Antwort Jak získat plnou svéprávnost? Weitere Antworten – Jak získat svéprávnost
Jakým způsobem se nabývá svéprávnost Svéprávnost (dříve způsobilost k právním úkonům) nabývá člověk dosažením zletilosti (18 let svého věku) nebo již zmíněným přiznáním svéprávnosti (emancipací) a také uzavřením manželství. K uzavření manželství osoby mladší 18 let je potřeba přivolení soudu.Omezení svéprávnosti je podstatným zásahem do přirozených práv člověka , a proto z uvedeného důvodu musí otázku omezení svéprávnosti vždy projednat a rozhodnout soud . Příslušným je okresní soud v místě bydliště osoby, o jejíž svéprávnost se jedná.Jak už bylo řečeno, v dnešní době není nutné čekat až do osmnáctin. O přiznání svéprávnosti můžete požádat příslušný soud v místě svého bydliště, a to bezplatně.
Kdy se nabyva plná svéprávnost : Nabytí svéprávnosti
Plné svéprávnosti nabývá člověk dosažením 18 let (dříve od 16. roku), nebo také sňatkem. Nově bude možné nabytí svéprávnosti také emancipací, je-li nezletilý schopen sám se živit a obstarávat si své záležitosti.
Kdy je možné omezit člověka na jeho svéprávnosti
Omezení svéprávnosti
Podstatná změna ale nastala v případě, pokud člověk není pro duševní poruchu, která není jen přechodná, schopen právně jednat. V takovém případě, je-li to v zájmu člověka, jehož se to týká, může soud omezit svéprávnost.
Kdo určuje svéprávnost : O řízení rozhoduje okresní soud v místě bydliště posuzovaného (osoby, u které má být v řízení rozhodnuto o omezení svéprávnosti či o jejím neomezení). Odvolání proti rozhodnutí okresního soudu rozhoduje krajský soud.
Soud Vás omezí ve svéprávnosti, aby ochránil Vaše práva a zájmy a abyste měli opatrovníka, který bude v určitých věcech jednat za Vás.
V České republice je zletilost pro celý právní řád upravena v občanském zákoníku, který v § 30 stanoví, že zletilosti se nabývá až dovršením 18. roku věku.
Co se stane až mi bude 18 let
Od 18 let už člověk může samostatně uzavírat smlouvy, a to bez omezení ze strany zákonných zástupců. Může tak začít podnikat, nastoupit do zaměstnání či uzavřít sňatek. Teprve v 18 může člověk volit, kupovat či prodávat alkohol a tabák, a až od osmnácti se smí také dívat na filmy pro dospělé.(1) Omezit svéprávnost člověka může jen soud. (2) Soud vyvine potřebné úsilí, aby zjistil názor člověka, o jehož svéprávnosti rozhoduje, a to i za použití takového způsobu dorozumívání, který si člověk zvolí.Ve stanoveném rozsahu pak opatrovník jedná za člověka, jehož svéprávnost byla omezena. V praxi ale nastávají situace, kdy svéprávnost člověka omezena není, přesto není zcela schopen posoudit důsledky svého jednání nebo své jednání ovládnout, případně se něčeho takového do budoucna obává.
Opatrovníka máte vždy, když Vás soud omezil ve svéprávnosti. Můžete ho ale mít i bez omezení svéprávnosti, pokud se sami nemůžete nebo nezvládnete postarat o své právní záležitosti. Soud opatrovníka ustanoví, pokud nestačí jiné opatření, například dohoda o nápomoci při rozhodování nebo zastoupení členem domácnosti.
Kdy je člověk zletilý : (1) Plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku.
Kdy je clovek dospělý : Právní definice dospělosti
V českém občanském zákoníku se setkáváme s termínem zletilost, která se nabývá dovršením osmnáctého roku věku. Zletilý člověk se stává plně svéprávným, je tedy způsobilý nabývat pro sebe vlastním právním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem.
Co znamená plnoletost
Zletilost neboli plnoletost označuje věk, jehož dosažením člověk nabývá plné svéprávnosti.
Jakou motorku mohu řídit od 16 let Od 16 let můžeš získat řidičské oprávnění A1 a tím pádem můžeš jezdit: na tříkolce o výkonu nejvýše 15 kW. na čtyřkolce nebo v autě o výkonu do 15 kW, hmotnost v nenaloženém stavu nesmí přesáhnout 400 kg a zdvihový objem spalovacího motoru je do 125 ccm.Děti ve věku mezi 14 a 15 lety můžete také zaměstnat v rámci tzv. střídavého vzdělávacího programu (při němž se kombinuje výuka s praxí) nebo v rámci stáže v podniku. Děti ve věku nejméně 14 let (v některých případech i 13) mohou rovněž vykonávat lehké práce.
Jak dlouho trvá vyřízení opatrovnictví : Soudní řízení o zbavení (omezení) svéprávnosti trvá zhruba 12-16 měsíců. A samotné omezení posuzované osoby je zpravidla udělováno nanejvýš na tři roky.