Antwort Kde bylo v Česku tornádo? Weitere Antworten – Kde bylo tornádo v ČR

Kde bylo v Česku tornádo?
června 2021 zasáhlo jižní Moravu největší tornádo v novodobé české historii. Prohnalo se Břeclavskem a Hodonínskem a zanechalo po sobě šest mrtvých, desítky zraněných, stovky zdemolovaných domů a více než 1000 poškozených střech.Nejvíce tornád se vyskytuje v Severní Americe, velmi častou oblastí výskytu je americký středozápad a jih, tzv. tornádová alej, respektive tornádový pás, která se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Appalačským pohořím – státy Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska.Několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě prošla ve čtvrtek 24. června 2021 okolo 19.20 hodin večer extrémní bouře s krupobitím a tornádem.

Kdy bylo nejvetsi tornádo : Dne 18. března 1925 nejničivější tornádo v americké historii, tzv. Tornádo tří států (Tri-State Tornado) zasáhlo oblasti severovýchodního Ellingtonu v Missouri a severozápad Princetonu v Indianě. Toto nejdále putující tornádo na světě zanechalo 747 mrtvých a 2 298 zraněných.

Jak silné bylo tornádo na Moravě

2,8 km na začátku trasy u Břeclavi jde o jedno z rekordních tornád nejen v rámci Evropy,“ vysvětluje ve zprávě spoluautor studie David Rýva z radarového oddělení ČHMÚ. Tornádo bylo rekordní jak v rámci Evropy, která od roku 2001 takto silné tornádo nezažila, tak v loňském světovém měřítku.

Kam se schovat při tornadu : Pokud jste při tornádu v nízkopodlažním domě, najděte si bezpečné místo, kde se ukrýt, nejlepší je suterén nebo místnost bez oken. V případě, že jste ve výškové budově a nemáte čas dojít do nižších pater, schovejte se ve středu budovy a pro lepší ochranu se ukryjte pod masivní stůl a přikryjte se dekami nebo peřinami.

Právě ve Spojených státech se obvykle vyskytují tornáda a jedny z nejsilnějších bouřek na světě. Meteorologům se podařilo zjistit, že tornádo se na radaru může projevit jako jakýsi hákovitý „přívěšek“ na zadním pravém okraji bouřkové buňky.

Jak poznat, že se blíží tornádo

  1. Tmavé, často nazelenalé mraky – jev způsobený krupobitím.
  2. Oblačný tmavě fialový a černý výběžek vyskytující se pod základnou oblaku, ze kterého se tvoří trychtýřovitá nálevka.
  3. Temný, rotující mrak v malé výšce.
  4. Oblak plný trosek rozbitých věcí, které nasálo tornádo.

Kam se schovat při tornádu

Pokud jste při tornádu v nízkopodlažním domě, najděte si bezpečné místo, kde se ukrýt, nejlepší je suterén nebo místnost bez oken. V případě, že jste ve výškové budově a nemáte čas dojít do nižších pater, schovejte se ve středu budovy a pro lepší ochranu se ukryjte pod masivní stůl a přikryjte se dekami nebo peřinami.Tornádo je rotující vzdušný vír s průměrem stovek metrů, oproti tomu hurikán je rotující bouřkový systém s charakteristickým okem ve středu a jeho průměr může být mnohonásobně větší než u tornáda.Pokud jste při tornádu v nízkopodlažním domě, najděte si bezpečné místo, kde se ukrýt, nejlepší je suterén nebo místnost bez oken. V případě, že jste ve výškové budově a nemáte čas dojít do nižších pater, schovejte se ve středu budovy a pro lepší ochranu se ukryjte pod masivní stůl a přikryjte se dekami nebo peřinami.

Tornádo je rotující vzdušný vír s průměrem stovek metrů, oproti tomu hurikán je rotující bouřkový systém s charakteristickým okem ve středu a jeho průměr může být mnohonásobně větší než u tornáda.

Jak a kde vzniká tornádo : Tornádo – název pro velké tromby, vyskytující se především v povodí řeky Mississippi ve státech Kansas a Oklahoma (USA). Obvykle vznikají v instabilním vlhkém tropickém vzduchu pocházejícím z oblasti Mexického zálivu a vytvářejícím teplé sektory cyklón, které přecházejí nad jmenovanými územími.

Jak poznat že prijde tornádo : Blížící se tornádo můžete poznat podle tmavých, často nazelenalých mraků, oblačného tmavě fialového nebo černého výběžku, z něhož se tvoří trychtýřovitá nálevka, nebo oblaku plného trosek rozbitých věcí. Před tím, než tornádo zasáhne, může vítr utichnout a vzduch se může velmi uklidnit.

Kde se vyskytuje tornádo

Tornáda se vyskytují po celé zeměkouli, nejčastěji v oblasti středozápadní a jižní Ameriky. Jedná se o tzv. tornádový pás, který se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Apalačským pohořím – pokrývající území států Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska.

Vědci si ještě nejsou zcela jisti, jak to se vznikem tornád opravdu je, ale obecně se má za to, že tornádo vzniká při střetnutí stoupajícího přízemního teplého a vlhkého vzduchu s klesajícím výškovým studeným a suchým vzduchem.Pravidla platí pro všechny stejná:

  1. Hurikánu nikdy neujíždějte.
  2. Nestůjte pod mostem.
  3. Schovejte se do příkopu.
  4. Ukryjte se co nejhlouběji.
  5. Jděte co nejdál od oken a prosklených stěn.
  6. Chraňte se štítem.
  7. Vyhněte se stodolám, boudám, plechovým domkům, dílnám a lesům.

Jak vypadá obloha před tornádem : Jeho předzvěstí je často tmavá, nazelenalá obloha a kumulující se černé bouřkové mraky. Ničivému víru zpravidla předcházejí kroupy, často o velikosti pingpongového míčku. Následně se z oblohy spustí větrný trychtýř, který dopadne na zem a ničivou silou způsobí obrovské škody na majetku i lidských životech.