Antwort Kam zasadit měsíček lékařský? Weitere Antworten – Kam zasadit měsíček
Stačí mu slunné nebo polostinné stanoviště a jakákoli půda, snad jen by neměla být podmáčená. V literatuře se občas uvádí, že půda by měla být bohatá na živiny, ale měsíček takto „rozmazlovat“ nemusíte vezme zavděk i půdou chudší. To si ostatně ověříte, když necháte odkvetlé rostliny na záhoně.Sejte přímo na záhon po posledních mrazech 0,5 cm hluboko. Doporučujeme dva až tři postupné výsevy 2-3 týdny od sebe pro celou sezónu plnou měsíčku.Měsíčková mast je základním lékem na všechny těžce hojící se rány, vředy, otoky, opruzeniny, proleženiny, omrzliny a popáleniny. Zevně se užívá i čerstvá šťáva nebo tinktura při rakovině kůže, na pihy, stařecké skvrny, pohmožděná čerstvá droga na křečové žíly.
Co se dá udělat z měsíčku lékařského : Měsíček se využívá:
- vnitřně ve formě čaje.
- vnitřně ve formě tablet a tinktur.
- zevně ve formě nálevu ke kloktání a výplachům úst,
- zevně k obkladům,
- přísada do koupele.
- zevně na pokožku ve formě oleje, mastí nebo krémů
Kdy sázet měsíčky
Měsíček je velmi nenáročný. Semena můžeme vysévat od konce března (podle počasí).
Kdy sbírat květy měsíčků : Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.
Teplejší duben je vhodný pro přímý výsev a vysazení zeleniny. Zasadit můžete například saláty či brokolice. Zasít lze mrkev, petržel, ředkvičky nebo hrášek, ale i aromatické bylinky, jako jsou kopr, anýz nebo fenykl. Před chladnějším počasím raději záhony chraňte netkanou textilií.
Má antiseptické a desinfekční účinky, působí proti plísním v těle a celkově detoxikuje. Svým očistným účinkem podporuje zejména činnost jater, jejichž přetížení a zhoršená funkce se projevuje například alergiemi, vyrážkami, celkovou únavou, nedostatkem energie a trávicími potížemi.
Na co vše je Mesickova mast
Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.Vynikající vlastnosti měsíčku lékařského jsou známy již od pradávna, je významný především svými regeneračními účinky. Vhodný je na kůži po zhojených jizvách, popáleninách, v oblasti křečových žil a bércových vředů či hemeroidů.Co zasít a zasadit v srpnu
V druhém měsíci prázdnin je vhodná příležitost zasít ozimou cibulku, špenát, ředkvičky, vodnici nebo rychle rostoucí odrůdy salátů, například polníček. Koncem srpna ale můžeme do skleníku nebo pařeniště zasít i přezimující salát (odrůda Humil nebo Altenburský) pro časnou jarní sklizeň.
Březen je měsíc výsevu. Když už vám nezmrznou venku prsty, můžete vysévat ředkvičky, salát, špenát, petržel nebo mrkev. Vysazovat můžete i cibuli nebo pažitku. A ještě stihnete předpěstovat rajčata.
Jak dlouho louhovat měsíček : Příprava čaje z měsíčku
Zalijte 1 čajovou lžičku měsíčku lékařského horkou vodou o teplotě 80-90°C, nechte louhovat 15 minut a pak sceďte. Dopřejte si 2-3 šálky denně.
Jak sušit květ měsíčků : Květy sušíme na lískách nebo sítech v tenkých vrstvách do 4 cm ve tmě nebo alespoň v šeru, protože UV záření ničí léčivé účinky.
Co lze sazet v dubnu
Od druhé poloviny dubna můžete přímo do záhonu vysévat ředkvičky, kopr, hrách, bob, ředkev, mrkev, řepu, libeček, celer, petržel či pastinák. Tip pro případ malé zahrádky: Nemáte-li dostatek prostoru na záhonech, můžete si kopr (jakož i další bylinky) vypěstovat i v květináči či truhlíku.
Co bychom měli udělat:
- poslední možnost zasadit česnek.
- sázet zeleninu na záhony.
- provézt řez růží
- zasít letničky.
- provzdušnit a posekat trávník.
Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.
Jak používat měsíčkovou mast : Než mast nanesete na pokožku, doporučujeme před tím postiženou partii omýt vodou bez mýdla a dobře vysušit. Mast se nanáší v tenké vrstvě na pokožku tak, aby neucpala póry. Měsíčkovou mast používáme 2-3x denně (nebo dle aktuální potřeby), jemně ji vtíráme 2 až 3 minuty do kůže.