Antwort Jak zpracovat plody černého bezu? Weitere Antworten – Co dělat s plody černého bezu
Bezové plody
Nebojte se, malé tmavé bobulky černého bezu, čili bezinky, nejsou jedovaté, ale když je sníte za syrova, mají projímavý účinek. Sbírají se jenom ty úplně černé a stejně jako u květů, si je můžete: usušit na čaj. uvařit sirup (šťávu)Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.
Co se dá udělat z černého bezu : Bezinky – plody bezu v kuchyni
- Bezinkový čaj na bolesti nervového původu.
- Sušené plody bezinek zastaví průjem.
- Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.
- Bezinková šťáva.
- Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertů
- Bezinková marmeláda.
- Bezinkový kompot a pudink.
- Bezinky v dezertech.
Jak sušit plody černého bezu
Jak usušit bezinky, plody černého bezu
Doma jednoduše stáhněte plody z větviček a dejte sušit bez stopek na plech nebo do sušičky. Další možností je zavěsit celé květenství mimo přímé slunce, nechat zaschnout. Bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout.
Na co je dobrý čaj z květů černého bezu : Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho nijak doslazovat – černý bez má sám o sobě velice sladkou příchuť. Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin. Nálev z květů černého bezu (připravujeme stejně jako čaj) použijte k čištění a omývání citlivé pokožky.
Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.
Nálev si připravíme stejně, jako čaj a jemně s ním omýváme obličej či jiné partie. Recept na čaj z květů černého bezu: 2 lžíce sušených květů přelijeme 0.5 l vroucí vody a necháme 10 min louhovat, přecedíme a podáváme buď neslazený, nebo lehce slazený medem.
Jak sbírat černý bez
Kdy sbírat černý bez a jak bylinu správně nasušit
Květ a list sbíráme v květnu a červnu, nejlépe okolo poledne. Nejsilnější účinky má prý květ sbíraný po ránu o letním slunovratu. Sušíme ve vzdušné místnosti bez přístupu přímého slunečního světla. Květ nesmí zhnědnout, musí zůstat světlý.Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.Bezinky nasypeme do zavařovacích 0,7 l sklenic, přidáme 2-4 lžíce cukru (jak je kdo zvyklý), zalijeme vodou, zavíčkujeme a zavaříme (80-85°C/20-25 minut). Občas se vyskytující tenoučká, kratičká stopička, která na kuličce drží, v kompotu nepřekáží.
Jak květy bezu sbírat a sušit
Květy černého bezu můžeme sušit více způsoby. Jednou z možností je, že květy zavěsíme v dobře větrané místnosti. Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny.
Jak často pít černý čaj : Kolik černého čaje pít
Černý čaj je ideální pít ráno a během dopoledne, kdy vám dodá energii díky obsahu kofeinu. Denně byste neměli vypít více než 4 šálky černého čaje.
Co se stane když vypiju moc černého čaje : Stejně jako ostatní druhy čaje i ten černý obsahuje velké množství antioxidantů. Ty působí na redukci volných radikálů v těle a podporují tak buněčné zdraví. Díky tomu mohou antioxidanty pomoci dokonce předcházet degenerativním onemocněním a některým formám rakoviny.
Jak často pít bezový čaj
Léčivé účinky mají všechny části této výjimečné rostliny – květy, plody, listy, kůra i kořeny. Čaj z květů černého bezu by se měl však užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu.
Čaj z černého bezu
Usušené květy černého bezu dáme vyluhovat do vroucí vody asi na 7 – 10 minut. Množství sušeného květu záleží na Vaši chuti, pokud máte raději slabší nebo naopak silnější chutě čajů. Já doporučuji přibližně 2 polévkové lžíce na 0,5 l vody.Jak dlouho zavařovat
Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.
Jak stříhat černý bez : Černý bez plodí na jednoletých výhonech, proto se řezem každoročně obnovuje plodné dřevo. Po sklizni se odstraňují odplozené, dvouleté větve. V intervalu 3–5 let se provádí zmlazení nejčastěji řezem na „hlavu“ nebo na „pařez“ (díky výborné regenerační schopnosti obroste poměrně rychle plodnými výhony).