Antwort Kam odlétají jiřičky na zimu? Weitere Antworten – Kde zimují jiřičky

Kam odlétají jiřičky na zimu?
Jiřička obecná je striktně tažným ptákem migrujícím na dlouhé vzdálenosti, jehož západní populace zimují v Africe jižně od Sahary a každoročně kvůli tomu cestou z hnízdiště na zimoviště a zpět překonávají tisíce kilometrů.Začátkem září je již většina vlaštovek připravena k odletu. Nedočkavě poletují a houfují se na drátech telefonního vedení. Většinou odlétají během září společně se svými mláďaty. Někteří opozdilci se však zdržují na hnízdištích až do října.Hnízdí v severní Africe, Evropě, Asii a Severní Americe, na zimu většinově táhne do subsaharské Afriky, jižní a jihovýchodní Asie, Austrálie a Jižní Ameriky.

Kdy se vrací jiřičky : Díky kroužkování ale ornitologové vědí, že se jiřičky věrně vracejí tam, kde hnízdí. Zpět přilétají na přelomu dubna a května, první se objevují kolem svátku svatého Jiří 24. dubna.

Kde nocují jiřičky

Jiřičky si staví hnízdo zásadně vně domu pod římsy oken, podhledů, střech. Jejich hnízdo vždy přiléhá k římse a do hnízda lezou jen malým otvorem na horní hraně hnízda. Naopak vlaštovky si staví obvykle hnízdo v průjezdech, stájích, podchodech… a jejich hnízda jsou cca 6 cm od stropu.

Kteří ptáci odlétají na zimu : V únoru se vrací skřivani, špačci a čejky, v březnu čápi, konipasi, drozdi, holubi hřivnáči, strnadi či červenky. V dubnu přilétají zpět vlaštovky a jiřičky či pěnice. V květnu jsou to poslední tažní ptáci jako například ťuhýci či rorýsi.

Vlaštovky a jiřičky se prý spolehlivě vyhýbají červeným, oranžovým a žlutým barvám fasády. Zaručeně prý pomůže zavěsit CD, nebo zmačkaný alobal do blízkosti hnízd, popř. nastříkat okolí hnízda chlórovou desinfekcí či výrazným parfémem.

Odlétají směrem k Moravskému krasu, a dál do Maďarska, Rumunska, Srbska, často i do Středomoří.

Kdy odlétají jiřičky do teplých krajin

Jiřičky převážně v druhé polovině září a někdy se zdrží až do začátku října.Jak již bylo řečeno, evropské vlaštovky jsou ptáci přísně tažní, kteří zimují v tropické části Afriky, hluboko pod Saharou. Některé populace táhnou až do jižní Afriky. Přitom severnější evropské populace zimují až docela na jihu Afriky, jak bylo zjištěno kroužkováním ptáků.Vlaštovky a jiřičky se prý spolehlivě vyhýbají červeným, oranžovým a žlutým barvám fasády. Zaručeně prý pomůže zavěsit CD, nebo zmačkaný alobal do blízkosti hnízd, popř. nastříkat okolí hnízda chlórovou desinfekcí či výrazným parfémem.

Vhodné krmivo dle druhů: Hmyzožravci (vlaštovky, jiřičky, sýkorky, rehkové) – mouční červi bez hlavičky, mouchy, rozškrábané syrové libové kuřecí nebo hovězí. Zrnožraví (pěnkavy, strnadi, vrabci) – proso, loupaný oves, ovesné vločky. Kosi, drozdi – jeřáb, bez, kompot, jakékoliv ovoce.

Kde hnízdí jiřička : Jiřičky si staví hnízdo zásadně vně domu pod římsy oken, podhledů, střech. Jejich hnízdo vždy přiléhá k římse a do hnízda lezou jen malým otvorem na horní hraně hnízda. Naopak vlaštovky si staví obvykle hnízdo v průjezdech, stájích, podchodech… a jejich hnízda jsou cca 6 cm od stropu.

Kde jsou ptáci v zimě : Houfy ptáků se v zimě v noci ke spánku shromažďují v keřích, hustých jehličnanech, v popínavkách, v prázdné ptačí budce apod., aby se ptáci co nejlépe uchránili před zimou, větrem a vlhkostí. Aby minimalizovali tepelné ztráty, sednou si a tělem si překryjou nohy, zobák si zastrčí pod křídlo.

Co mohou dělat ptáci v zimě

Přes zimu zde zůstávají především druhy, které se živí semeny nebo rostlinnou potravou, která je více dostupná. I přesto je někdy složité v tuhých mrazem najít pod kůrou nebo v zamrzlé krajině potravu. Pokud se tedy rozhodneme ptákům pomoci, stačí na parapet okna, balkon či zahradu umístit krmítko.

Vlaštovky a jiřičky se prý spolehlivě vyhýbají červeným, oranžovým a žlutým barvám fasády. Zaručeně prý pomůže zavěsit CD, nebo zmačkaný alobal do blízkosti hnízd, popř. nastříkat okolí hnízda chlórovou desinfekcí či výrazným parfémem.Nejste-li si jistí, zda ptáče, které jste našli, nějakou pomoc potřebuje, vždy volejte odborníky v záchranné stanici a situaci jim popište. Zbytečné zásahy do života zvířat totiž mnoho užitku nepřinesou a naopak nechat na zemi umírat živého tvora, jemuž by pomohl jednoduchý úkon, je smutné.

Které ptáci odlétají do teplých krajin : Děti se seznámí s osmi ptáčky. Čtyři mohou v zimě spatřit na krmítku, konkrétně červenku obecnou, vrabce domácího, sýkoru koňadru a brhlíka lesního. A čtyři ptáci na zimu odlétají do teplých krajin, což jsou čáp bílý, husa velká, vlaštovka obecná a čejka chocholatá.