Použitý váleček by měl být plastový nebo silikonový, aby se na něj hmota nelepila. Pokud máte k dispozici jen dřevěný, je nutné použít fólii, nebo potah podsypat moučkovým cukrem, případně škrobem.

dírkováním s pomocí párátka. Voda více vlhčí, doporučuje se alkohol (např. vodka) – rychle vyprchá (schne). Místo spojovacích párátek můžeme vyrobit tenké marcipánová tyčinky, které po několikadenním zaschnutí poslouží stejně.

Kolik je potřeba marcipánu na potažení dortu

Potahovací hmoty lze rozdělit na tři různé základní skupiny – fondánové potahovací hmoty, mandlový marcipán, mléčná hmota tzv. falešný marcipán. Pro potáhnutí dortu, nejčastější velikosti o průměru 24-26 cm, je obvykle potřeba okolo 600-750g hmoty, síla vyválené hmoty je přitom cca 3-4 mm.Pravý marcipán vydrží vláčný i několik týdnů a doporučujeme ho skladovat v uzavřené nádobě při teplotě do 20 °C, do lednice nepatří.Potahovací hmota vám může snadno navlhnout, proto pod ni nepoužívejte šlehačkový krém. Nejlépe funguje máslový, ale to neznamená, že jím musíte plnit celý dort. Vnitřek dortu klidně naplňte šlehačkou či tvarohem, ale okraje potřete alespoň tenkou vrstvou máslového krému.

Marcipánová hmota se na želatině, tvarohu a šlehačce rozmáčí. Potahujte spíše na krém či marmeládu (platí primárně pro dorty). Nepoužívejte příliš sypkých barev, mění chuť marcipánu. Pokud chcete zdobit marcipánovými šupinkami, pak nechte marcipán zmrazit a strouhejte na dort.

Čím namazat dort pod marcipán : Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …

Čím Podsypat marcipán : Marcipán nebo fondán je nejlepší rozvalovat na silikonovém válu, kde není třeba hmotu podsypávat. Použitý váleček by měl být plastový nebo silikonový, aby se na něj hmota nelepila. Pokud máte k dispozici jen dřevěný, je nutné použít fólii, nebo potah podsypat moučkovým cukrem, případně škrobem.

Co dělat když se lepí marcipán

Pokud se Vám potahovací hmota lepí ke stolu, můžete jí lehce podsypat škrobovou moučkou, nebo využít speciální podsypový cukr. Nikdy nepoužívejte cukr moučkový, který hmotu vysušuje a ta pak praská. Takto rozválený plát potahové hmoty, můžete přenést na dort a to za pomocí válečku, nebo jen v ruce.

Dort MUSÍ být vždy v lednici – opravdu nestačí "chladné místo", komora či sklep, doporučuji lednici stáhnout na menší stupeň chlazení, 1 či 2 (ideální teplota je od 6 do 10°C) Dort NIKDY nevyndavejte z krabice, ve které jste dort dostali.Potahovací hmotu vyndejte z obalu. Začněte hmotu rozpracovávat v ruce – můžete i po kouskách, záleží na velikosti zvolené hmoty ( hmota teplem v rukách povolí a změkne ). Snažte se potahovací hmotu nerozpracovat příliš, aby nebyla až moc měkká a nelepila se, popřípadě netvořila bublinky a nepraskala.

Jaký krém použít pod marcipán : Potahovací hmota vám může snadno navlhnout, proto pod ni nepoužívejte šlehačkový krém. Nejlépe funguje máslový, ale to neznamená, že jím musíte plnit celý dort. Vnitřek dortu klidně naplňte šlehačkou či tvarohem, ale okraje potřete alespoň tenkou vrstvou máslového krému.