Antwort Jakou zvolit délku kosy? Weitere Antworten – Jak velkou kosu

Jakou zvolit délku kosy?
Jak vybrat velikost kosiště

Velikost Délka kosiště Naměřená výška úchopu dle popisu výše
S 130 cm od 50 do 62 cm
M 150 cm od 60 do 73 cm
L 160 cm od 65 do 76 cm
XL 170 cm od 71 do 82 cm

Rakouské kosy z továrny Franc de Paul Schoeckenfux s tradicí od roku 1540 jsou považovány za nejlepší na světě a i podle nás si tuto pověst zaslouží. My nabízíme model Fux Hartstahl, který perfektně zapadá do systému ergonomického kosení.Kosa nebo srp se naklepává ze dvou důvodů: Plech kosy nebo srpu je poměrně tlustý a obtížně by se brousil do tenkého ostří. Na samý okraj kosy nebo srpu se klepe úder vedle úderu tak, aby vzniklo asi 3 mm široké, tence vyklepané ostří, které se pak doostří karborundovým brouskem.

Jak správně nasadit kosu na Kosiště : Kosu připevníme na kosiště pomocí železné objímky s utahovacím šroubem, který je třeba zafixovat napevno. Některé kosy též nabízí možnost nasazení do prstence pouze takzvaně na sílu, přičemž nasazení utěsníme pomocí kousku kůže. Prodávají se různé typy kos o rozměrech od 50 do 90 centimetrů.

Jak správně nastavit kosu

Vyvážení kosiště lze do jisté míry upravit vložením podélného klínku (obr.) mezi kosiště a stopku kosy, nebo nejlépe klínovitým seříznutím konce kosiště podél přední nebo zadní strany pro snížení, respektive zvýšení špičky kosy.

Jak se seká s kosou : Základem je příliš se nehrbit, stát rozkročeně a vést kosu celým tělem, nejen rukama. Kosu veďte spíše patou než špičkou. Jednotlivý kosicí pohyb směřuje plynule zprava doleva (a zpět do výchozího bodu), na to je také většina kos stavěná – tedy pro praváky. Dají se však sehnat i levoruké kosy.

Brousek je potřeba při kosení mít ve vodě, aby dobře brousil a aby se neopotřebovával. Nevyrážejte nikdy kosit bez brousku a toulce. Obtahování je třeba provádět často (každou minutu až pět minut), jinak kosa nebude dobře kosit.

Kosu je před broušením třeba naklepat, aby se ostří stáhlo co nejvíce do tenka, což se tradičně dělalo pomocí kladívka a babky.

Jak se koši tráva

Základem je příliš se nehrbit, stát rozkročeně a vést kosu celým tělem, nejen rukama. Kosu veďte spíše patou než špičkou. Jednotlivý kosicí pohyb směřuje plynule zprava doleva (a zpět do výchozího bodu), na to je také většina kos stavěná – tedy pro praváky. Dají se však sehnat i levoruké kosy.Základem je příliš se nehrbit, stát rozkročeně a vést kosu celým tělem, nejen rukama. Kosu veďte spíše patou než špičkou. Jednotlivý kosicí pohyb směřuje plynule zprava doleva (a zpět do výchozího bodu), na to je také většina kos stavěná – tedy pro praváky. Dají se však sehnat i levoruké kosy.Stůjte rozkročeně a nehrbte se. Veďte kosu celým tělem zprava doleva a zpět, a to spíše patou kosy než špičkou. Správná technika závisí také na dobrém seřízení kosy. Jakmile je pro vás pohyb kosou pohodlný a skosená tráva si lehá, je vše, jak má být.

První sekání koncem dubna nebo začátkem května, respektive tehdy, kdy už má trávník alespoň decimetr výšky. Pažit pak zkracovat o třetinu výšky, a jestli jde o čerstvý trávník, tak raději nastoupit do práce s kosou, než sekačkou. Tím totiž zabráníte tomu, aby docházelo k vytrhávání mladých rostlinek i s kořínky.

Jak správně kosit trávu : Základem je příliš se nehrbit, stát rozkročeně a vést kosu celým tělem, nejen rukama. Kosu veďte spíše patou než špičkou. Jednotlivý kosicí pohyb směřuje plynule zprava doleva (a zpět do výchozího bodu), na to je také většina kos stavěná – tedy pro praváky. Dají se však sehnat i levoruké kosy.

Co jí kos černý : Lesní kosi černí jsou plaší ptáci, kteří obývají přízemní patro lesa. Potravu si hledají na zemi a živí se bezobratlými živočichy, hlavně hmyzem, žížalami nebo plži a drobnými plody (jahody, borůvky, bezinky, dřínky, jeřabiny, hložinky aj.). Lesní populace kosů je tažná.

Jak se brousí Srp

Při sečení se vyhněte nárazům do tvrdých předmětů jako je kov, kámen! Vzhledem k vysoké tvrdosti ocele, může dojít k vyštípnutí ostří! Srp skladujte v suchu a čistotě. Čepel občas ošetřete slabou vrstvou ideálně kaméliového oleje, který je bezbarvý, bezzápachu a především nevysychá.

První sekání koncem dubna nebo začátkem května, respektive tehdy, kdy už má trávník alespoň decimetr výšky. Pažit pak zkracovat o třetinu výšky, a jestli jde o čerstvý trávník, tak raději nastoupit do práce s kosou, než sekačkou. Tím totiž zabráníte tomu, aby docházelo k vytrhávání mladých rostlinek i s kořínky.Poslední sekání trávníku

Lze ale říci, že je to před prvními mrazíky, nejlépe cca 2 týdny před ukončením babího léta (začátek až polovina, ale i konec října). Pokud však teploty klesnou pod +7 oC, již nesekejte. Rostliny necháme při tomto sekání na zimu vyšší, třeba i více jak 5 cm.

Kdy se nesmí sekat : Trávník by se neměl sekat, když je mokrý. Vlhká stébla trávy se pak nesekají čistě. Trávník je tak více namáhán. Dochází ke zhoršení sečení, protože posekaná tráva se shlukuje a nedaří se ji úplně dobře dostat do sběrného koše.