Antwort Jakou matraci do karavanu? Weitere Antworten – Jaká by měla být výška matrace

Jakou matraci do karavanu?
1. Jaká výška matrace se doporučuje

Označení Výška
Úsporná výška 12–16 cm
Standardní výška 17–20 cm
Komfortní výška 21–27 cm
Prémiová výška ≥ 28 cm

Matrace tedy nejsou na zemi nepřetržitě a ani jejich hygiena nijak netrpí. „Evropským“ kompromisem je podložení futonů nebo i běžných matrací dřevěnými rošty, případně paletami. I tak se doporučuje matraci kvůli provětrání co nejčastěji otáčet a k tomu okolo takového lůžka častěji uklízet.Pro zjištění velikosti matrace změřte šířku a výšku té stávající. Pokud současně kupujete i postel, zvolte správnou velikost. Délka matrace by měla být o 15 cm větší, než je výška uživatele a šířka lůžka pro jednoho člověka 90 – 100 cm. Dvojlůžko by mělo být široké od 160 cm.

Jak vybrat matrace do stanu : Jednoznačně doporučuji vyšší matrace, které poskytnou lepší komfort při vstávání. Auto je uveze stejně tak jako ty nižší a zase takový rozdíl ve váze a sbalitelnosti to není. Používáme nafukovací matrace Coleman Comfort Bed Double, které však postupně mizí z trhu, takže až doslouží, bude nutný upgrade na jinou značku.

Jak se pozná kvalitní matrace

Jednoduše řečeno, matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Při výběru tvrdosti matrace je třeba poznat sebe, své tělo, své potřeby, své spací návyky. Důležitá je též tělesná výška, hmotnost, věk, zdravotní stav. Lidé s vyšší hmotností potřebují matrace tvrdší, ti hubenější naopak měkčí.

Po jaké době se mění matrace : Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, záleží, o jaký typ matrace se jedná, zda je položena na správném podkladu a jak se s matrací zachází. Z hygienického hlediska se však doporučuje vyměnit matraci maximálně po 4 letech užívání.

Je to dáno tím, že matrace na podlaze umožňuje rovnoměrné rozložení tlaku a do jisté míry ovlivňuje polohu těla v jeho přirozené poloze. Díky tomu se může časem snížit bolest a zlepšit zdravotní stav osob, které se potýkají s problémy se zády a revmatologickými onemocněními.

Životnost. Obvyklá životnost našich futonů je od 8 do 16 let podle typu futonu.

Jaká tvrdost matrace je nejlepší

Nejvíce preferované tvrdosti jsou 2 a 3, které uspokojí téměř každého. Důležité je také zohlednit nejčastější polohu při spánku. Spíte-li hlavně na boku, zatěžujete některé zóny matrace více než jiné. Proto je pro vás optimální matrace měkká až středně tvrdá, ta se přizpůsobí tělu a zároveň ho podepře.Životnost matrace se pohybuje od 5 do 10 let, ale z hygienického hlediska se doporučuje matrace měnit každé 4 roky.Zónové matrace jsou perfektní volbou. Jednodušší a cenově výhodnější variantou jsou 3zónové matrace. Kvalitativně lepší a více oblíbené jsou ovšem modely se 7 zónami.

Spánek na právem boku může zhoršit pálení žáhy, zatímco během spánku na levé straně je vytvářen tlak na vnitřní orgány jako jsou játra, plíce a žaludek (zatímco se zmírňuje pálení žáhy). Těhotným ženám lékaři většinou doporučují spánek na levém boku, neboť tato poloha může zlepšit oběh k plodu.

Jak dlouho spát hlubokým spánkem : Kolik času bychom měli prospat v hluboké fázi U zdravých jedinců by se mělo jednat o 13-23 % z celkové doby spánku. Pokud tedy spíte 8 hodin, pak se jedná zhruba o 62-110 minut. Tato doba se pak obvykle zkracuje s vyšším věkem.

Jaký rošt pod futon : Je možné položit futony a matrace z přírodních materiálů na lamelový rošt Ano, matrace z přírodních materiálů lze položit přímo na lamelový rošt (krátkodobě a nedoporučujeme), ale pro delší životnost matrace je dobré lamelový rošt vyměnit, připadně položit podložku, aby se matrace položila na rovný a prodyšný povrch.

Jak si vybrat futon

Jaký futon si vybrat – obecné informace:

  1. Nejtvrdší futony jsou ty, které obsahují nejvíce bavlny.
  2. středně tvrdé futony jsou s 1-3 vrstvami kokosu.
  3. měkčí futony jsou s latexem nebo kombinace kokosu a latexu.
  4. Všechny futony jsou "spaním na tvrdém".
  5. Pro rovné plochy jsou vhodné všechny typy futonů.


Celkově se uživatelé shodují na tom, že tužší matrace je lepší. Kdo má ale možnost vyzkoušet si budoucí novou matraci ve spánkovém studiu či v show roomu výrobce, najednou svůj názor změní a sáhne po středně měkké až měkké matraci. Vyzkoušení matrací je nejlepší volbou při výběru matrace.Příliš tvrdá matrace nekopíruje tvary těla. Důsledkem je nevyhovující poloha páteře a bolesti zad. Naopak příliš měkká matrace neposkytuje tělu oporu, čímž opět trpí páteř, ale i psychika, soustředění, imunita…

Jak se pozná špatná matrace : Matraci byste tedy měli vyměnit, pokud:

  1. cítíte ve vaší posteli pružiny, proleženiny či hrboly.
  2. matrace vydává při pohybu divné zvuky.
  3. uprostřed matrace se vytvoří prohlubeň
  4. matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (např. hrboly, roztrhaný povlak atd.)