Antwort Kam se obrátit s depresí? Weitere Antworten – Kam se obratit s depresemi

Kam se obrátit s depresí?
Na koho se obrátit

  • Psycholog, psychoterapeut. Odborník, který se léčbou depresí zabývá, dokáže najít příčinu i vhodnou léčbu.
  • Psychiatr či praktický lékař. Pokud je příčina deprese biologická, mohou být předepsána antidepresiva.
  • Centrum krizové intervence.
  • Rodina, přátelé.

V zásadě ale platí, že pokud depresivní nálada omezuje chování déle než čtrnáct dnů a dotyčný cítí, že svůj stav už déle nedokáže snášet, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Návštěva psychiatra a užívání léků proti depresi je pro řadu lidí stále ještě stresující záležitost.Hledáte pomoc

  • Linka bezpečí (pro děti, mládež a studující do 26 let) 116 111 linkabezpeci.cz.
  • Linka pro rodinu a školu. (pro dospělé, kteří mají starost o dítě) 116 000 linkaztracenedite.cz.
  • Linka první psychické pomoci. (pro dospělé od 18 let) 116 123 linkapsychickepomoci.cz.

Co dělat když je mi psychicky špatně : Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.

  1. Zacvičte si.
  2. Dopřejte si rozmazlovací den.
  3. Nebuďte sami.
  4. Meditujte.
  5. Vyhřívejte se na slunci.
  6. Přestaňte kouřit a pít alkohol.
  7. Dopujte se zdravými potravinami.

Jak poznat že potřebuji psychologa

Psychologa nebo psychiatra je v případě osobních problémů dobré navštívit tehdy, když Vám nějaký problém začíná výrazněji omezovat život. I v případě, že Vám život omezuje samotné přemýšlení o problému. Některé problémy mají navíc tendenci uzavírat se do kruhu.

Kdy vyhledat psychologa a kdy psychiatra : Obvykle platí, že když je to na léky, je to na psychiatra, a když je to na terapii, tak na psychologa. Ale je to velmi individuální. Někdy stejně odešlu pacienty k psychologovi a naopak, pacienti jsou ke mně posláni od psychologa. Já sama se snažím s každým, kdo ke mně přijde, domluvit.

Mezi nejčastější příčiny patří dědičnost, prožité trauma, nadměrný stres či tzv. nevyrovnanost neurotransmiterů v mozku.

Pokud člověk trpí depresí, může docházet ke změnám metabolismu v mozku – vzniká zde nerovnováha přenašečů (neurotransmiterů) serotoninu, noradrenalinu a/nebo dopaminu. U depresivních onemocnění, která jsou střídavě spojená s chorobně dobrou náladou (mánií), dochází v mozkovém metabolismu k jiným změnám.

Jak se uklidnit bez antidepresiv

S depresí vám pomůže i odpočinek

Proto se nenuťte do práce a dalších povinností, ale raději se naučte odpočívat. Každý den choďte do přírody, vyzkoušejte různá relaxační cvičení a naučte se pracovat s dechem. Účinným pomocníkem je například meditace.nízká sebedůvěra, nízká sebeúcta. podrážděnost, hněv. ztráta zájmu o práci, studium, volnočasové aktivity nebo o sebe a své blízké únava, vyčerpání, pokles výkonnosti, nespavost, dále potíže s koncentrací, rozhodováním, pamětíMezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.

Kromě pomoci psychologa se používají léčiva se zklidňujícím účinkem, které snižují přehnanou odezvu organismu na psychickou zátěž. Volně dostupné jsou přírodní přípravky s obsahem kozlíku, chmele, meduňky, mučenky a třezalky. Účinkují u lehčích stavů stresu a úzkosti.

Kdy je čas jít k psychologovi : Kdy řešit osobní problémy s psychologem Psychologa nebo psychiatra je v případě osobních problémů dobré navštívit tehdy, když Vám nějaký problém začíná výrazněji omezovat život. I v případě, že Vám život omezuje samotné přemýšlení o problému. Některé problémy mají navíc tendenci uzavírat se do kruhu.

Co je lepší psycholog nebo psychiatr : Psychiatr je lékař a má vystudovanou lékařskou fakultu. Psycholog má naopak humanitní vzdělání (obvykle filozofickou fakultu). Například vztahové problémy, sebevědomí, otázky životního smyslu a naplnění má smysl řešit spíše s psychologem. Někteří psychologové se specializují i na léčbu různých fobií (strachů).

Jak vypadá člověk v depresi

nízká sebedůvěra, nízká sebeúcta. podrážděnost, hněv. ztráta zájmu o práci, studium, volnočasové aktivity nebo o sebe a své blízké únava, vyčerpání, pokles výkonnosti, nespavost, dále potíže s koncentrací, rozhodováním, pamětí

Jaké jsou příčiny deprese Příčiny deprese nejsou doposud uspokojivě objasněny. Známe pouze některé rizikové faktory, které se na vzniku depresí mohou podílet. Patří zde např.: biologická zátěž (porod, léčba steroidy), genetické dispozice, psychologická zátěž (ztráta zaměstnání, partnera) nebo určité vývojové momenty.Možná to zní jako hloupá rada – každý z nás přeci dýchá, ale skutečně to pomáhá. Dýchejte pomalu a zhluboka. Vnímejte jen svůj dech – to jak vám naplňuje plíce a pomalu je opouští. Nechte celý svět kolem rozplynout v klidných nádeších a za chvíli se vám udělá lépe.

Co zhorsuje deprese : Pokud se budete nutit, brzy vám dojdou síly a budete zklamáni, a to zhorší vaši depresi. Během deprese nedělejte žádná závažná rozhodnutí (jako je rozchod v důležitém vztahu, odchod od rodičů, změna bydliště, finanční investice, změna zaměstnání apod.). Depresí je rozhodování výrazně ovlivněno.