Antwort Jakou funkci měly krétské paláce? Weitere Antworten – Čím byly typické krétské Palace
Paláce byly rozšířeny, funkčně lépe propracovány a jejich stěny byly zdobeny malbami a nádhernými freskami. Z této doby pochází i tzv. lineární písmo, které je unikátní právě pro mínojskou kulturu.Knóssos (taktéž Knossus, Cnossus, Gnossus, řecky Κνωσός), je největší archeologickou lokalitou doby bronzové na ostrově Kréta. Pravděpodobně se jednalo o správní a politické centrum celé mínojské civilizace a její kultury.Mínojská civilizace byla civilizace doby bronzové, která existovala na Krétě přibližně v období 2700 až 1450 př. n. l. Největšího hospodářského a kulturního rozkvětu dosáhla ve středním období mezi lety 2000–1600 př. n. l. Po roce 1450 př.
Proč se krétské civilizace říká Mínojská : n. l. Svůj název dostala podle Mykén, mocenského centra říše. V době svého největšího rozkvětu ovládala podstatnou část jižního Řecka včetně Iónských ostrovů a Kréty. Zanikla nejspíše invazí Dórů nebo v důsledku vpádu tzv. mořských národů do východního Středomoří.
Co vymysleli Řekové
Zásluhy Řeků na evropské kultuře
Dá se říci, že Řekové v podstatě vynalezli drama, komedie i tragédii. I řecké eposy, básně, báje a další literární díla jsou známá v celém světě. Řecké sochařství se vyznačovalo realističností a věrností, jaké nikdy předtím neexistovaly.
Kdo postavil Knossos : Pro stavbu se začal používat název labyrint – podle dvojitých seker (labrys), kultovních symbolů Kréty. To, jestli palác Knossos opravdu navrhl a postavil Daidalos, který poté – i se synem Ikarem – uprchl na křídlech z ptačích per (ale to už je jiný příběh), se stále neví.
První palác zde byl postaven v 19 století př. n. l. v prvním palácovém období minojské civilizace. Po dalších 300 let byl palác mnohokrát přestaven, až jej zničil vpád mořských národu někdy okolo roku 1400 př. n. l. V paláci žilo až 8 tisíc obyvatel.
Po zániku mykénské civilizace nastala v egejském prostoru zhruba čtyři století trvající epocha všeobecného úpadku („temná staletí řeckých dějin“). V mykénském umění se zachovala celá řada vyobrazení božstev a kultovních scén, často s krétskými znaky, jako je dvojitá sekera (labrys).
Jak zanikla krétská civilizace
Již po roce 1450 př. n. l. totiž došlo na oslabené Krétě ke vpádu Achájců z řecké pevniny, kteří s sebou přinesli svou Mykénskou kulturu a mínojská civilizace začala postupně zanikat.KRÉTA – MINOJSKÁ CIVILIZACE – NOVÉ UČIVO
Nejstarší starověká evropská civilizace – vznik v době bronzové na ostrově Kréta (kolem roku 2000 př. n.l.), ležícím jižně od Řecka. Název minojská – podle bájného krétského krále Minoa.Léčiva a farmaceutické výrobky jsou největším vývozním artiklem Řecka do ČR s objemem 2,04 mil. CZK v roce 2020 a meziročním nárůstem o 50 %. Na druhé straně ČR vyváží do Řecka tradičně chemické prostředky a v posledních letech také léčiva a farmaceutické výrobky.
Antické Řecko vytvořilo mimořádně vyspělou kulturu v nejrůznějších oborech, od výtvarného umění, architektury, divadla, vědy (lékařství, filozofie, matematika, astronomie) až po rétoriku a politiku, kde se stalo kolébkou demokracie.
Kdo postavil labyrint na Krétě : V známé řecké legendě je labyrint podzemním bludištěm na Krétě. Vstoupit se do něj dá snadno, ovšem dostat se z něj ven se zdá být nemožné. V labyrintu, díle všeuměla a vynálezce Daidala, sídlí Minotaurus, napůl býk, napůl člověk, plod hříšného spojení krétské královny Pasifae s býkem.
Kdo postavil labyrint pro Minotaura : Podle pověsti pověřil král Mínós vynálezce a stavitele Daidala, aby navrhl dům se spletitými chodbami a schodišti. Daidalos vytvořil zázračné dílo, bludiště z kamene – labyrint, z něhož nikdo, kdo do něj vkročil, nenašel cestu ven.
Co je to Mínojská kultura
Mykénská kultura, někdy též nazývaná pozdně helladská kultura, byla civilizace doby bronzové, která existovala na pevninském Řecku přibližně mezi lety 1600–1000 př. n. l. Svůj název dostala podle Mykén, mocenského centra říše.
Mykénská města byla ke konci pozdně helladského období III. (kolem roku 1200 př. n. l.) rozbořena vnitřními rozbroji a vpádem Dórů. Po zániku mykénské civilizace nastala v egejském prostoru zhruba čtyři století trvající epocha všeobecného úpadku („temná staletí řeckých dějin“).Sumerská říše byla první známá starověká civilizace. Sumerové převzali region Mezopotámie – Úrodný půlměsíc asi v roce 3300 př. n. l. Do roku 3000 př. n. l. bylo v Sumeru vystaveno mnoho měst, geograficky oddělených od Mezopotámie.
Která je nejstarší civilizace : Podle výzkumu mezinárodního týmu genetiků jsou nejstarší kontinuálně existující civilizací světa Austrálci – tedy původní obyvatelé Austrálie, jimž evropští kolonisté říkali Aboridžinci. Intenzivní studium jejich DNA dokládá, že jejich původ sahá do doby vzdálenější než 50 tisíc let.