Antwort Kam hlasit Neplaceni alimentů? Weitere Antworten – Kam se obratit kdyz otec neplati alimenty
Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.Současná právní úprava umožňuje podat trestní oznámení na Policii ČR, pokud výživné není vypláceno po dobu 4 měsíců a delší. Dostavte se na služebnu v místě svého trvalého bydliště a vezměte s sebou Váš občanský průkaz, rozsudek o stanovení výživného, rozsudek o rozvodu manželství (pokud máte) a rodný list dítěte.Existují tři oficiální způsoby, jak určit péči o dítě a výši výživného. Jsou jimi soudní rozhodnutí, ústní dohoda rodičů a písemná dohoda rodičů. Soudní rozhodnutí Soudní rozhodnutí je jediným vymahatelným způsobem určení výživného a zároveň jediným způsobem, který je umožněn rozvádějícím se manželům.
Kdy můžu vymahat alimenty : S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně
Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit.
Kolik let za neplacení alimentů
Druhou možností je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem, za který hrozí až 3 roky ve vězení (za situace, že by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze).
Jaký je trest za neplacení výživného : Aktuálně mohou dlužníci za tuto praxi dostat až tři roky vězení, avšak polovina případů takový trest nevede ke splacení dluhu. Navíc, většina osob ve vězení není zaměstnána, což způsobuje, že jejich dluhy dále narůstají.
Neexistuje žádná fixní hranice pro minimální alimenty. Při posuzování žádosti o výživném soudem, musíte předložit svoje příjmy.
Povinný však může požádat o snížení alimentů, neboť došlo k výrazné změně v jeho poměrech. Návrh je potřeba podat k příslušnému soudu (podle místa bydliště žalovaného).
Na co je určeno výživné
Výživné je označení pro finanční částku, kterou povinná osoba zajišťuje (buď zcela, nebo částečně) výživu oprávněné osoby, případně uspokojuje další životní potřeby. Dárky, kapesné a jiná příležitostná plnění se do výživného nezapočítávají. Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách.V souladu s § 62 odst. 1 Zákona o rodině platí, že plnění vyživovací povinnosti rodičů k dětem je jejich zákonná povinnost, která trvá do doby, než děti nejsou schopny samy se živit. Vyživovací povinnost rodiče v obou případech, mimo jiné, zaniká i smrtí dítěte.Nejčastějšími důvody pro změnu výživného jsou:
- nástup dítěte do mateřské školy, základní školy, střední školy apod.
- zvýšené výdaje spojené s volnočasovými aktivitami dítěte.
- změna zdravotního stavu dítěte vyžadující zvýšené výdaje.
- změna v příjmech či majetkové situaci rodičů
Po uplynutí čtyř měsíců, během kterých nebylo výživné obdrženo, lze podat trestní oznámení, a to i v případě, že už jste dluh na výživném začali řešit exekučně (pokud však exekuce funguje a exekutor vám zasílá dlužné výživné, trestní oznámení bude nedůvodné).
Co dělat když neplatí výživné : Stačí jen podat trestní oznámení pro neplacení výživného, a to na služebně Policie ČR nacházející se v místě vašeho trvalého bydliště. Až se sem vypravíte, nezapomeňte si vzít občanský průkaz, rodný list dítěte, rozsudek stanovující výživné a také rozsudek o rozvodu manželství (pokud jej máte k dispozici).
Kolik stojí soud o alimenty : Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění: a) do částky 1.0000 Kč včetně: 400 Kč, b) v částce vyšší než 10.000 do 20.000 Kč včetně: 800 Kč, c) v částce vyšší než 20.000 Kč: 4 % z této částky.
Co je nad rámec výživného
U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.
Komu vzniká nárok na náhradní výživné Příjemcem náhradního výživného se může stát nezaopatřené dítě s trvalým pobytem na území České republiky. Podmínka pobytu se v některých případech nevyžaduje (výjimky určuje přímo příslušný zákon), stěžejní je ovšem status nezaopatřeného dítěte.Pokud výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má oprávněný rodič možnost navštívit Polici ČR a podat trestní oznámení.
Kdy podat exekuci na výživné : Exekuční návrh je proto možné podat ihned po doručení rozsudku, pakliže dle něj není ze strany povinné osoby plněno. V exekuci lze vymáhat nejenom dlužné výživné, ale i běžné výživné, které se stane splatným v budoucnu.