Antwort Kde žijí gorily a šimpanzi? Weitere Antworten – Kde žijí gorily

Kde žijí gorily a šimpanzi?
Domovem goril jsou tropické lesy v rovníkové Africe, kde se vyskytují ve dvou oblastech oddělených deštným lesem konžské pánve. Podle nejnovějších výzkumů rozlišujeme dva druhy (gorilu horskou a nížinnou) a až pět poddruhů. Lépe prozkoumaná gorila horská patří k nejohroženějším.Horské gorily aktuálně můžete navštívit ve třech zemích východní Afriky: ve Rwandě, Ugandě a Demokratické republice Kongo.Právě tyto gorily chtějí turisté a dobrodruhové pozorovat v divoké přírodě v Ugandě, Rwandě a Demokratické republice Kongo. S CK Grand Afrika se můžete vydat za gorilami do všech tří zemí: Ugandy, Rwandy i Demokratické republice Kongo. Nejdražší možnou destinací pro trek k horským gorilám je Rwanda.

Kde sledovat gorily : Internetový přenos z pavilonu goril se přesunul na server iDNES.cz.

Čím se živí gorily

Jakožto býložravci se gorily živí hlavně ovocem, listy a výhonky. Občas pozřou i nějaký malý hmyz. Největší část dne se gorily věnují konzumací potravy. Jejich mohutné čelistní svaly a silné zuby jim umožňují rozmělňovat tuhé rostliny jako například bambus.

Kolik goril zije ve volne přírodě : Populace goril horských po desítkách let opět překročila hranici tisíce jedinců. Za posledních osm let se počet těchto primátů v národních parcích na hranici Ugandy, Rwandy a Konga zvýšil ze 480 na 604. Oznámil to Světový fond na ochranu přírody. Dalších 400 goril horských žije v ugandském parku Bwindi.

Jedná se o druhého největšího primáta na světě. Vyskytuje se pouze na malém území v horské oblasti na pomezí Konžské demokratické republiky, Ugandy a Rwandy. Nejčastěji obývají deštné pralesy. Samec může měřit více než 170 cm (při rozpětí předních končetin 200–270 cm).

Gorily horské jsou býložravci a tak jejich dietu tvoří především nízké zelené rostliny, listy, výhonky a v menší míře se živí i ovocem (asi 1,7 % potravy). Jejich strava je bohatá na vodu, takže nepotřebují pít.

Jak dlouho žijí gorily

Samice dospívají mezi 10 a 12 lety (v zajetí dříve), samci okolo 11 až 13 let. Gorily se dožívají 30–50 let, ale existují výjimky. Například v dallaském ZOO se gorila Jenny dožila 55 let.Gorila zvedne až dvě tuny, tedy asi desetinásobek své hmotnosti. Největším silákem ze světa savců je ale slon.Šimpanz učenlivý – Pan troglodytes

výskyt západní a střední Afrika
biotop tropické deštné lesy, lesnaté savany
potrava rostlinná potrava, bezobratlí, drobní obratlovci
věk 35 až 40 let, v lidské péči přes 50 let
rozměry výška 1,2-1,7 m


Od té doby pražská zoo odchovala už třináct goril, osm z nich se v Praze přímo narodilo. První z nich byla v roce 2004 samice Moja, která slaví narozeniny 13. prosince. Pražský pavilon dnes obývá dominantní samec Richard, samice Kijivu, Shinda, Kamba a Bikira.

Kolik je na světě goril horských : Odborníci k roku 2018 odhadují, že žije zhruba 1000 jedinců, z nichž přibližně 60 % je pohlavně zralých (asi 600 goril), a díky ochraně populace vzrůstá. Gorila horská byla dlouho dobu považována za kriticky ohrožený druh, ale od roku 2018 ji Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) řadí mezi ohrožený taxon.

Jak dlouho je březí gorila : Gorila západní: 257 dníGorila / Délka březosti

Kolik se dožívá gorila nížinná

Gorily se dožívají 30–50 let, ale existují výjimky. Například v dallaském ZOO se gorila Jenny dožila 55 let. Vůbec nejstarší gorilou byla gorila Colo ze ZOO v americkém Columbusu, která zemřela v lednu 2017 a dožila se tak 60 let. Tato gorila byla také první gorilou nížinnou narozenou v zajetí (1956).

Dospělí samci měří 165–175 cm a váží 140–204,5 kg, byl však v přírodě zaznamenán i jedinec vysoký přes 183 cm a vážící 225 kg. Dospělé samice často váží jen polovinu hmotnosti plně vyvinutého samce. V zajetí někdy obézní gorily přesáhnou 270 kg.Asi nejlehčím savcem na světe je bělozubka nejmenší. Váží přibližně 2 gramy. Žije v jižní Evropě, Zakavkazsku, Turkmenistánu a Africe. Díky své velikosti (nebo spíše maličkosti) je bělozubka nejmenší schopna procházet chodbičkami velkých druhů žížal.

Ve kterém světadíle žije šimpanz : V Africe žijí dva druhy šimpanzů. Šimpanz bonobo má oblast svého výskytu v Kongu, zatímco šimpanz učenlivý, u něhož jsou rozlišovány čtyři poddruhy, obývá západní a střední Afriku.