Antwort Jakou omítku do interiéru? Weitere Antworten – Jaké jsou vnitřní omítky

Jakou omítku do interiéru?
Hmoty pro použití na vnitřní stěny zpravidla rozdělujeme na jádrové omítky, štuky a stěrky. Jádrové (hrubé) omítky zajistí vyrovnání podkladu, samy o sobě však mají velmi zrnitou strukturu a neumožňují dokonalé vyhlazení. Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají.Tloušťka klasické omítky by měla být 15 mm, maximálně do 20 mm. Nejoblíbenější sádrová omítka se pokládá tak, aby vrstva byla maximálně 30 mm, u vápenocementové omítky by měla být tloušťka 40 mm. Rozdíly vyplývají jak z vlastností omítek, tak ze způsobu pokládky omítek na stěny.Hrubá nebo hladká vápenná omítka jsou tradičními omítkami nejen pro objekty památkové péče, ale i pro stavby nové. Cementová omítka nabízí odolnost vůči mechanickému poškození a vlhkosti. Na trhu jsou dostupné jak jádrové, tak jednovrstvé omítky.

Jakou zvolit zrnitost omítky : Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.

Kdy dělat vnitřní omítky

Za prvé, vnitřní omítka se může aplikovat až po takzvaném vymrznutí stavby, kdy stavěný dům sesedl vlivem své tíhy a změn teplot. Urychlování prací způsobuje, že omítka nakonec popraská, a budete muset omítat znovu.

Jakou Perlinku na vnitřní omítky : Doporučuje se ale použít perlinku po celé ploše vnitřních omítek, protože snižují riziko mechanického poškození, které mohou způsobit např. děti nebo neopatrná manipulace s vysavačem. V tomto případě postačují lehčí perlinky s nižší pevností v tahu (např. R96, R85, R51, ale i R117).

Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe.

jsou potřeba 2–4 vrstvy, dlouho schne.

Jak nanášet silikonovou omítku

Silikonová omítka se nanáší na stěnu v tenké vrstvě, na suchý, soudržný podklad, zbavený všech nečistot. Nikdy se nesmí nanášet na vlhký nebo mokrý podklad nebo na podklad obsahující vápenný hydrát. Rovněž nanášení a následné vysychání omítek nesmí probíhat při nepříznivém počasí, jako je mráz, déšť, vítr, slunce.Každá fasáda se skládá z několika vrstev. Obvykle jde o podkladovou vrstvu, lehčenou jádrovou omítku, penetraci a nakonec tenkovrstvou pastovitou probarvenou omítku. Každá z nich má jiné rozměry. Místo jádrové omítky se také může tenkovrstvá omítka aplikovat přímo na kontaktní zateplovací systém.Omítky musí být vyzrálé

Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí. Když dáte svým omítkám dostatek času, můžete klidně hned malovat barevnými odstíny.

Zpravidla se používá tam, kde je zapotřebí použít vložku mezi dva materiály s odlišnou roztažností, anebo jako vyztužující prvek u vnitřních i vnějších omítek. Perlinka se dobře instaluje, a je-li nutné opravit prasklou či jinak poškozenou zeď, popřípadě strop, je tato sklovláknitá síť tím nejlepším pomocníkem.

Kolik se bere za perlinku s lepidlem : Dle obvyklých cen stojí kompletní natažení perlinky a fajnové omítky (včetně dodání materiálu – lepidla, penetrace, perlinka, fajnová omítka) cca 320–400 Kč/m2. Cena je ovlivněna především složitostí konstrukce a typem konstrukce (stěna/strop).

Kdy dát druhou vrstvu štuku : Postup při nanášení štuku

Nechte první vrstvu trochu zaschnout a až omítka přestane lepit, naneste vrstvu druhou a dejte si pozor na všechny nerovnosti. Jakmile začne štuk na některých místech schnout a světlat, rozmyjte ho. Molitanový filc na hladítku namočte ve vodě a hlaďte s ním povrch stěny ve velkých kruzích.

Jak silná vrstva štuku

Můžete čímkoliv, třeba i vrtačkou. Štuk máte připravený, jde se na to. Pomocí ocelového hladítka rovnoměrně natáhněte 2 – 3 mm silnou vrstvu. Ta musí před dalším nátěrem zaschnout.

* Mezi jednotlivými vrstvami malby je dobré počkat 6 až12 hodin. Chladno a vlhko zasychání nátěru prodlužuje. Ideální je nanést dvě vrstvy nátěru. * Na zasychání barvy má vliv počasí.Běžně se na sádrokarton dává jedna vrstva penetrace a dvě vrstvy bílého nátěru, což samozřejmě znamená vyšší náklady na barvu a také více času stráveného malováním. Pro úsporu nákladů se doporučuje jedna vrstva penetrace Haftgrund a jedna vrstva bílé barvy Caparol Indeko .

Jak dlouho schne silikonová omítka : Doba schnutí při teplotě 23 °C a relativní vlhkosti vzduchu 65% je podle tloušťky 36 až 48 hodin (při 5 – 8 °C a vysoké vlhkosti vzduchu až 72 hod.). Aplikační rozmezí teplot pro nanášení je 5 – 25 °C.