Antwort Kde žádat o dávky v hmotné nouzi? Weitere Antworten – Kde žádat o mimořádnou okamžitou pomoc

Kde žádat o dávky v hmotné nouzi?
na kontaktním pracovišti v rámci krajské pobočky Úřadu práce ČR, v jejímž správním obvodu k situaci došlo. Mimořádná okamžitá pomoc se vždy váže ke konkrétní situaci spojené s výdajem, na který osoba (u některých situací společně posuzované osoby) nemá dostatek prostředků. Výdaj musí být v žádosti specifikován.Průkaz totožnosti u každé osoby. Rodný list u dětí do 15 let, nebo pokud v průkazu totožnosti není uvedeno rodné příjmení. Tiskopis Informace o užívaném bytu (obývaném prostoru). Nájemní smlouva, smlouva o ubytování, smlouva o poskytování sociálních služeb apod.ČÁSTKA ŽIVOBYTÍ

Jednotlivec 4 860 Kč
První osoba v domácnosti 4 470 Kč
Druhá a další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 4 040 Kč
Dítě do 6 let 2 480 Kč
Dítě od 6 do 15 let 3 050 Kč

Kdy mám nárok na dávky v hmotné nouzi : Jaké podmínky musím splňovat Žadatelem je tzv. osoba v hmotné nouzi. Má nízký příjem, který nestačí na pokrytí základních potřeb a zároveň není objektivně schopna (z důvodu věku, zdravotního stavu nebo rodinné situace) jej vlastním přičiněním zvýšit.

Kde žádat o hmotnou nouzi

Formuláře žádostí jsou k dispozici buď na každém kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR, nebo také na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (dále jen „MPSV"). Na stejné webové stránce a na všech kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR jsou dostupné všechny povinné přílohy.

Jaké jsou příspěvky od státu : Dávky státní sociální podpory

Pojem státní sociální podpora zahrnuje celkem pět dávek – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné. Jejich rozdělováním se zabývá Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím krajských poboček Úřadu práce.

Osobám v hmotné nouzi jsou poskytovány dávky v hmotné nouzi, a to konkrétně příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Při zjišťování nároku jsou přepočítávány nejen příjmy samotného jedince, ale také majetek či příjmy ostatních členů rodiny.

Zákon o pomoci v hmotné nouzi v § 6 vymezuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a krajské pobočky Úřadu práce České republiky jako orgány pomoci v hmotné nouzi. Ministerstvo dohlíží na vyplácení dávek a kontroluje chod systému. Jednotlivé Úřady práce nejčastěji posuzují nárok občanů na vyplacení dávek.

Kolik si můžu vydelat na hmotné nouzi

Výše dávky může činit až patnáctinásobek životního minima jednotlivce (15 x 4 860 Kč, tedy 72 900 Kč). 3) Žadateli chybí prostředky k úhradě jednorázového výdaje, osoba je v hmotné nouzi a její příjem jí neumožňuje vytvořit si finanční rezervu).Podávání žádostí o dávky

Žádosti o poskytování dávek státní sociální podpory vyřizují krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa skutečného pobytu osoby, která má na dávku nárok, tj. oprávněné osoby. Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných MPSV.Za nezletilé dítě podává žádost rodič, zletilí do 26 let už si žádost podávají sami. Na přídavek na dítě máte nárok, pokud příjem rodiny nepřekročí 3,4násobek životního minima rodiny. Vypočítat toto životní minimum můžete jednoduše na kalkulačce Ministerstva práce a sociálních věcí.

Životní minimum v Kč za měsíc

Typ domácnosti částka celkem
1. jednotlivec 4860 4860
2. domácnost s více členy
první osoba v domácnosti 4470 4470
další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 4040

Kolik je životní minimum na jednu osobu : Částky životního minima v Kč za měsíc

pro jednotlivce 4 860
pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 4 040
pro nezaopatřené dítě ve věku
do 6 let 2 480
6 až 15 let 3 050

Kde žádat o pomoc v hmotné nouzi : Formuláře žádostí jsou k dispozici buď na každém kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR, nebo také na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (dále jen „MPSV"). Na stejné webové stránce a na všech kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR jsou dostupné všechny povinné přílohy.

Kdo vyplácí dávky v hmotné nouzi

Zákon o pomoci v hmotné nouzi v § 6 vymezuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a krajské pobočky Úřadu práce České republiky jako orgány pomoci v hmotné nouzi. Ministerstvo dohlíží na vyplácení dávek a kontroluje chod systému. Jednotlivé Úřady práce nejčastěji posuzují nárok občanů na vyplacení dávek.

Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.Kdo má nárok na životní minimum Na životní minimum nemá nárok nikdo. Není to žádná dávka. Životní minimum je v korunách vyjádřená částka, která by jednotlivci nebo domácnosti měla stačit na obživu a další nezbytné věci.

Kdo může žádat o sociální dávky : Nárok na dávky má pouze fyzická osoba, jestliže ona a s ní společně posuzované osoby jsou hlášeny k trvalému pobytu (občané České republiky) nebo mají trvalý pobyt (cizinci) na území České republiky a mají zde bydliště.