Antwort Kam podat stiznost na soudce? Weitere Antworten – Jak podat stížnost na podjatost soudce

Kam podat stiznost na soudce?
Podle zákona by měl takovou skutečnost neprodleně oznámit předsedovi soudu. V řízení lze zatím učinit jen takové úkony, které nesnesou odkladu. Předseda soudu určí (při uznání důvodů podjatosti) podle rozvrhu práce jiného soudce.K soudu se dostavte s předvoláním a s průkazem totožnosti (občanským průkazem, cestovním pasem nebo řidičským průkazem).Stížnost lze podat písemně nebo ústně; je-li podána ústně stížnost, kterou nelze ihned vyřídit, sepíše o ní orgán státní správy soudu písemný záznam. Ve stížnosti je nutné uvést všechny důležité údaje o řízení, o němž se stěžovatel domnívá, že dochází k průtahům: jméno a příjmení účastníka řízení

Co nesmí soudce : Ústavou je výslovně zaručena nezávislost výkonu soudcovské funkce, když nestrannost soudců nesmí nikdo ohrožovat a do jejich činnosti zasahovat. Proto také soudce nemůže být zároveň poslancem či senátorem, nesmí mít žádnou funkci ve veřejné správě a vykonávat řadu jiných činností.

Kdo rozhoduje o námitce podjatosti soudce

“) rozhoduje o podjatosti předseda soudu, jehož soudce má být podjatý, a neshledá-li sám důvody podjatosti, rozhodne o této otázce Nejvyšší správní soud nebo jiný senát Nejvyššího správního soudu, má-li být rozhodováno právě o podjatosti některého ze soudců Nejvyššího správního soudu.

Jak se píše stížnost : Pokud chcete napsat dopis se stížností, je důležité, aby byl stručný a jasný. Začněte tím, že vysvětlíte, co se stalo, včetně toho, kdy, kde a jak se to stalo. Poté popište, jak problém ovlivnil vás nebo vaši firmu, a vysvětlete, jak byste chtěli problém vyřešit. Stížnostní dopisy lze zasílat e-mailem nebo poštou.

Jak se chovat v soudní síni Soudce bychom měli oslovovat „pane samosoudce“ / „paní samosoudkyně“, či „pane předsedo“ / „paní předsedkyně“. Jelikož ta první varianta zní divně asi všem, tak v praxi všichni používají oslovení „pane předsedo“ / „paní předsedkyně“, i když věc rozhoduje samosoudce.

Jak se chovat v soudní síni

Před vstupem do soudní síně vypněte telefon. Vstoupit můžete, až když vás pozvou dovnitř. Skoro vždy může být přítomna veřejnost, nesmí však do jednání nijak zasahovat. Vaši blízcí se mohou na soud přijít podívat, ale ne v případě, že mají být vyslechnuti jako svědci.

Jak může odvolací soud rozhodnout

Odvolací soud má několik možností, jak rozhodnout: potvrdí původní rozsudek. sdělí, že něco bylo v řízení u soudu prvního stupně špatně a věc soudu prvního stupně vrátí (a pak se vracíme o krok zpět) sdělí, že něco bylo v řízení u soudu prvního stupně špatně a sám rozhodne (to se děje opravdu jen zřídka).K senátu (samosoudci) se mluví jen ve stoje, a to i při sebekratším projevu. Slovní projevy musí být hlasité a srozumitelné. Výrok rozsudku vyslechnou k výzvě předsedy senátu (samosoudce) všichni přítomní ve stoje.Soudce se samozřejmě může své funkce sám vzdát, a to prohlášením učiněným osobně do rukou prezidenta republiky, případně ve formě notářského zápisu jemu adresovaného. Předseda Ústavního soudu zastupuje Ústavní soud navenek, vykonává správu Ústavního soudu a svolává a řídí jednání pléna Ústavního soudu.

Soudce zpravodaj je procesní institut a páteř řízení před Ústavním soudem. Účel soudce zpravodaje spatřuji v zajištění klidu na přemýšlení těm šťastnějším soudcům Ústavního soudu, kteří takto nebyli určeni rozvrhem práce. To mě přivádí k prvnímu bodu a to § 40 zák.

Jak vyměnit soudce : rozvrhem práce.

Přiřazení věci konkrétnímu soudci se pak provádí chronologicky, podle okamžiku, kdy k soudu přijde žaloba. Důvodem pro změnu soudce je jeho podjatost, tzn. nějaký soudcův osobní vztah či jeho jiná osobní vazba k projednávané věci. Pokud taková podjatost skutečně existuje, měl by ji vyslovit sám soudce.

Co rozhoduje samosoudce : Samosoudce je soudce, který sám projednává a rozhoduje věci napadlé k soudu. Kromě tohoto způsobu vedení řízení může soud jednat ještě soudním senátem, případně v plénu. V českém soudním řízení samosoudci jednají jen u okresních soudů a krajských soudů.

Co musí obsahovat stížnost

Stížnost by měla být co nejkonkrétnější a měla by obsahovat všechna známá fakta. Důležité je přesné popsání místa a času, kdy došlo k události, která je příčinou stížnosti, uvedení případných svědků a dalších skutečností, které by co nejpřesněji popisovanou situaci konkretizovaly.

Co má stížnost obsahovat:

datum, od kdy dochází k průtahům, nebo údaje o osobě, na jejíž chování si stěžujete. důvody, proč stížnost podáváte. vyjádření, čeho se stížností domáháte (například chcete, aby byl soudce pokárán za své jednání, nebo chcete, aby soud ve Vaší věci jednal) Váš podpis a datum.Ženy, ať jsou vdané či nikoli, oslovujeme paní. Jde o projev úcty, nikoli o její rodinný stav. Pokud nejde o mladou dívku, nebo pokud si to žena vysloveně nepřeje, ponecháme titul „slečna″. Někdy se jedná i o starší paní, která nebyla provdána, ale na oslovení „slečna“ trvá.

Kde sedět u soudu : Obecně platí, že žalobce, navrhovatel či poškozený v trestním řízení sedí po pravé straně z pohledu soudce a žalovaný, odpůrce či obžalovaný sedí po levé straně z pohledu soudce. Jste-li svědci, znalci nebo jiné osoby zúčastněné na řízení, vyčkejte pokynu soudce. Většinou budete usazeni na lavice určené veřejnosti.