Antwort Kam se očkuje v 5 letech? Weitere Antworten – Kam se píchá očkování v 5 letech
Do deltoidní oblasti nebo u malých dětí (mladších 5 let) do anterolaterální oblasti stehna. Většina očkovacích látek se obvykle podává do deltoidní oblasti nebo do anterolaterální části čtyřhlavého stehenního svalu.Základní očkování probíhá přibližně do půl roku věku, přeočkovává se pak v roce, v 5 a 10 letech. Vzhledem k epidemiologické situaci a nárůstu počtu nemocných s pertusí byla v roce 2011 vypracována Národní strategie očkování proti pertusi.U dospělých je nejvýhodnější podání do deltového svalu, protože odtud aktivní složka putuje do podpažních mízních uzlin, kde se vytváří dobrá imunitní odpověď. Využívají se ale i jiné svaly, například pro očkování proti tetanu u dospělých svaly hýžďové.
Kam se Ockuji dětí : Očkování probíhají u praktického lékaře pro děti a dorost podle očkovacího kalendáře v termínech stanovených vyhláškou. Není-li možné provést pravidelné očkování ve stanovených termínech z důvodu zdravotního stavu dítěte, který vylučuje podání očkovací látky, provede se takové očkování i v pozdějším věku dítěte.
Kdy se nesmí očkovat
mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.
Kam se aplikuje očkování : V současné době se aplikuje většina vakcín intramuskulárně. Intramuskulární vakcíny u dětí do dvou let věku jsou přednostně aplikovány na anterolaterální stranu stehna, u dětí starších do m. deltoideus.
Příznaky černého kašle
Na začátku je nemoc nenápadná, má podobné příznaky jako běžné nachlazení. Typická je rýma, kýchání, zvýšená teplota, bolest v krku, chrapot, případně zánět spojivek.
Vhodný termín načasování očkování v těhotenství konzultujte s Vaším gynekologem, případně praktickým lékařem. Dále je očkování doporučeno také osobám se sníženou imunitou, chronickým onemocněním a zdravotníkům. Očkování proti černému kašli je primárně zajišťováno v ordinacích praktických lékařů a pediatrů.
Kde se nechat očkovat proti tetanu
U svého praktického lékaře máte preventivní očkování proti tetanu plně hrazeno.Pátá dávka je podána mezi pátým a šestým rokem života, šestá mezi desátým a jedenáctým rokem, následuje přeočkování mezi dvacátým pátým a dvacátým šestým rokem života. Poté se očkuje pravidelně s odstupem deseti až patnácti let. U jedinců nad šedesát let a u osob s oslabenou imunitou se přeočkovává po deseti letech.Existuje možnost očkovat místo vakcínou Hexacima ještě vakcínou Infanrix (proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli). V takovém případě byste podala 3 dávky Infanrix + 3 dávky Imovax Polio + 3 dávky Engerix.
Mějte v očkování dětí jasno! Nabízíme přehledný očkovací kalendář.
Věk dítěte | Nemoc |
---|---|
5. – 6. rok | Spalničky, zarděnky, příušnice |
5. – 6. rok | Záškrt, tetanus, černý kašel |
10. – 11. rok | Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna |
14. rok (u neočkovaných dětí) | Tetanus |
Co když odmítnu povinné očkování : Dle ustanovení § 29 odst. 1 písm. f) se přestupku dopustí ten, kdo nesplní povinnost stanovenou nebo uloženou k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění. Za tento přestupek lze uložit fyzické osobě pokutu až do výše 10 000 Kč.
Co se stane když nenechám dítě očkovat povinným očkováním : Ošetřující lékař musí dostat od rodičů, kteří nechtějí své dítě očkovat, písemné prohlášení, tzv. revers. V něm se uvede, že rodiče po poučení o zdravotním stavu dítěte, významu, výhodám, reakcím i následkům pravidelného očkování nadále odmítají se mu podrobit.
Co nedělat po očkování dětí
Po očkování je nutné vyčkat v čekárně alespoň 30 minut, a to z toho důvodu, že jde o nejrizikovější období, kdy může dojít silné alergické reakci. Dva až sedm po očkování by pak dítě mělo dodržovat klidový režim a vyhýbat se fyzické námaze, slunci, cestování a stresovým situacím, jako je například nástup do školky.
Menveo – vakcína pro děti od 2 let proti meningokokům A, C, W135 a Y. Podává se 1 dávka do ramene, přeočkování s odstupem 5 -7 let.Nejpřesnější metodou vyšetření je výtěr krku a následná PCR diagnostika, která prokáže přítomnost genetické informace bakterie. Lze také využít metody stanovení protilátek v krevním oběhu. Hlavní léčbou černého kašle je antibiotická terapie, kdy nejčastěji používanými antibiotiky jsou makrolidy.
Jak poznat nebezpecny kašel : Jestliže tedy trpíte zmíněnými příznaky (kašel trvající několik měsíců, dušnost, která se zhoršuje při tělesné námaze nebo během nachlazení, vykašlávání hlenu), neodkládejte návštěvu u lékaře. A je úplně jedno, že jste s kouřením už dávno skoncovali. Nebezpečí totiž hrozí také bývalým kuřákům.