Antwort Kam zasadit goji? Weitere Antworten – Kam zasadit Kustovnici

Kam zasadit goji?
Kustovnice pochází z Asie a v našich podmínkách je plně mrazuvzdorná. Patří mezi lilkovité rostliny, květy jsou oboupohlavní, je tedy samosprašná. Kustovnice je na pěstování je nenáročná, přesto jí vyhovuje teplejší, slunná poloha a kvalitní, humózní půda s dostatkem vláhy.Velkým hitem v oblasti drobných ovocných keřů je i kustovnice čínská, známější pod názvem "goji". Pěstování tohoto keře není nijak náročné a zvládnou ho i zahradníci "nadšenci". Výsadba a substrát: Kustovnici vysazujeme do lehčích, spíše písčito-jílovitých půd, Nejvhodnějším období je měsíc březen nebo duben.Keř kvete od června do října drobnými fialovými kvítky, plody jsou 1 – 2 cm dlouhé, oranžovo-červené barvy. Objevují se 2 – 3 rokem po výsadbě. Je jí přisuzován omlazující účinek v tomto drobné ovoci. Léčivé účinky kustovnice jsou mnohostranné.

Čím hnojit Goji : Zalévání: Kustovnice čínská je odolná vůči sušším podmínkám, ale pro optimální růst a plodnost je důležité udržovat půdu vlhkou. Zalévejte pravidelně, ale vyvarujte se přemokření. Hnojení: Rostlina může být hnojena v období růstu pomocí rovnovážného hnojiva bohatého na dusík, fosfor a draslík.

Jak rychle roste goji

První úrodu bobulí lze očekávat za 2–3 roky od výsadby.

Jak se starat o goji : Miluje slunce, ale bude se jí dařit i na přistíněných stanovištích. Roste dobře v půdě, která je kyprá a písčitá a bohatá na živiny. V zimním období nevymrzá, bez problémů snese i teploty – 25 o C. Doba výsadby je březen až květen nebo na podzim od září do listopadu.

Rostlina začíná plodit již druhým rokem po výsadbě, ale kvalitní úrody dosáhnete až třetím rokem po výsadbě. Tedy u čtyřleté rostliny.

Doporučené denní dávkování pro dospělé osoby jsou asi dvě hrstky bobulí denně. Menší děti by rozhodně neměly konzumovat více, než poloviční dávku. Vyšší míra konzumace Goji Berry vede k problémy se zažíváním. Odborníci nedoporučují jíst větší množství kustovnice před spaním, mohou nastat problémy s nespavostí.

Jak sušit goji

Plody Goji Berry dozrávají již koncem října. Lze je konzumovat jak v čerstvém stavu, sušeném, tak i v práškové formě. Goji se doporučuje sušit pro jejich lepší chuť a snadnější uskladnění, ale pozor, plody se suší pouze na 40° stupňů a během sušení se nesmějí otáčet, aby se zamezilo zdeformování plodu.Kustovnice se řadí mezi rostlinné adaptogeny, tedy látky, které působí proti stresu a nespecificky zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organizmu. V čínské medicíně se kustovnice považuje za tonikum, které vyživuje ledviny, játra a zrak.Kustovnice je trnitý keř ze středomoří a Asie. Její plody se nazývají goji neboli godži. Z bobulí a kůry kořenů se připravují doplňky stravy. Goji se používá při mnoha zdravotních problémech – například cukrovce, jako tonikum či při snahách o úbytek tělesné hmotnosti, zlepšení kvality života, lepší zrak nebo ledviny.

Plody kustovnice čínské dozrávají od poloviny září a mají oválný tvar se sytě oranžovou barvou. Sklízet začínáme když je ovoce zralé z 80%, po sklizni bobule sušíme, buď mechanicky nebo vzduchem. Konzumovat je můžeme i čerstvé, bez sušení.

Jak doma sušit ovoce : Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.

Kolik můžu Snist goji : Doporučené denní dávkování pro dospělé osoby jsou asi dvě hrstky bobulí denně. Menší děti by rozhodně neměly konzumovat více, než poloviční dávku. Vyšší míra konzumace Goji Berry vede k problémy se zažíváním. Odborníci nedoporučují jíst větší množství kustovnice před spaním, mohou nastat problémy s nespavostí.

Jak Lyofilizovat ovoce doma

Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.

Udělejte si vlastní sušené švestky

V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.Mrazem sušené (lyofilizované) ovoce

Lyofilizované ovoce se tedy suší pomocí odpařování vody z ledu, tudíž prudkým ochlazením, přičemž se vynechává tekutý stav. Tato metoda je tak účinná, že z ovoce odstraní až 98 %, či dokonce 99 % vody.

Jak dlouho vydrzi Lyofilizovane ovoce : Vyberte si z široké nabídky lyofilizovaného ovoce, které je čistě přírodní, bez konzervantů a přidaného cukru. I když se jedná o ovoce bez konzervantů, díky speciální metodě sušení vydrží i 2 roky. Ale pozor, pouze pokud není balíček s ovocem otevřený, protože lyofilizace je náchylná na vlhkost.