Antwort Kde je Souostroví Gulag? Weitere Antworten – Kde se nachazi Gulag

Kde je Souostroví Gulag?
Na konci Stalinovy éry existovalo přibližně 200 táborů nucených prací, umístěných zejména na Sibiři, Dálném východě a v Arktidě.Tábor ve Vorkutě byl jeden z největších a nejkrutějších gulagů v rámci sovětského systému „nápravně-pracovních“ táborů. Vedle politických a sovětských vězňů sem ze začátku mířili i váleční zajatci z druhé světové války.Z různých odhadů vychází najevo, že obětí deportací bylo minimálně 6 milionů (ale spíš až 6,3-6,7 milionů) lidí. Celkově se v Sovětském svazu represe z politických motivů dotkla přibližně 11–11,5 milionů lidí.

Kolik lidí uteklo z gulagu : Odhady historiků uvádějí celkový počet vězňů Gulagu až na 20 milionů, z nichž zhruba 2 milionu pobyt v táborech nepřežilo. Obětmi sovětského Gulagu nebyly jen národy SSSR, ale i občané dalších zemí – Čechoslováci, Poláci, Maďaři, Francouzi, Američané aj.

Co se dělo v gulagu

Historici ÚSTR několik let zkoumají pozadí jednoho z nejpodivnějších procesů v předválečném Sovětském svazu, jehož obětí se stali čeští krajané na Ukrajině. Desítky Čechů skončily po vykonstruovaném procesu jako údajní špioni v děsivých táborech gulag, někteří věznění nepřežili, další byli popraveni, jiní zešíleli.

Kolik lidí prošlo Gulagem : V době Stalinovy vlády prošlo sovětskými gulagy kolem 14 milionů osob. Přesný počet lidí, kteří v nich zahynuli, už se ale nejspíš nikdy nedozvíme. Sovětské archivy udávají číslo 1,6 milionu přímých obětí. Renomovaná historička Golfo Alexopoulos se domnívá, že reálný počet by mohl být až 6 milionů.

Slovo gulag, které u nás přivedlo do obecného povědomí především dílo Alexandra Solženicyna, je akronym – z ruského Glavnoje Upravlenije LAGerej (Hlavní správa táborů). Neoznačuje ovšem jenom velitelství (hlavní správu), ale prakticky vše, co je týká sovětských koncentráků, věznic, totalitní persekuce a otrocké práce.

Realitou gulagu byla těžká práce, od níž byly odvozovány příděly jídla, dále drsné přírodní podmínky, hlad a vyhrocené vztahy mezi jednotlivými skupinami vězňů, kteří zde bojovali o přežití. Největší část perzekvovaných osob české národnosti tvořili příslušníci české menšiny, kteří žili na území Sovětského svazu.

Kdo napsal Gulag

Souostroví Gulag
Autor Alexandr Isajevič Solženicyn
Původní název Архипелаг ГУЛАГ
Země Francie
Jazyk ruština

V době Stalinovy vlády prošlo sovětskými gulagy kolem 14 milionů osob. Přesný počet lidí, kteří v nich zahynuli, už se ale nejspíš nikdy nedozvíme. Sovětské archivy udávají číslo 1,6 milionu přímých obětí. Renomovaná historička Golfo Alexopoulos se domnívá, že reálný počet by mohl být až 6 milionů.Ruská státní agentura TASS na internetu zpřístupnila archivní dokumenty, které se vážou k historii prvních bolševických koncentračních táborů čili gulagů. Projekt vznikl ke stému výročí dekretu „O táborech nucených prací“, který sovětský režim schválil v dubnu roku 1919. První gulagy však začaly fungovat už o rok dřív.