Antwort Kam se dává muškátový oříšek? Weitere Antworten – Na co je dobrý muškátový oříšek

Kam se dává muškátový oříšek?
Muškátový oříšek je vysušené semeno, endosperm plodu stromu muškátovníku pravého (Myristica fragrans), využívaný především jako dochucovací koření podporující chuť k jídlu a zajišťující klidné trávení. Určován je i k domácí léčbě astmatu, nespavosti, pankreatitidy, nefritidy, ke zmírnění průjmů či nadýmání.Mimo využití v kuchyni a lidovém léčitelství působí muškátový oříšek i psychoaktivními účinky silic myristicinu a elemicinu. Požití ve vysokých dávkách nad 25–30 g (asi sedm oříšků) vede ke ztrátě vědomí a křečím, které poté obvykle končí kómatem a úmrtím jedince.Usušený načervenalý míšek se nazývá muškátový květ. Má osvěžující, velmi výraznou vůni. Jeho chuť je palčivá,lehce nahořklá a vysoce aromatická. Jako koření se používá pro přípravu polévek, pokrmů z měkkýšů, sýrového suflé či dezertů ze smetanového sýra.

Kolik si mám dát muškátového oříšku : Při používání muškátového oříšku buďte velmi opatrní. Při vysokých dávkách totiž působí jako droga, můžete se otrávit nebo mít halucinace. K dochucení jídla opravdu stačí na špičku nože, ne víc! Když budete užívat muškátové koření s rozumem, může vám velmi prospět.

Odkud je muškátový oříšek

Muškátovník vonný má původ na tropických indonéských ostrovech Banda a Ambon, záznamy o něm pochází již z prvního století našeho letopočtu. Staří Egypťané, Římané a Řekové toto výborné koření pravděpodobně nepoužívali.

Kolik stojí muškátový oříšek : Muškátový ořech celý

balení obsah cena
malá kořenka 25 g 70 Kč
velký sáček 200 g 390 Kč
velká kořenka 200 g 430 Kč
kilogram 1000 g 1 350 Kč

Muškátový květ i ořech mají podobné aroma, jen květ má výraznější a poněkud „uhlazenější“ vůni. Květ je také světlejší, proto se častěji používá do smetanových omáček a světlých vývarů, kde by byl tmavší ořech nežádoucí. Malé množství muškátového ořechu nebo květu najdeme ve velkém množství receptů.

Jeho chuť je palčivá, lehce nahořklá a vysoce aromatická. Jako koření se používá do masových pokrmů jako je pečené maso, sekaná, nádivka do drůbežích pokrmů. Hodí se také do polévek, špenátu, bramborové kaše, omáček, těstovin nebo k zelenině.

Jak pěstovat muškátový oříšek

Muškátovník se množí semeny. Nejlépe se mu daří ve vlhkém a teplém tropickém podnebí u mořského pobřeží, v nadmořské výšce 500-600 m. Stromy začínají plodit 8-10 let po výsevu, nejvyšší výnosy dávají ve stáří 15-40 let, ale často plodí i stromy 100leté.Muškátový ořech pochází z tropického stálezeleného stromu muškátovníku vonného. Plodem je bobule, jejíž jádro se nazývá muškátový ořech. Má osvěžující velmi výraznou vůni. Jeho chuť je palčivá, lehce nahořklá a vysoce aromatická.Muškátový květ je druh koření. Jedná se o sušený míšek ze semene muškátovníku pravého (Myristica fragrans). Nejedná se tedy vůbec o „květ“, jak naznačuje název.

Muškátový oříšek má velmi příjemnou intenzivní svěže teplou vůni. Sladkost je v oříšku doprovázena tóny kafru a borové pryskyřice. Muškátový oříšek obsahuje 6-8 % muškátové silice, jejíž součástí je účinná látka myristicin dodávající oříšku typickou vůni a palčivou chuť.

Jaký je rozdíl mezi muškátovým ořechem a muškátovým květem : Muškátový květ i ořech mají podobné aroma, jen květ má výraznější a poněkud „uhlazenější“ vůni. Květ je také světlejší, proto se častěji používá do smetanových omáček a světlých vývarů, kde by byl tmavší ořech nežádoucí. Malé množství muškátového ořechu nebo květu najdeme ve velkém množství receptů.

Odkud pochází muškátový oříšek : Muškátovník vonný má původ na tropických indonéských ostrovech Banda a Ambon, záznamy o něm pochází již z prvního století našeho letopočtu. Staří Egypťané, Římané a Řekové toto výborné koření pravděpodobně nepoužívali.

Jak se řekne jinak muškátový květ

Jak se muškátový květ řekne:

jiné názvy: macizeň, macis
slovensky: muškátový kvet
anglicky: Mace
německy: Macis, Muskatblüte
francouzsky: Macis


Zdrojem muškátového oříšku je muškátovník pravý (latinsky Myristica fragrans), mohutný exotický strom, jehož domovinou je především Indonésie. Právě tato země je zároveň největším producentem tohoto koření, přestože se v současnosti pěstuje i na jiných místech světa tam, kde panuje vlhké tropické klima.Pelargonie vonná, lidově také muškát, latinsky Pelargonium odoratissimum, je vytrvalá rostlinka, dnes už téměř zapomenuta. Pochází z Afriky, odkud se rozšířila postupně i do našich končin. V minulosti patřila ke stálicím zahrad či okenních parapetů. Zařazujeme ji do čeledi Geraniaceae – kakostovité.

Proč nerostou muškáty : Při nedostatku dusíku jsou listy bledě zelené a muškáty nerostou a nekvetou, jak by měly. Příliš mnoho dusíku způsobuje náchylnost rostlin k chorobám. Fosfor (P) je považován za základní živinu pro rostlinné buňky a podporuje kvetení. Při jeho nedostatku muškáty méně kvetou a listy se zbarvují do červena.