Antwort Jakou půdu potřebuje švestka? Weitere Antworten – Jak správně pěstovat švestky

Jakou půdu potřebuje švestka?
Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.Švestkám se daří v mírně vlhké půdě, naopak trvalé přemokření nesnášejí. V suchých půdách mohou plody předčasně opadat a ve velmi studených polohách můžete bojovat s tím, že plody nedozrají. Výsadba švestky se provádí na podzim (od září do listopadu) nebo na jaře (od března do konce dubna).Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.

Na čem rostou švestky : Slivoň švestka nebo švestka domácí (Prunus domestica) je známý strom z rodu slivoň (Prunus) a čeledi růžovitých. Plodem slivoně švestky je švestka (v Čechách místy nářečně slíva, na Moravě kadlátka, karlátka, kadlátko nebo trnka, ve Slezsku slíva, slivka aj.).

Jak se starat o švestky

Švestky mají křehké dřevo a rády se lámou pod tíhou ovoce, proto je potřeba do švestky každý rok říznout a dlouhé letorosty zakracovat. Peckoviny jsou náchylné na nemoci, kterým se daří ve vlhkém prostředí, a tedy je nutné švestku stále prosvětlovat a provzdušňovat.

V kolika letech plodí Švestka : Velkou škodu na květech mohou způsobit noční mrazíky v dubnu a květnu nebo dlouhodobé sucho v období květu. To způsobuje opadávání květů. Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let.

Pro sázení švestek jsou nejvhodnější podzimní měsíce od září do listopadu anebo jaro v době od března do konce dubna. Kontejnerované stromky se mohou sázet i během léta, ale pak je třeba je pravidelně, avšak s mírou zalévat, a proto odborníci letní termíny výsadby spíš nedoporučují.

Zahrádkářům doporučuji vysadit jednu řadu vřeten slivoní na slaběji vzrůstných podnožích, vzdálenost mezi stromky by měla být 1,5–1,8 m. Tolerantní odrůdy volte podle doby zrání plodů, abyste mohli ovoce sklízet od poloviny července až do poloviny října.

Kdy stříhat vlky na švestce

Jádroviny, tedy jabloně a hrušně, můžeme opravdu prořezat v létě i v zimě – i když vlky, jak vysvětlil v ukázce Vlastimil Šindelář, je výhodnější odstraňovat v létě. Ale u peckovin, třešní, višní, rynglí, švestek, je vhodný pouze letní řez, nejlépe po odkvětu.Roubování švestek

Švestky budeme roubovat za kůru, a to jak u mladých, koupených podnoží, tak i za starou kůru vzrostlých stromů. U švestek se můžete těšit i na letní očkování.Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Jaký postřik na švestky Jak už jsme zmínili výše, můžeme použít osvědčený Kuprikol 50, Lepinox Plus a TALENT. Postřik na švestky připravíme tak, že jeden z těchto přípravků promícháme s vodou v níže uvedeném poměru. Příští jaro nezapomeňte na řez švestek.

Proč neplodí švestky : Nesprávný řez švestky

Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.

Co zasadit pod švestku : V blízkosti švestek bychom neměli nechávat žádné sasanky. Jsou totiž náchylné na stejné plísňové choroby. Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky.

Jak daleko od sebe sázet švestky

Zahrádkářům doporučuji vysadit jednu řadu vřeten slivoní na slaběji vzrůstných podnožích, vzdálenost mezi stromky by měla být 1,5–1,8 m. Tolerantní odrůdy volte podle doby zrání plodů, abyste mohli ovoce sklízet od poloviny července až do poloviny října.

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Kdy roubovat

pokud roubujeme venku, volíme termín brzy na jaře většinou v březnu, kdy ještě dostatečně neproudí míza (kopulace, anglická kopulace, na kozí nožku, do rozštěpu atd.), nebo v dubnu v době, kdy již dostatečně proudí míza (za kůru atd.)

Jak a kdy roubovat Švestky : Kdy a jakým způsobem roubovat švestku

Švestky se nejčastěji s úspěchem roubují od března kopulací a v době květu též za kůru. Kopulací je možné roubovat, dokud vydrží nenarašené rouby a zásadně na jednoleté výhony. Na roubu si připravíme proti pupenu šikmý řez cca 3x větší než je průměr roubu.