Antwort Jakou gramáž má kvalitní tričko? Weitere Antworten – Jakou gramáž trička

Jakou gramáž má kvalitní tričko?
Gramáž triček a mikin LOAP

Gramáž (g/m2) Ideální období LOAP oblečení
150–190 třísezónní pánská letní trika, dámská trika, směsová trika se sublimačním potiskem
200–230 třísezónní silnější technická trika, tenčí mikiny, zimní trika
240–280 celoroční běžné mikiny
290 a víc zima silnější mikiny

Dá se říct, že čím je gramáž nižší, tím je tričko lehčí a průsvitnější. Naopak u velké gramáže bude tričko pevnější, teplejší a lépe bude držet tvar. Nedá se ovšem říct, že by vyšší gramáž nutně znamenala vyšší kvalitu. Vždy záleží na použitých materiálech a provedení.Zjistit gramáž není složité: udává se v gramech na metr čtvereční (g/m2) a změříte ji tedy zvážením kusu látky ve tvaru čtverce o rozměrech 1 x 1 metr (neboli jednoho čtverečního metru). Samozřejmě můžete zvážit libovolný kus látky a ke gramáži se dopočítat starou dobrou trojčlenkou.

Co je to gramáž : Gramáž je označení hmotnosti textilie na určitou plošnou jednotku. Většino se gramáž udává přepočtena na 1 metr čtverečný tkaniny.

Jak poznat kvalitní mikinu

Co se dá obecně brát jako znamení kvalitní mikiny, je například její gramáž. Čím těžší je mikiny, tím víc toho pravděpodobně vydrží. V tomhle ohledu se můžeš na vlastní oči (ruce) přesvědčit například u produktů ze série Nike Lab.

Jak dlouho nosit tričko : Podle odborníku by se kousky pro každodenní nošení, mezi které patří například i džíny, měly prát jednou za čtyři až pět nošení. Například tričko by se mělo prát po každém použití.

Bavlněné vlákno je samo o sobě málo elastické, proto se bavlněné látky mačkají a vytahují. Přidáním elastanu do bavlněné látky se tento nedostatek vyrovná, proto jsou trička s elastanem tvarově stálejší než ta z čisté bavlny. Také kvalitní dlouhovlákenná bavlna se méně mačká a deformuje.

Polotriko (známé také jako golfové triko, tenisové triko či polokošile) je horní díl oděvu střihu klasického trika s tím rozdílem, že v oblasti kolem krku má límeček a obvykle 2 až 3 knoflíčky na zapnutí svrchního dílu. Může nebo nemusí mít náprsní kapsu. Tento typ trika se vyvinul z oblečení hráčů tenisu.

Jak poznat kvalitní tkané látky

Obecně platí, že úplety vyrobené z kvalitních přírodních vláken (bavlna, vlna, hedvábí nebo lyocell, ad.) jsou považovány za více kvalitní než vlákna umělá – nejčastěji polyester. Přírodní vlákna mají dobré tepelné a vlhkostní vlastnosti, což ve výsledku znamená, že jsou více pohodlné na nošení.Jak tedy vidíte, odpověď na otázku, která gramáž je nejlepší, není jen jedna. Pokud hledáte ručník na obličej, který bude viset vedle Vašeho umyvadla, je nejvhodnější ten nejlehčí, s hmotností 300-400 gr/m2. Pokud se ale rádi zabalíte do něčeho opravdu měkkého, nejsilnější ručníky budou perfektní.Například klasická kladívková čtvrtka, kterou známe ze školy, má gramáž 200 až 240 g/m².

Abychom vám výběr té správné varianty co nejvíce ulehčili, označujeme oblečení z hlediska gramáže použitého materiálu jako letní, celoroční a zimní merino. Jako letní merino označujeme oděvy s gramáží cca 130-150g/m2. Celoroční merino se pohybuje v rozmezí cca 180-200g/m2 . Zimní pak kolem 210-250g/m2.

Jak vybrat kvalitní mikinu : Běžné mikiny se pohybují okolo 240–280 g/m2, na náročnější aktivity sáhněte po silnějších kouscích od 290 g/m2. Také známé flísky jsou vyrobené ze 100% polyesteru. Fleecové mikiny jsou dostatečně prodyšné a zároveň dobře izolují teplo. Jsou příjemné na dotek a skvěle se hodí na cestování díky nízké hmotnosti.

Jak se říká mikině bez kapuce : Mikina bez kapuce neboli crewneck se na rozdíl od mikiny s kapucí hodí i na formálnější události.

Jak často by se mělo měnit tričko

Podle odborníku by se kousky pro každodenní nošení, mezi které patří například i džíny, měly prát jednou za čtyři až pět nošení. Například tričko by se mělo prát po každém použití. Naopak sukně a látkové kalhoty stačí prát až po sedmém obléknutí.

Jak často byste měli prát své oblečení

  • Kalhotky a ponožky po každém použití.
  • Podprsenky perte po každém třetím až čtvrtém použití.
  • Cokoliv bílého a hedvábného je zapotřebí vyprat po každém nošení.
  • Košile a halenky perte po každém nošení.
  • Sportovní oblečení perte po každém nošení.
  • Vesty se perou tak dvakrát za sezónu.

Základním ukazatelem kvality látky je její jemnost.

Ta má i vlastní měřítko. Jemnost použité příze je nejčastěji udávána v anglických textilních jednotkách NE, které označují počet metrů jednoduché příze vážících 0,59 gramů (nebo počet 840-yardových délek vážících jednu libru).

Jak poznat 100% bavlnu : Pro poznání 100% bavlny existuje jedna zkouška, která se v podstatě dá udělat v domácích podmínkách, avšak musíte nějak šikovně získat z oblečení vlákno. Ke zkoušce potřebujete zápalky nebo zapalovač. Bavlněné vlákno se snadno zapaluje a rychle hoří jasným plamenem. Tvoří jemný šedý popel.