Antwort Jak zpracovat echinaceu? Weitere Antworten – Co vyrobit z echinacey

Jak zpracovat echinaceu?
Tinktura z echinacey

Vyrobit si můžete i domácí tinkturu. Bude užitečná nejen pro podporu imunity a detoxikaci těla, ale můžete ji využít i jako desinfekci ran. Naředěnou ji pak můžete používat jako pleťovou vodu. Na výrobu echinaceové tinktury budete potřebovat nějaký neochucený alkohol a čerstvou echinaceu.Sbíráme v době květu. Kořen, s vysoce koncentrovanými éterickými oleji, pak na podzim. Používány jsou hlavně extrakty ve formě kapek, sirupů, tinktur, tablet, mastí a krémů. V sušené formě echinacea podstatně ztrácí účinnost.Je tedy vhodná v případě, kdy pociťujete nekomfort způsobený prochladnutím těla. POZOR: Echinaceu nesmí užívat pacienti, které trápí systémová a autoimunitní onemocnění – lupus, revmatoidní artritida nebo např. roztroušená skleróza.

Jak užívat tinkturu z echinacey : Účinky tinktury z Echinacey

Tinktura z echinacey snižuje reakci organismu na poštípání hmyzem. Tinktura z Echinacey jako rychlé řešení obtíží je tou správnou volbou, kterou byste měli mít ve své lékárničce. Dávkování: 15-30 kapek 3x denně. Můžete přidat do studeného nápoje.

Na co je dobrá echinacea

Echinacea dodá sílu a působí protizánětlivě

  • Posilovat obranyschopnost buněk až o 80 %
  • Léčit nachlazení, bolest v krku a kašel.
  • Stimulovat imunitu a zvyšovat množství bílých krvinek.
  • Léčit záněty močového měchýře.
  • Zhojit kožní nemoci jako lupénku nebo ekzémy.
  • Bojovat proti oparům na rtu nebo hemoroidům.

Na co se užívá echinacea : Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a tak se ohledně užívání této bylinky raději poraďte s lékárníky.

Květy a listy se sbírají v době květu od června do září. Kořen sbíráme v srpnu a září, podélně ho rozřízneme, omyjeme a usušíme.

Kvete až do začátku podzimu a pokud je množíte výsevem, již prvním rokem vás překvapí kvetením. Po odkvětu stačí květ odstřihnout, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají z paždí další poupata, které neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin.

Jak dlouho louhovat tinkturu

V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat.Jak mám tinktury skladovat Tinktury skladujeme při teplotě do 28 °C.Jak echinaceu užívat

Používá se vnitřně tak i zevně ve formě mastí či krémů. Nepoužívejte ji však dlouhodobě, po 2 týdnech užívání udělejte alespoň 1 týden pauzu. Nejoblíbenější je její užívání na podzim a v zimě. Pro výrobu tinktury se využívají její kořeny, které jsou na účinné látky nejbohatší.

Je známá pro své příznivé účinky na imunitní systém. Podporuje rovněž správnou funkci dýchacího systému. Používá se ve formě kapek, sirupů, tablet či pastilek. K vnějšímu použití slouží speciální masti s výtažky z třapatky, které zklidní podrážděnou kůži, hojí popraskané paty a dodávají suché pokožce potřebnou výživu.

Jak dlouho se muze uzivat echinacea : u echinacei se obecně nedoporučuje užívání delší než 6 – 8 týdnů, měla by pak následovat přibližně stejná přestávka.

Kdy se stříhá Echinacea : Kvete až do začátku podzimu a pokud je množíte výsevem, již prvním rokem vás překvapí kvetením. Po odkvětu stačí květ odstřihnout, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají z paždí další poupata, které neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin.

Jak se rozroste Echinacea

Výška roztliny je kolem 1 -1,2 metru a při výsadbě se musí počítat s tím, že se rostlina rozroste i do stran a vytvoří záplavu květů. Echinacea (třapatka nachová) je nazývána trvalkou budoucnosti. Patří mezi větší trvalky (dorůstá do výšky kolem 1 metru), s nejdelší dobou kvetenství – kvete od června do září.

Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.Kvete od konce června až do zámrazu. Její pěstování je jednoduché – semena vyséváme v březnu, předpěstování sadby přibližně trvá 2 měsíce. Na záhon rostliny vysazujeme v polovině května.

Jaký alkohol pouzit na tinkturu : Vhodný alkohol

Do tinktury se proto většinou dostane více účinných látek než do čaje (vodného roztoku) a jsou v ní koncentrovanější. Jaký alkohol ale zvolit Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.