Antwort Kde bydlí zmije? Weitere Antworten – Kde spí zmije
Zimní období v chladnějších oblastech tráví zmije ve stavu hibernace 30 cm až 2 m pod zemí, v případě skalních puklin může být ukryta ještě hlouběji.Někteří zmijovití hadi kladou vejce, ale většina je živorodá nebo vejcoživorodá. Samice se během dne vyhřívají na slunci, aby urychlily vývoj zárodku ve svém těle.Zmije zimu přečkávají společně a v podzemních úkrytech spí propletené. Když teplota stoupne k 9 °C, zmije se probouzejí a plazí se ven. Nejotužilejší a nedočkaví samci vylézají dokonce již při teplotě 6 °C. Samci se probouzejí o týden i dva dříve než samice a hledají místa, kde mohou načerpat teplo z jarních paprsků.
Jací hadi žijí v Česku : V České republice žije pouze pět druhů hadů – čtyři druhy užovek (hladká, obojková, podplamatá a stromová) a zmije obecná, která je jediným jedovatým hadem žijícím u nás. Slepýš křehký sice vypadá jako had, ale má blíže k ještěrkám.
Která užovka je jedovatá
Užovky rodu Natrix mají jedovaté sliny, které působí hlavně na obojživelníky a pro člověka nepředstavují zřejmě žádné nebezpečí. Nicméně jsou již známy případy otravy po kousnutí různých „pravých“ užovek. Jed ve slinách vylučovaný užovkou obojkovou u alergiků může ve vzácných případech vyvolat i smrtelnou reakci.
Jak moc je jedovatá zmije : Ne že by zmije nebyla jedovatá, ale svým jedem zásadně šetří. Většinou má v sobě pět až šest miligramů jedu, v naprosto výjimečných případech bylo zaznamenáno i třicet devět miligramů.
Je extrémně odolná vůči chladnému počasí a vyskytuje se i za severním polárním kruhem. Její jed je smrtelný v dávce 15 miligramů. Každý jedinec má však maximálně 10 miligramů a při kousnutí navíc uvolní pouze třetinu jedových zásob. Ideálním prostředím pro výskyt zmije jsou slunná, ale vlhká místa.
Omezte zbytečný pohyb – končetinu znehybněte a šetrně chlaďte. Ránu nerozřezávejte, nevysávejte ani nezaškrcujte. Nepodávejte alkohol ani kofeinové nápoje, které zrychlují krevní oběh! Vždy vyhledejte lékařskou pomoc, u dětí volejte raději zdravotnickou záchrannou službu (tísňová linka 155).
Co dělat když najdu zmiji
„Zmije je chráněný tvor, a tak nějaké ubíjení klacky či kameny není přípustné. Člověk by měl zachovat chladnou hlavu, pokud je zmije blízko obydlí a dotyčný se hadů nebojí, může ji nějakým způsobem lapit a odvézt jinam. Pokud se bojí, ať nám klidně zavolá, my se o hada postaráme,“ vzkazuje všem.Doposud je známo okolo 520 rodů a 3600 druhů hadů, z toho asi 410 druhů jsou jedovatí hadi. V České republice žije ve volné přírodě pouze 5 druhů.Zmije obecná je náš jediný jedovatý had – známý a neprávem obávaný, který se přirozeně vyskytuje v české přírodě. Vždy se snaží člověku vyhnout, nebýt viděna, a tedy ani ohrožena. Její jed je účinný, avšak zmije s ním šetří a při uštknutí ho obvykle vpraví jen málo nebo dokonce žádný.
Jediným spolehlivým rozlišovacím znakem zmije je spojitý černý klikatý pruh, který mají všechny zmije. Pruh vede po hřbetu těla. Zatímco užovky mají na zádech jen skvrnky.
Co se stane kdyz tě kousne zmije : Prvními celkovými příznaky jsou nauzea, zvracení, pocení, žízeň, kolikovité bolesti břicha, průjem. V těžkých případech se může objevit edém a bronchospasmus, dušnost, poruchy vědomí, renální insuficience (ledvinná nedostatečnost), hypotenze (nízký tlak krve), oběhové a srdeční selhání.
Jak poznat kousnuti od zmije : lokální příznaky
Ihned po uštknutí člověk pocítí bolest v místě poranění. Během několika minut následuje místní otok, který později doprovází zduřené regionální lymfatické uzliny. Otok dosahuje svého maxima obvykle do 48 hodin po uštknutí a člověka trápí bolestivost a pocit lokálního napětí.
Co se stane když mě kousne zmije
Prvními celkovými příznaky jsou nauzea, zvracení, pocení, žízeň, kolikovité bolesti břicha, průjem. V těžkých případech se může objevit edém a bronchospasmus, dušnost, poruchy vědomí, renální insuficience (ledvinná nedostatečnost), hypotenze (nízký tlak krve), oběhové a srdeční selhání.
Chladný obklad zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok. Pokud máte k dispozici dezinfekci a sterilní překrytí na místo kousnutí, použijte jej. Ránu nerozřezávejte, nevypalujte, nevyplachujte ani nevysávejte! Pacienta je třeba co nejrychleji dopravit do nemocnice.Minimalizujte úkryty na zahradě – hadi se dokáží schovat prakticky všude, proto udržujte zahradu co nejvíce uklizenou, abyste minimalizovali místa, kam se mohou hadi ukrýt. Odpuzovač hadů – jednoduchým a přitom bezpečným způsobem je pořízení si odpuzovače neboli plašiče hadů.
Co se stane kdyz mě kousne zmije : „Příznakem po zmijím kousnutí jsou zpočátku dvě malé ranky, které posléze získají nafialovělý lem. Pokud je v rance jed, dochází k otoku s centrálním bledým místem. Mohou se však objevit i komplikace jako je výrazný otok a dechové potíže a také infekce v ráně.