Antwort Jakou Thuji na živý plot? Weitere Antworten – Co se hodí na živý plot

Jakou Thuji na živý plot?
V podobě volně rostoucích živých plotů jsou oblíbené například zlatice (Forsythia), vajgélie (Weigela), pustoryly (Philadelphus), svídy (Cornus), ptačí zoby (Ligustrum), kaliny (Viburnum), tavolníky (Spiraea), šeříky (Syringa) a nebo třeba stromkové hortenzie (Hydrangea).Rostliny pro živé ploty – nejoblíbenější stálezelené druhy

  • Cesmína (Ilex Meservae) – existuje v mnoha odrůdách. Cesmína je většinou ideální pro stálezelené živé ploty.
  • Zerav (Thuja) – roste rychle a je odolný vůči mrazu.
  • Tis obecný (Taxus baccata) – je vhodný pro ty, kteří nechtějí trávit hodiny zastřiháváním.

Prunus Laurocerasus Caucasica (bobkovišeň lékařská). STÁLEZELENÝ neopadavý keř – tmavě zelené lesklé poměrně velké listy, bílé drobné květy, černé nejedlé ale nejedovaté plody. Jedna z nejvhodnějších rostlin na živé ploty. velikost sazenice cca 30 – 45 cm (vzrůst cca 3 – 4m).

Jak sazet Thuje na živý plot : Díry vykopejte 15 x 15 cm x 15 cm ( thuje do 60 cm ) / 25 x 25 x 25 cm (thuje do 100 cm ) / 35 x 35 cm x 35 ( thuje do 120 cm ) / 40 x 40 x 35 cm ( thuje do 160 cm ) , podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!! Můžeme také vykopat podél plotu drážku, rýhu nebo díry a poté usadíme.

Co dát na plot aby nebylo vidět

Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění.

Jak vysoký může být živý plot : Dobrá rada. Pamatujte, že ani živý plot by neměl být vyšší než 2 metry, takže pravidelně stříhejte.

Pro nízký živý plot (lem) se hodí například buxus, který se dá pohodlně udržet do půlmetrové výšky, nebo také zakrslá verze blýskavky RED ROBIN s přívlastkem "LITTLE". Do středně vysokých živých plotů (0,5 – 1 m) bychom mohli zařadit například ptačí zob, kterému tato výška vyhovuje.

Daří se jí dobře v půdě humózní, vlhčí a bohaté na živiny Při sázení musíme počítat s rozměry bobkovišní v dospělosti (tj. až 2 metry na výšku a šířku). Pokud sázíme balové bobkovišně, vsazujeme bal tak, aby byl celý pod zemí. Pokud vysazujeme bobkovišně na živý plot, sadíme 2 až 3 rostliny na metr.

Který živý plot roste nejrychleji

Nejrychlejším stromem, který ocení váš živý plot, je jilm sibiřský. Ideální je pro jeho výsadbu podzim, sazenice sestříhejte na výšku 30 centimetrů. Do zimy zakoření a na jaře vyrazí do výšky. Za rok se pak vytáhne o více než metr do výšky i šířky.V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.Živý plot můžete vysazovat do jedné nebo dvou řad. Při výsadbě do jedné řady počítejte s rozestupem alespoň 20 cm (závisí i na druhu použité dřeviny) a při výsadbě do dvou řad počítejte se střídavou výsadbou – v tomto případě budete potřebovat asi 6 – 8 sazenic na metr (opět záleží na konkrétním druhu dřeviny).

Sekat trávu pod pletivem není nic příjemného, přitom řešení je velmi jednoduché. Pod plot instalujte speciální fólii, která jakýkoliv růst nežádoucích travin a plevelů na dlouhou dobu znemožní. Ze všeho nejhůře se tráva i plevel odstraňují právě z plotu a jeho nejbližšího okolí.

Co dát místo trávy : Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Kdy naposledy stříhat živý plot : Kdy stříhat živý plot

V prvních letech života po výsadbě je řez častý, aby se keře zahustily, rozdělily. Listnaté druhy se stříhají i 3x do roka v období vegetačního klidu, v červnu a jednou koncem července nebo začátkem srpna. Na jaře kvetoucí listnaté keře se stříhají po odkvětu, to je zhruba v květnu až červnu.

Jak daleko sázet živý plot od hranice pozemků

Založení živého plotu

Pokud sázíte podél klasického plotu, dodržujte od něj vzdálenost minimálně 1,5 m. Pamatujte, že živý plot by neměl po čase zasahovat na pozemek vašeho souseda, mohly by tím vzniknout nepříjemné spory. Důležité jsou i podklady pro živý plot.

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Jak často se stříhá živý plot : Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout. Pravidelná péče spočívá v tom, že vyříznete poškozené části a tím dojde i k omlazení postižených míst.