Antwort Jak zvysit jod? Weitere Antworten – Jak rychle doplnit jód
Čím tedy doplnit potřebné množství jódu
Jód doplníte organismu díky potravinám, které jej obsahují, nebo tak, že užíváte vhodný doplněk stravy. Mezi zdroje jódu patří: ryby (losos, makrela) mořské plody.Dobrým zdrojem jodu jsou mořské ryby a další mořské produkty, jako jsou mořské plody (hlavonožci, mlži a korýši) a mořské řasy. Obsah jodu v potravinách podléhá velkým regionálním i sezónním výkyvům, protože do značné míry závisí na obsahu jodu v půdě i v chovech hospodářských zvířat.Prvními, nenápadnými příznaky nedostatku jódu jsou zvýšené únava, pokles soustředěnosti, zpomalené reflexy, pocit chladu v končetinách, později např. suchá kůže, zácpa, chudokrevnost či zvýšení tělesné hmotnosti. U žen může dojít k prodloužení menstruačního cyklu. Zkrátka celé tělo se doslova zpomaluje.
Co obsahuje hodně jódu : Kvalitním zdrojem jsou zejména mořské plody (ryby, řasy jako Kelp, mořská sůl, atd.). Potraviny obsahující jód jsou také višně, třešně, vejce, mléko, hrách, ale také pórek či brokolice nebo žampiony.
Jak zrychlit funkci štítné žlázy
K rozvoji snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy může vést i nedostatek zinku, který způsobuje nerovnováhu v aktivitě hormonů štítné žlázy. Předejít tomu pomohou potraviny bohaté na zinek: mořské plody a ryby, vepřové a kuřecí maso, špenát, hořká čokoláda, ořechy a semena.
Co způsobuje snížená funkce štítné žlázy : Nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy bývá autoimunitní onemocnění, při němž vlastní imunitní systém napadá tkáň štítné žlázy a vyvolává její chronický zánět (Hashimotova nemoc).
Do kuchyňské soli se přidává malé množství jodidu draselného (asi 0,1 %) jako prevence nedostatku jodu v potravě. Uvádí se, že k prevenci stačí jen 150 μg jodu denně. Při nedostatku jodu v potravě dochází k tzv. hypothyreóze (nedostatku hormonů štítné žlázy) a zvětšení štítné žlázy (tzv.
Za doporučený příjem jódu pro dospělého považujeme 150-200 µg za den. Zmiňované těhotné nebo kojící ženy dávku navyšují, a to až na 200-250 µg za den.
Co nejíst na štítnou žlázu
Jestliže trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, tedy hypofunkcí štítné žlázy, určitě vynechte potraviny, které nejsou čerstvé, a naopak jsou třeba vysoce průmyslově zpracované. Ideální jsou například ryby, ale raději než uzené nebo jinak upravené, volte ryby čerstvě přírodně připravené.Jezte potraviny bohaté na jód
Právě jód je klíčový při tvorbě hormonů štítné žlázy. Proto je vhodné jíst dostatek mořských plodů, ryb a řas. Můžete také používat o jód obohacenou sůl.Příznaky onemocnění štítné žlázy (snížené či zvýšené produkce hormonů)
- Nepravidelný, zrychlený či zpomalený srdeční rytmus,
- zvýšený cholesterol v krvi,
- výrazné snížení tělesné hmotnosti,
- kolísání hladiny cukru v krvi u diabetiků,
- zvýšená únava,
- zhoršení paměti a soustředění,
- padání vlasů,
- nervozita, třes,
Preventivně nebo u lehké hypofunkce (ovšem vždy nejlépe po dohodě s lékařem) lze užívat doplňky stravy s jódem (mořské řasy, chaluhy, kelp – chaluha bublinatá). Pro normální činnost štítné žľazy je důležitý také selen, zinek, vitamín C, vitamín E a omega-3-mastné kyseliny.
Kolik je jódu v soli : Česká zemědělská a potravinářská inspekce vyhodnotila kontrolu obsahu jódu v jedlé soli, která je na českém trhu. Podle příslušné vyhlášky (Mze ČR, č. 331/1997 Sb.) musí jeden kilogram obohacené soli obsahovat 20-34 mg jódu.
Kolik je denní dávka jódu : Za doporučený příjem jódu pro dospělého považujeme 150-200 µg za den. Zmiňované těhotné nebo kojící ženy dávku navyšují, a to až na 200-250 µg za den.
Kdy užívat jodid
Aby jodid draselný fungoval a ochránil štítnou žlázu, musí ho člověk užít před nebo krátce po expozici radioaktivnímu jódu, tedy tomu, který může být v ovzduší např. po výbuchu jaderné elektrárny. Když člověk vezme správné množství ve správný čas, může to pomoci zablokovat štítnou žlázu v absorpci radioaktivního jódu.
Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.Dobrý den, zánět štítné žlázy je autoimunitné onemocnění. Jako podpůrná terapie je vhodné užívat některé z vitamínů, kterých hladina se během této nemoci snižuje – selén, zinek, antioxidanty vitamín C, E, či omega-3 mastné kyseliny.
Co zvysuje funkci štítné žlázy : Pokud chcete podpořit funkci štítné žlázy doporučuji suplementovat vitamin D, zinek, selen a hořčík. Konkrétně zinek a selen (spolu ještě s manganem) se významně účastní metabolických procesů a spolu s vitaminem D jsou velmi důležité pro činnost štítné žlázy.