Antwort Jak zútulnit pergolu? Weitere Antworten – Jak hluboké základy na pergolu

Jak zútulnit pergolu?
Pamatujte na to, že hloubka patky pro pergolu by měl být hluboká alespoň půl metru. V případě, že stavíte na nestabilní lehké půdě či v kamenité půdě, měli byste hloubku vrtu prodloužit až k jednomu metru. Doporučená velikost pro otvor na kotevní patky na pergolu činí 50 na 50 centimetrů.Nejčastějším prvkem, který se používá k ukotvení pergoly ke zdi domu je nosné ráhno. To se k fasádě domu připevní pomocí chemické kotvy a závitových tyčí. Na konec tyčí se následně připevní zmíněné nosné ráhno (tzv. vazník) a k němu se přichytí pergola.Všeobecně ze zkušenosti vychází to, že nosné trámy, tedy trámy, které jsou pevně přidělané k zemi a dělají celkovou podpěru pergole se opatřují v průměru cca 10-12 cm, záleží také na nosnosti střešní krytiny apod. Dále ke své práci budete rozhodně potřebovat podélné nosníky.

Jak vytopit pergolu : Moderní volbou jsou plynové infrazářiče.

Jsou vcelku úsporné, stylové a cenově dostupné. Infrazářič do pergoly je ideálním zdrojem tepla v otevřeném prostoru. I při nízké spotřebě totiž dokáže teplo sálat skutečně intenzivně. Kvalitní infra topení do pergoly vyhřeje až několikametrový prostor.

Jak daleko od sebe krokve na pergolu

Vzdálenost mezi nimi by měla být 2,5 až 3 metry.

Jak daleko od sebe trámy na pergolu : Základní rozměry jsou: šířka 2500 až 3500 mm, délka 2500 až 300 mm, výška 2500 až 300 mm, uložení příčných trámků je ve vzdálenostech 400 až 100 mm. Na nosné hranoly pokládáme podélné trámky o rozměrech 100 x 140 mm.

Dobrý den, závitová tyč M12 je dostačující. Pro kotvení je však potřeba zohlednit např. poryvy větru nebo v zimním období množství mokrého sněhu.

Výběr podlahy pod pergolu

  • Zámková nebo keramická dlažba. Zámková dlažba je nestárnoucí klasikou a patří mezi nejlevnější varianty.
  • Dřevo. Velmi populární jsou dřevěné podlahy, které lze využít u moderní novostavby i u roubenky u lesa.
  • Kámen.
  • Dřevoplast.

Jak spojit pergolu

Pro spoje se používají dva druhy vrutů – se zápustnou a s talířovou hlavou. Jde o silné vruty s průměrem dříku šest milimetrů, jsou ale konstruované tak, že většinou jdou zašroubovat bez předvrtání. Doporučujeme ale předvrtat díl, kterým vrut prochází, jen tak se perfektně přitáhne k druhému dílu.183/2006 Sb. Ten stanovuje, že samostatně stojící pergolu si můžete postavit bez povolení nebo ohlášení pokud: Zastavěná plocha nepřesáhne 25 m2 a výška pergoly bude maximálně 5 m.Pro konstrukční ochranu dřeva je dobrá vzdálenost 10 cm mezi sloupky a podlahou. Pokud stavíte pergolu, která nestojí na čtyřech nosných sloupcích, tak je nutné provést upevnění na budovu s příslušnou stabilitou.

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak hluboko kotvit závitovou tyč : Dáváme pozor, aby se netvořily bubliny. Otvor zaplníme přibližně do 2/3 hloubky. Následně zašroubujeme kotevní svorník, popřípadě závitovou tyč. Šroubujeme rukou, otáčivým pohybem, až do dna vyvrtaného otvoru.

Kolik kg unese Zavitova tyč : Závitová tyč

šroub L (mm)
F – max zatížení v kg
M8 8 2,5
M10 16 5
M12 30 10

Co dát na podlahu do pergoly

Na podlahu můžete použít mramor, žulu, pískovec, travertin, ale i jiné. Pro podlahu do pergoly je možné zvolit různé druhy kamene v různých tvarech. Podlaha vypadá velice pěkně, jsou-li použity kameny v nepravidelných tvarech, ovšem jejich pokládka je náročná.

Kotevní patky betonujeme suchým betonem a třídu betonu zvolíme C 8/10 nebo C 12/15. Pevnější beton použijeme pro rozměrnější pergoly a pro pergoly s pevným zastřešením, které budou patky více zatěžovat. Pro nezastřešené zahradní pergoly, které nebudou příliš zatěžovány, postačí beton C 8/10.Nutné je dodržet dvoumetrové odstupové vzdálenosti

pergola nebo přístřešek na auto musí stát minimálně 2 metry od sousedních pozemků, zastavěná plocha kryté stavby nesmí být větší než 25 m², v případě zimní zahrady do plochy 40 m², výška přístřešku musí být maximálně 5 metrů.

Jak daleko od plotu pergola : Pergola musí stát alespoň 2 metry od sousedních pozemků