Antwort Jak zrušit tykání? Weitere Antworten – Jak odmítnout nabídku tykání
“ Nabídku tykání od společensky významnější osoby nelze odmítnout,“ říká Ladislav Špaček. Je také možné použít gramatický nástroj, který vykání trochu otupí, což je spojení vykání s křestním jménem. „Nabídku tykání od společensky významnější osoby není možné odmítnout, byla by to velká neomalenost, až urážka.Kdo komu nabízí tykání Základním pravidlem je, že tykání nabízí vždy společensky významnější osoba, tedy žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladšímu. To ovšem v mnoha případech není zcela jednoznačné. Například přechod z tykání na vykání mezi mužem a ženou.Tykání versus vykání a muž a žena
Tykání navrhuje vždy žena. Na ženy je pohlíženo jako na společensky významnější osoby. Pozor ale, tady se věkový rozdíl nebere v potaz. Tedy i mladší žena navrhuje tykání staršímu muži.
Kdo nabizi tykání mezi kolegy : Většinou nabízí tykání starší mladšímu, nadřízený podřízenému nebo žena muži. „Tykání sice navrhuje společensky významnější osoba, ale s jednou výjimkou: tykání na pracovišti je jen v rukou šéfa, byť je mladší a muž,“ říká Ladislav Špaček.
Jak reagovat na tykání
Člověk, který vám tykání nabídl, by měl vaše rozhodnutí plně respektovat a reagovat například slovy: „v pořádku, zůstaneme tedy u vykání. “ Pokud bychom měli najít správný moment, kdy nabídnout třeba vašemu obchodnímu partnerovi (nebo třeba kolegovi) tykání, nelze to definovat paušálně.
Jak zdvořile odmítnout tykání : Zvláště pak, jste-li starší nebo žena nebo máte-li k navrhovateli velkou úctu a tykání přijmout nechcete. Tykání je přece dohoda. Tykání odmítejte však velmi zdvořile, například větou "Velmi si toho vážím, ale úcta k vám mi nedovoluje váš návrh přijmout.
Obecně platí, že tykání navrhuje vždy žena muži, starší mladšímu. V pracovních vztazích může tykání ale navrhnout jen šéf, nikdo jiný. Pokud si vykáte, nabízí tykání žena muži, starší mladšímu, šéf podřízenému (v případě, že jste její nadřízený, pak v práci nabízíte tykání vy, ale v soukromí ona!).
Jak vykat v němčině
Při vykání jedné a více osobám se v němčině využívá zájmena SIE-vy. Píše se velkým písmenem. Při tykání více osobám pak používáme zájmeno IHR-vy.
Kdo začíná tykat
Základem, ze kterého vychází etiketa při nabídce tykání, je zásada, že tykání vždy nabízí osoba společensky významnější osobě společensky méně významné, tedy: žena muži. starší mladšímu. nadřízený podřízenému, bez ohledu na pohlaví a věk.Nápomocným měřítkem toho, kdy je a není vhodné, aby žena přišla s návrhem první, budiž vždy jedna generace. Dvacetiletá může nabídnout tykání čtyřicátníkovi, u šedesátiletého je samozřejmost jejího počínání na zvážení, u osmdesátiletého vyloučená. Unikátní výjimku tvoří tykání v rodině, zvláště mezi tchánem a snachou.Představujeme vám signály, podle nichž spolehlivě poznáte, že jí nejste lhostejný.
- Směje se. Směje se ochotně vašim vtipům a poznámkám, a to i těm, u kterých vás ostatní posluchači prosí, abyste už zmlkli.
- Signalizuje nohama.
- Udržuje oční kontakt.
- Snaží se vypadat co nejlépe.
- Začíná konverzovat.
Tykání je v některých jazycích způsob oslovování jedné osoby pomocí 2. osoby jednotného čísla (ty). Tykání je v mnoha společnostech považováno za důvěrné, neformální a v mnoha situacích a společenských vztazích nepřijatelné.
Jak přijmout tykání : Pokud nám někdo tykání navrhne, můžeme ho přijmout s vděkem, ale také s určitým ostychem. A když se někdo dovolí nám tykat, neznamená to vždy hned, že můžeme automaticky tykat i my jemu. Mezi trapasy můžeme zařadit i nevhodné pokusy o tykání.
Jak vzniklo vykání : Historicky yykání vzniklo jako následek formy vlády pozdních římských císařů. Římským císařům se až do konce 3. století n. l. tykalo, protože latina oslovení množným číslem vůči jedné osobě ani neznala.
Co znamená vykat a tykat
K vyjádření formálnosti, společenského odstupu či úcty, zejména při jednání s cizími, staršími či společensky významnějšími osobami se jako protiklad k tykání v češtině používá vykání (oslovování jednotlivého člověka v 2. osobě množného čísla, vy).
Při setkání
- Guten Morgen – dobré ráno, dobré dopoledne.
- Guten Tag – dobrý den, používáme od oběda zhruba do večeře.
- Grüß Gott – použije se pro dobrý den v Rakousku a Bavorsku.
- Guten Abend – dobrý večer, používáme od večeře dále.
- Gute Nacht – dobrou noc, když jdeme spát.
Polština. Obdobou zdvořilého vykání je v polštině oslovení ve 3. osobě (onkání) ve spojení se slovem pan/pani, v množném čísle państwo: Czy może mi pan/pani pomóc (Můžete mi pomoct
Kdy můžu tykat : Tykání může navrhnout i mladší staršímu či podřízený nadřízenému, ale pouze v případě, že žádá, aby dotyčná osoba tykala, zatímco sám hodlá zůstat u vykání.