Antwort Kam dát pevnou mezeru? Weitere Antworten – Kam se dává pevná mezera
Pevná mezera (tvrdá, nedělitelná) je od klasické nerozeznatelná. Používá se všude tam, kde není dovoleno dělit výrazy, které k mezeře přiléhají, na dva řádky. Zachovává se tak čitelnost a plynulost textu.- Pevná mezera slouží ke spojení slov, které se nesmějí rozdělit. Jednoznakové předlož- ky a spojky (v, s, z, k, o, u, a, i) nesmějí zůstávat na konci řádku, proto je s následujícím slovem svazujeme pevnou mezerou. Iniciály s příjmením či jméno s tituly také neroz- dělujeme, a proto vkládáme pevnou mezeru.Na PC se nezlomitelná mezera častokrát píše pomocí kláves Ctrl + Shift + mezera. V případě, že Vám výše uvedený způsob nefunguje, je vždy možné se spolehnout na ASCII kódy, kde se nezlomitelná mezera napíše zmáčknutím klávesy Alt a vyťukání kódu 0160 na numerické klávesnici. Po puštění Altu se pevná mezera napíše.
Co nesmi být na konci vety : Předložky a spojky
Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.
Co je to pevná mezera
Co je pevná mezera Pevná mezera (nebo také tvrdá mezera) je v podstatě klasická mezera, která se od obyčejné liší v tom, že zabraňuje zalomení textu na konci řádku mezi dvěma slovy, písmeny nebo znaky, u kterých zalomení není žádoucí.
Jak nahradit mezeru pevnou mezerou : Pevná mezera se vkládá kombinací kláves Ctrl + Shift + Mezerník . Bez zobrazených netisknutelných znaků vypadá úplně stejně jako mezera běžná, ale funkčně se velice liší.
u, k, o, s, v, z, a, i se nikdy nenechávají na konci řádku samostatně. Nejčastějším řešením je oddělení předložky na nový řádek pomocí enteru – a to je chyba! Pro pevné spojení předložky s následujícím slovem (pro společné zalomení řádku) se používá tzv. pevná mezera, kterou napíšete pomocí klávesové zkratky Alt+0160.
Pevná mezera se vkládá kombinací kláves Ctrl + Shift + Mezerník .
Jak udělat pevnou mezeru v Powerpointu
Klikněte na místo, kam chcete vložit pevnou mezeru, a stiskněte ctrl+Shift+mezerník.A) Řádek bychom neměli zalamovat v těchto mezislovních mezerách: spojení jednopísmenné předložky (k, o, s, u, v, z) nebo spojky (a, i) s následujícím slovem (k případu, o Marii, u oběda; jablka a hrušky); uvnitř číselných výrazů členěných mezerou (5 000; 1 000 000; 1,234 567; +420 123 456 789);Pro tři tečky (výpustka, trojtečka) se používá jeden znak (v MS Word klávesová zkratka CTRL + tečka, jinak ALT + 0133) nikoli tři tečky. Nahrazuje vypuštěný text, pomlku nebo část výčtu. Často se znak přisazuje k textu bez mezery a nikdy se za něj nevkládá další tečka.
Nejčastějším řešením je oddělení předložky na nový řádek pomocí enteru – a to je chyba! Pro pevné spojení předložky s následujícím slovem (pro společné zalomení řádku) se používá tzv. pevná mezera, kterou napíšete pomocí klávesové zkratky Alt+0160.
Jak udělat pevnou mezeru v Google Docs : Řešením (pro OS Windows) je zkratka Alt + 0160 případně Alt + 255 (číslice napsat na numerické části klávesnice při stisknutém tlačítku Alt).
Jaké slova nesmí být na konci řádku : Jednopísmenné předložky (k s v z o u) a spojky (a i) nesmějí zůstávat na konci řádku. Mezi písmeno a slovo vložíme pevnou nezalomitelnou mezeru. Dává-li se celá věta do závorek (), píšeme tečku uvnitř závorek.
Kdy se nepíše tečka
Tečku nepíšeme za nadpisy, nápisy a popisky (jako jsou novinové titulky, názvy článků a kapitol, tabulek, grafů a obrázků, legendy k obrázkům, popisky pod fotografiemi, vývěsní štíty, označení podniků a institucí, nápisy na plakátech apod.), pokud stojí na samostatném řádku nebo jsou‑li dostatečně grafickou úpravou …
Word, WordPad a konkurenční svobodný Writer – Ctrl + ⇧ Shift + mezerník . V dřívějších verzích ale pomocí Ctrl + mezerník .Dvojtečkou se označuje též poměr; v minulosti se používala jako znak dělení, avšak v této funkci byla do značné míry nahrazena lomítkem – dvojtečka se stále používá pro vyjádření poměru, například měřítka, či pro vyjádření skóre sportovního utkání.
Co znamená více teček za větou : Tři tečky (…) – též „výpustka“ či „trojtečka“ (jedná se totiž o jeden znak, nikoli tři samostatné tečky) – obecně označují vynechání určité části textu, přerývanou nebo nedokončenou řeč.